Čtyři mrtvé královny

Čtyři mrtvé královny https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433369/bmid_ctyri-mrtve-kralovny-KRx-433369.jpg 4 268 85

Dechberoucí pátrání po vrahovi čtyř královen. Čtyři mrtvé královny. Tři dny na dopadení vraha. Dvě milostné aféry. Jeden šokující zvrat. Šestnáctiletá Keralie vypadá jako neviňátko, ve skutečnosti je ale jednou z nejschopnějších zlodějek a lhářek v Quadaře. Varin je jejím dokonalým protikladem – poctivým a bezúhonným občanem, pro něhož má pravda cenu zlata. Kdyby Keralie tušila, že krádeží na objednávku zaplete sebe i jeho do spiknutí, které skončí smrtí královen všech čtyř regionů Quadary, tu práci by nepřijala. Teď už je ale pozdě. Pokud chtějí ulehčit svému svědomí, musí přijít na to, kdo za rafinovanými vraždami stojí. Zemí se šíří panika a vrah je pořád jeden krok před nimi. A jde i po nich... Naprosto dokonalá fantasy detektivka, kterou nedokážete odložit!... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Four Dead Queens , 2019

_Brunetka_
04.01.2021 3 z 5

Tohle byla vážně jedna velká horská dráha různých dojmů (někdy lepších, někdy horších), na výstižnější přirovnání nepřijdu. K těm horším dojmům z knihy patří to, že ve mně bohužel autorka nedokázala vyvolat úplně abstinenční příznaky ve chvílích, kdy jsem zrovna neměla knihu v ruce. Přesto její styl psaní nehodnotím špatně, ale znám lepší. Co se týče fantasy prvku celého tohohle dílka, byla v tom zase jistá dávka originality a autorce se musí nechat, že se nového světa zhostila opravdu zajímavě a svědomitě, za což dávám palec nahoru a některé nelogičnosti ráda přehlédnu. Příběh jako celek hodnotím také kladně, ale mám k němu jisté výhrady. Skoro do poloviny se nic totiž nedělo a spolu s pro mě ne moc záživným stylem psaní autorky to nedělalo dobrotu. Pak se to celé ale otočilo o 180°, přišla akce, něco se tam dělo a došlo i na zvraty, které člověka dokázaly překvapit. Fakt netuším, co kdo autorce mezi těmito dvěma částmi knihy udělal, ale nakonec díky tomu na mě měl příběh samotný spíš dobrý efekt. K postavám… tady taky nejsem úplně rozhodná. Varina jsem si sice zamilovala hned a do oka mi padla i královna Corra, ale Keralie… jednoduše nemám takový namachrovaný a lehce arogantní typ lidí ráda v běžném životě a tady mi to vadilo taky. Postupem času jsem se ale přistihla při tom, že antipatie mizí a obě hlavní postavy procházejí slušným vývojem, což se mi moc líbilo. Z romantické linky jsem nebyla ze začátku odvařená, ale nakonec jsem byla spokojená. Našlo se tu i pár skvělých myšlenek a vtipných částí. Konec suprový. Ve výsledku vám knihu můžu doporučit, ale do hodnocení musím zahrnout i ona ,,ALE“.

kolacky
10.12.2020 4 z 5

Dost dobré počtení.

Lemra794
28.11.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Skvělý svět. Dovolím si říci, že se mi líbila alespoň na 75 % stejně, jako Skleněný trůn.
Taky jsem ráda, že je příběh uzavřen v jedné knize, i když bych si nádherný svět Quadary chtěla užívat mnohem déle (co nějaká povídková kniha? Nechystá se? ;D).
Doufám, že autorka bude psát i dál (klidně i z jiných světů). Tato kniha má čestné místo v mé knihovně.

Alča31
16.11.2020 3 z 5

Knížka je poměrně dobrá. Ta detektivní zápletka je suprová a její rozuzlení je doopravdy nepředvídatelné. Bohužel mi ale ten příběh a postavy nějak nepřirostly k srdci. Těžko se to popisuje, ale je to skoro jako bych četla knížku o pár stránkách a nestihla si z jejím příběhem vytvořit jakési "pouto", které si vytvářím s ostatními běžně.
Prostě a jednoduše "na zadek" sem si z toho nesedla.

Fortuna7
03.11.2020 5 z 5

Kniha, která ve světě YA vyčnívá díky své detektivní zápletce. Hlavní hrdinka je svá. Občas byl v knize trochu zmatek, kvůli časovým linkám...

teer.h
18.10.2020 4 z 5

A mě se to líbilo. Krásné oddechové čtení. Po delší době jsem neuhodla celou zápletku dobře a byla jsem ráda, že jsem měla neočekávané překvapení. :)
Celkové rozdělení na kvadranty a 4 královny se mi líbilo, bylo to zase něco trošku jiného. :)

Yalka
11.10.2020 3 z 5

Myslím, že Astrid Scholte má potenciál. Jen by to chtělo, aby se trochu vypsala. Doufám, že vymýšlí další příběhy a že mě neminou.

