Cudzie dcéry

Cudzie dcéry https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94430/cudzie-dcery-94430.jpg 4 97 34

Príbeh o slovenskej rodine Bukovských, ktorej členov osud odvial do všetkých kútov sveta, je vyrozprávaný z pohľadu Narcisy, Jazmíny, Kamily a ich priateľky Evy. Rozprávanie zahŕňa veľké a malé politické udalosti vtedajšieho Československa: Pražská jar a obdobie normalizácie, nežná revolúcia, ale aj korupcia a uprednostňovanie pri prideľovaní pracovných miest a prijímaní na vysoké školy. Medzi matkou a štyrmi dcérami vznikajú konflikty, ktoré trvajú celé roky. Matka od nich priveľa požaduje, nikdy ich nepochváli, zaťahuje ich a ich priateľku do rozličných intríg. V pozadí všetkého sa dá tušiť rodinné tajomstvo, ktoré rodinu vážne zaťažuje a odhalí sa až po mnohých rokoch. O zvyšok sa postará socializmus. Systém rozdúchava nedôveru medzi jednotlivcami, vyžaduje kolektívy, ktoré však nefungujú. Rodina sa rozpadáva: Narcisa hneď v roku 1968 emigruje do Ameriky, Jazmína o rok neskôr do Rakúska, Eva sa pre emigráciu do Rakúska rozhodne v roku 1976. Zoznámime sa s príbehom Narcisy, ktorá z materiálneho hľadiska dosiahne v Amerike všetko, no napriek tomu ochorie z túžby po domove. Jazmína odláka Eve rakúskeho snúbenca, odíde do Viedne a vydá sa zaňho. Z nádejnej klaviristky sa stane dvojnásobná matka a učiteľka hudby. Najmladšia Kamila sa vydá za Slováka a ostane v Bratislave, zmieri sa s režimom a naučí sa, ako z neho vyťažiť čo najviac. Eva, ktorá prechádza klasickou cestou utečeneckého tábora v Traiskirchene, píše reportáže o vtedajšom východnom bloku do rakúskych novín. Počas náhodnej návštevy Bratislavy Eva objaví v novinách oznámenia o úmrtiach – dozvie sa, že najmladšia z troch sestier tragicky zahynula. Eva pozbiera všetku svoju odvahu a vyberie sa za Kamilinými rodičmi, aby sa dozvedela, čo sa stalo.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Töchter der Róza Bukovská , 2006

Toffee
07.01.2017 3 z 5

Četlo se to dobře, ale není to nic mimořádného. Příběh řadím do kategorie zvláštních. Vztahy chladné a vlastně nijaké, snad se ani nedá o vztazích mluvit. Matka jednoznačně zápornou postavou, dcery i dobrovolná "schovanka" pasivní bez sesterských vazeb (čekala bych, že je život s takovou matkou spíš stmelí). Jako ukázka rozpadu rodiny ale velmi výstižné. I kdyby tam nebyla ta příšerná máma, tak se na zpřetrhání vazeb podílí i vzdálenost.

Jirinamac
07.12.2016 5 z 5

Jsem ráda, že politická situace jaká tady byla, tak je popsaná okrajově, ale stejně je v knize hodně cítit. Vztah matky a dcer je hodně chladný. Prostřední dcera, která té lásky dostala nejméně, jí umí vydat nejvíce a touží rodinu udržet. Knížka se četla moc dobře. Je to jako skutečný příběh rodinné ságy. Žádná slaďárna.

kika 13
08.11.2015 3 z 5

Osobně bych takovou maminku jako je Roza nechtěla.Čtení i tak bylo velmi pohodové a dá se říci i napínavé.

Damato
14.10.2015 5 z 5

Tak jsem dvě noci strávila nad touhle knihou, od které se nedalo odtrhnout, obzvlášť, když jsem v podobném věku, jako nejmladší Kamila a dobu si pamatuji. Už ráno jsem se těšila, až večer zasednu do "čtecího "křesla a budu pokračovat.

veronka.hc
08.10.2015 5 z 5

Neočakávane prekvapivo dobrá kniha. Veľmi mi pomohla urobiť si obraz o spoločnosti v rokoch ktoré som nezažila. Veľmi ma zaujala počas čítania.

simonabr
08.05.2015 3 z 5

Příběh nebyl nezajímavý, čtivost se mu upřít nedá, ale chybělo mi bližší popsání politické situace na Slovensku, určitě nelehké začátky a jejich vnitřní pocity v emigraci a porevoluční situace...
Róza mi byla celou knihu velmi nesympatická, bohužel se to s jejím chováním spíš stupňovalo, svým falešným chováním zničila vztahy mezi sestrami a víceméně je rozeštvala, ovlivnila i jejich partnerské vztahy. V podstatě jedinou sympatickou postavou byla Jasmína, Kamila byla rozmazlený fracek bez vlastního názoru, Iris byla tak nějak bez zájmu o cokoliv a Eva pak taky působila vcelku pasivně.

tarabas
11.04.2015 4 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Styl autorky mi naprosto vyhovoval. Možná ke konci knihy už jsem se ztrácela v tom, kdo je kdo, vnučky, neteře. Vztahy v rodině nejsou nikdy jednoduché, aby věci fungovali musí se dělat kompromisy a mezi lidmi musí být spoustu lásky. Ukažte mi rodinu, kde všechno funguje. V knize bylo dobře vidět jak lehce jde udělat chybu, která se pak s člověkem táhne celý život a jak těžké je něco změnit.

Šánka
04.04.2015 3 z 5

Kniha se četla dobře, dobu jsem si zažila na vlastní kůži, takže nic mimořadného. Je to smutný až depresivní příběh rodiny, která se díky matce Roze rozpadla. Její chování jsem nechápala a neviděla jsem v knize snad ani jeden normální fungující vztah.Takové bezútěšné čtení, nic pozitivního mi to nedalo.
Styl psaní byl spíš popisný, nepitval, nešel do hloubky, což mi moc nesedělo.

sabca
23.03.2015 5 z 5

Moc pěkný příběh. Zaujalo mně to hlavně proto, že jsem tuto dobu sama zažila. Díky vztahu matky k dcerám se tato rodina úplně rozpadla. Myslím, že kniha má co říci i mladší generaci a stojí za přečtení.

ritz
23.02.2015 5 z 5

Mám ráda rodinné ságy z dob minulých, hodně postav, zajímavých zápletek, rodinných "kostlivců", takže přesně můj šálek kávy.

Neri
21.02.2015 5 z 5

Silný a zapamatovatelný příběh o rodinných traumatech, o pokřivených vztazích i morálce. Nebyl to příběh veselý, stejně jako nebyla veselá doba ve které se odehrává, pokřivenost matčina chování a bezútěšnost životní situace hlavních hrdinů na mě dýchala z každé stránky. Autorka vše podává bez sentimentu, bez velkých gest, skoro až úspornou formou, nehodnotí, nemoralizuje, prostě vypráví a vtahuje do spletité sítě lidských osudů. A daří se jí to - v mém případě dokonale. Jedna z knih, kterou ráda doporučuji!

pavka_2009
06.03.2014

Pěkná knížka, přečteno za 2 dny.

bookcase
05.02.2014 5 z 5

Skvělá kniha. Opět osudy jedné rodiny, to můžu. Výborně napsáno.

Niki
13.01.2014 5 z 5

Kniha, která opravdu stojí za přečtení! Nedá se jí nic vytknout, čte se velmi lehce, děj je zajímavý a napínavý.