Čurda z Hlíny - Tři dokumentární povídky z protektorátu

Jaký je pád do „kalné stoky“ dějin? Jak reaguje člověk v mezních situacích? Jaké následky nese spolupráce s okupantem či úpis ďáblu? Naše novodobá historie není dlážděna jen hrdinstvím, obětavostí a zásadovostí, ale také selháváním, zrádcovstvím a kolaborací. Miloš Doležal, který se dlouhodobě zabývá postavou mučedníka komunismu faráře Josefa Toufara, se tentokrát zaměřil na období protektorátu. Stopy po hlavních aktérech jeho knihy jsou i dnes znatelné a krvavé. Autor však nesoudí lidi ani dějiny, spíše pozorně rozplétá osudové okamžiky, snaží se porozumět vnitřním pohnutkám a nahlédnout do tragické partie, kterou s člověkem rozehrává Zlo. Tři dokupovídky nejsou historickou studií, ale živým a čtivým portrétem několika temných postav: Bohuslava Bušty alias „Zwirna“, krejčího z Vysočiny, který se stal agilním konfidentem gestapa v Táboře. Oskara „Kariho“ Felkla, předválečného československého četníka, posléze příslušníka gestapa na Kladně a jednoho ze strůjců vyvraždění a vypálení Lidic, a jeho manželky. A konečně parašutisty Karla Čurdy, člena paraskupiny OUT DISTANCE, vysazeného do protektorátu na jaře 1942, který zradil své kamarády a spolupracovníky a z kterého se stal spolupracovník gestapa Karl Jerhot....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403593/curda-z-hliny-tri-dokumentarni-povi-C2P-403593.jpg 4.379
Povídky, Válečné, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Čurda z Hlíny - Tři dokumentární povídky z protektorátu

veronika5179

Zajímavý počin, který by si neměl ujít žádný milovník historie 2.světové války.
Čurdovo jméno zná mnoho lidí, osudy dalších dvou postav (záměrně nepoužívám slovo hrdina, protože v tomto případě se o žádné hrdiny nejedná ani omylem) už méně.
Oceňuji a obdivuji autorovu objektivitu, která se u jiných autorů podobných publikací vytrácí. Existuje tendence tyto osoby obhajovat, případně se probírat jejich životy tak dlouho, až se najde něco, čím se jejich hanebné činy dají vysvětlit=omluvit. Tady autor čtenáři nabízí spoustu faktů, ale zároveň se s nimi moc nepáře. A víte co? Ono je to dobře :) Díky!

veronika1998

Knihu jsem četla spíše pro informace o Čurdovi, ale nakonec jsem ji přečetla kompletně celou. Přečtena za jedno odpoledne.

kuruteku

Zvláštní kniha, ani dokumentární, ani beletrie, trochu něco mezi tím. Sbírám síly na Toufara, tak jsem doufal, že se touto knihou naladím na autorovu notu, ale nějak to nevyšlo. Ten dramatický moment, kdy se z hrdiny stane zrádce v knize není. Jak to, že Opálka nezradil a Čurda ano? Ta otázka je tak zásadní, že se každému z nás může v životě stát, že překročíme onu hranici. Buďme rádi, ža často nejde o životy, ale jen o naše zásady. Ale i tak. Přijde mi, že to autor přeskočil jako potůček, ale ono jde o hlubokou propast. Nicméně za fotografickou přílohu, kterou jsem si bohužel v e-knize tolik nevychutnal, bod navíc.

Radunnie

Stručné, jasné, zábavné. "Dehonestující" přívlastky mi v tomto případě vůbec nepřišly na škodu, naopak místy byly více než trefné a nad některými popisky k fotografiím jsem se i pobavila. Autor zvolil, dle mého názoru, tón odpovídající danému tématu, takový, jaký si naši tři hrdinové za své činy více-méně zaslouží.

