Čuk a Gek

Dobrodružství dvou malých chlapců, kteří žili s matkou, protože otec pracoval daleko v tajze. A tak se kluci jednoho dne rozhodli a vydali se na cestu za tátou.

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32942/cuk-a-gek-32942.jpg 3.3100

Čuk i Gek (Sočiněnija)

Pro děti a mládež
Vydáno:, SPN - Státní pedagogické nakladatelství

ewinn
08. prosince

Kniha mého dětství. Prožívala jsem všechno, co ti dva kluci a záviděla jim. Myslím, že v knize byly fotografie a ne ilustrace, ale nevím to jistě. Moc se mi líbila obálka a ten kluk s krátkými tmavými vlasy.

MartinaMartina

Pěkná, plná poutavých příběhů.Četla jsem ji ráda.

Marekh

Kniha se mi líbila včetně ilustrací.

SSTknihy

Pamatuju si tu podivnou atmosféru sibiřské zimy, ustavičné tmy, ustarané maminky a strachu, jestli se nakonec všichni ve zdraví sejdou. Je dobře, že některé příběhy se čtou v době, kdy člověk nějakou ideologii ještě nevnímá.

maurarita
14.02.2016

Supr kniha která připomíná školní léta

TaLu
11.08.2015

Knihu mi kdysi četla maminka, pamatuji se, že jsem hltala ten příběh a ani trochu nevnímala tu propagandu. :o)

Ikkju
26.02.2015

Tahle kniha mě naučila číst, přestože jsem ji měl v ruce jen jednou. Panovala totiž v rodině fáma, že jí přečetl bratránek, a tak na mě rodiče tlačili, abych se také pochlapil, což se mi podařilo nejdřív nesměle s Malin na pustém ostrově, a pak i s chutí s Lovci mamutů. O 30 let později jsem se dozvěděl, že bratránek Čuka a Geka nikdy ne(do)četl :o, já jsem ale vlastně za tuhle desinformaci docela vděčný.

Mc-Marty
26.02.2015

Nádherná kniha jen se mi nelíbí vnucování SSSR. :D

Jillina
26.02.2014

Jako malá jsem měla knihu fakt ráda, měli jsme vydání s krásnými obrázky a velkými písmenky. Jména kluků mi přišla vtipná a příběh se mi také líbil. Doufám, že zaujme jednou i moje děti, nemyslím, že by tam dnes ještě cítily nějaký tlak...

adelinka
18.02.2014

knižku som určite čítala na základnej škole, pretože patrila medzi povinné čítanie, ale už som si ju nepamätala.....teraz deti nemajú povinné čítanie, ale mimočítankové, tak sme ju so synom spolu v nedeľu prečítali. Zo začiatku mal ku knižke odpor - pripadala mu stará - ale dej a zážitky Čuka a Huka ho nakoniec zaujali a večer mohol tvoriť obsah....pre mňa ako spomienkové čítanie veľmi dobré.....

valda
25.01.2014

Čuk a Gek se společně s maminkou vydávají strávit vánoce na daleké Sibiři, kde pracuje otec geolog. Tohle je asi ta základní knížka, která se zmiňuje, pokud se někde řeší Sovětský svaz a dětská literatura. Je to taková zvláštní kniha. Na první pohled mě překvapilo, jak je krátká. Čekal jsem asi delší příběh, když je to taková legenda. Na dobu vzniku je ale příběh napsaný zábavně, a má krásnou tajemnou atmosféru, která přechází až na takový trochu smutek z obrovských dálek Ruska a samoty. Je taky zvláštní, že do ní autor napasoval vojáky, zavírání lidí, které v té době probíhalo strašným způsobem, atd. A přitom se kniha stala povinnou literaturou pro všechny pionýry. Nemyslím si, že vykresluje Sovětský svaz jenom v růžových (rudých) barvách.

Alwiel
21.01.2014

Neznala jsem Čuka a Geka. Ale nechápu moc, proč pro starší generaci je to kniha s nálepkou propaganda, snad tím, že to museli číst za minulého režimu ve škole. V knize je cítit předzvěst války, která je reprezentována zmínkami o Vorošilovi a vojácích, které kluci viděli na obrněném vlaku. Kniha je úžasná a dobrodružná, chytne a nepustí. Myslím, že by mohla směle konkurovat dnešním dětským knihám.

čohynka
21.04.2013

Opět knížka z dětství...

kivera
11.04.2012

Pokud si pamatuju, byla to první knížka, kterou jsem přečetla. Takže k ní mám trochu sentimentální vztah.

stopni

Čuka a Geka jsem si přečetla ze své vlastní vůle - nezažila jsem dobu, v níž se právě tato kniha řadila mezi povinnou nebo doporučenou dětskou literaturu. Shledávám, že hlavně na začátku a na konci příběhu dvou malých chlapců, kteří se společně s maminkou vydají za tatínkem-geologem na Sibiř, je poznat silný vliv "režimu", ale prostředek knihy si myslím, že lze srovnat s dnešní dětskou literaturou a to bez debat. Nejsem zastáncem minulého režimu, ale toto dílo si opravdu nezaslouží pouze kritiku, kterou si každý vybaví, když si vzpomene na "tu ne příliš šťastnou dobu", kdy musel ji číst.