XbookwormX

Tohle máte v sobě dřív, než vám vystydne kafe. Což nijak nesnižuje výpovědní hodnotu a nic to nemění na faktu, že tyhle zrůdy tady s námi byly, jsou a budou. Je jedno jakej režim je zrovna u kormidla, některý zástupci druhu homo sapiens mají tyhle charakterový rysy zakódovaný ve svý DNA. Není nic horšího, než kolaborant...snitches get stitches...tak si to pamatujte, oportunistický kurvy.

Kakho-Oto

Velmi krátké pojednání o českém konfidentovi Bohuslavu Buštovi alias agentu Zwirnovi, poměrně krátká stať o \"sudetském\" Němci a kladenském gestapákovi Oskaru Felklovi, na závěr přece jen delší pojednání o českém parašutistovi a poté velkém zrádci českého odboje Karlu Čurdovi. Nejvíce mě zaujal příspěvek o Buštovi, poněvadž jsem o něm snad nikdy neslyšel. Další dva negativní protagonisté knihy jsou známí, hlavně Čurda. Publikace se velmi dobře čte (dá se v pohodě přečíst během dvou večerů), polovinu knihy tvoří obrazové přílohy. Kniha je příkladem opravdu dobré a kvalitní popularizace historie. Jenom se mi moc nezdá, že by Alfréd Bartoš, Josef Gabčík, Jan Kubiš a Adolf Opálka neměli Čurdu v oblibě. Samozřejmě tím míním dobu, kdy byl jedním z nich, tedy parašutistou a vlastencem. Řeči o tom, že Čurda byl zrádcem již v době, kdy opustil protektorát, nejsou zřejmě pravdivé (jedná se o nedoložené domněnky).

Srni

A mně se to líbilo. Sice je pravda, že se autor mohl mírnit v osobních popisech postav ale zas tak rušivě to nepůsobilo. Úsečný styl vyprávění mi vyhovoval plus jsem ocenila spoustu fotografií, které tvoří podstatnou část knihy.

Rade
02.12.2019

Jsem z knihy trochu v rozpacích. Strohý úsečný „staccato“ styl se ztíženou srozumitelností a studeným vyzněním. Pokud to byl úmysl, aby autor měl odstup od postav a čtenáře neovlivňoval vlastním subjektivním přístupem, pak nechápu řadu silně emotivních přívlastků, kterými byl text prokládán (jak již níže kritizovali Tassman a icewind) a které do takové literatury prostě nepatří. A nebo možná i patří, ale pak to mělo být napsáno úplně jinak…
Jinak vlastní příběhy tří kolaborantů jsou strhující, to na každý pád, navíc o prvních dvou jsem vůbec nevěděla, takže jsem jejich osudy zhltla s velkým zájmem. Proměna hrdiny Čurdy v alkoholem ničeného placeného konfidenta gestapa je něco, co člověka fascinuje; nejde jen o to, že se ve velkém stresu, bez odbojářského zázemí a při mediální štvanici na atentátníky rozhodl pod tlakem rodiny, že se přihlásí, tomu snad lze i porozumět, i když jistě ne přijmout, ale ten úděsný sešup potom, a další a další spolupráce při honu na odbojáře a bývalé kamarády a už zcela nepochopitelné zrady…
Miloše Doležala obdivuju pro jeho skvělé knihy o páteru Josefu Toufarovi a osobní nasazení při pátrání po Toufarových ostatcích, zprvu jsem si říkala, není to historik, je to básník, budu shovívavá, ale přesto jsem nakonec byla vyzněním knihy trochu zklamaná. Škoda, když jsem četla rozhovor s autorem, který mě na přečtení knihy navnadil, o Karlu Čurdovi řekl vlastně mnohem podstatnější věci, než v knize.
Plus za bohatou obrazovou přílohu, i když množství bylo někdy na úkor velikosti fotek a tím i kvality.
Tři plus, víc nemohu, i když bych autorovi ráda nadržovala…

Miloš Doležal
česká, 1970