Špekyn
05.10.2020 4 z 5

(SPOILER) Ze začátku jsem se nemohla začíst. První část je ale nakonec celkem dobrá, i když trošku zmatená a nejasná. Druhá část už je lepší, člověk začíná chápat dění, vztahy a okolnosti. Napětí se zvyšuje. Třetí část do všeho zase vnáší zmatek - jaké jsou tedy časové roviny, v nichž se vše odehrává, jaký je sled? V další části se poprvé objevuje postava Arebelly a vše se, zdá se, vyjasňuje. Pak přijde zvrat. (Ne nečekaný - čekala jsem, že se to celé obrátí proti Keralii.) Ke konci jsem už nechtěla knihu ani odložit, jak jsem byla napnutá, jak to dopadne. Konec je nečekaný a možná až příliš "srdíčkový", ale nevadil mi.
Postavy jsou hezky vykreslené, jednotlivé kvadranty a jejich světy pěkně do detailu vymyšlené. Stejně tak jednotlivé královny, každá je jiná a přitom všechny mají tajemství, které je může zničit. Vztah Varina a Keralie je zajímavé sledovat. Dodává tomu romantický náboj.
Je to nevídaný žánr - fantasy detektivka a díky za něj. Bylo fajn prečíst si zase něco jiného :-). Některé myšlenky jsou opravdu zajímavé a stály by za další rozvinutí. A je fajn, že je to tzv. stand alone.

Mapa na úvodu i s portréty královen je moc povedená! Stejně tak obálka mně hned upoutala a byla jedním z důvodů, proč jsem neodolala s koupí. :)

,,Nemůžeme ai dovolit neriskovat!" - královna Torie Marguerite

katasokolov
27.09.2020 4 z 5

Rozhodně se jedná o zajímavou knihu...mohu doporučit! Největším plusem u fantasy knih je, když narazíte na nějakou stand-alone. Člověk nemusí čekat na pokračování a má příběh ukončený hned. Na to, že se jedná o autorčinu prvotinu je to velmi dobré, čtivé a plné mnohých neotřelých nápadů!! Hlavní zápletka se točí, jak už název knihy napovídá, okolo smrti královen. Ty jsou čtyři jako Kvadranty, jimž vládnou. Kvadranty jsou naprosto odlišné, stejně jako lidé, kteří v nich žijí. V knize najdeme spoustu vynálezů budoucnosti - jako dermaobleky, komunikační čipy (které zde mají svou velkou úlohu), lék, který vyléčí skoro všechno a tak dále. Můžeme nahlédnout i do témat jako genetika, eugenika, cena lidského života a mnohé další ... a je tu i velké plus, že kniha je i detektivkou ( je tu ale i láska of course). Za mě velká spokojenost.

Beat785
10.09.2020 5 z 5

Mně osobně se kniha velmi líbila.Přišel mi dobrý nápad spojit fantasy a detektivku.Některé pasáže mně přišli trochu zdlouhavé, ale těch bylo velmi málo a knížka se hned zase rychle rozjela.Konec jsem absolutně nečekala, ale oproti některým negativním komentářům co jsem tady četla ho hodnotím kladně.Hlavní hrdinka mi byla velmi sympatická a myslím si, že se autorce povedl i zbytek postav.Dále se mi velmi líbilo, že byl příběh vyprávěn i z pohledů královen.Ale takhle vysoké hodnocení dávám hlavně díky pocitu jaký jsem po přečtení knihy měla.Jednoznačně doporučuji.

Sariega
03.09.2020 4 z 5

(SPOILER) Kniha super, příběh také ale lehce jsem se dokázala stratit v ději. Střídají se tam kapitoli, jednou Keralie a potom královny, je tam popsáno jak vládkyně umírají a Keralie s Varinem hledají vraha. Poté se ale dostanou do zámku kde se ukáže že Kelarie je ten vrah.
A pak se ukáže Arebella která za vším stojí a je dcerou Torijské královny, takže to nakonec není Keralie jak jsem očekávala. Ale děj je jinak super a nejradši jsem tam za mapu, obrazy královen a jejich pravidla a pravidla kvadrantů.
Na konci knihy jsem ale po oživení královny čekala že i ostatní budou oživeny a ten konec měl celkem zklamal

tadobra
26.08.2020 1 z 5

jedna hvezdicka za odvahu autorky napsat detektivku a zaroven fantasy.
sice namet originalni, ale zpracovani hrozne.
rozuzleni je jedno velke zklamani. kniha za precteni nestoji.

whiolet
19.08.2020 3 z 5

Ty jo, mám z knihy, takové dosti smíšené pocity.
Popis kvadrantu i děj byl moc fajn.
Postavy taky super, ale posledních sto stránek, a hlavně ten KONEC, to byl pro mě průser.
Nakonec se kniha (ačkoliv měla skvěle našlápnuto) pro mě stala jen dalším průměrnym čtením.

Magdyla.8
31.07.2020 4 z 5

Kvadranty byly naprosto skvěle popsány, popis různých krajů a chování lidí v ní, něco originálního. Příběh má více negativ např. hlavní hrdinka si chodí po paláci jakoby nic, nikdo si jich nevšímá, všude propluje, honí se za vrahem a nic se vlastně neděje. O zvraty nebylo nouze a hrozně rychle a dobře se příběh četl

marta14
30.07.2020 4 z 5

Mně se to líbilo. Ten svět jsem si zamilovala. A i když jsem byla zmatená z toho, kdo je vrah a ta romantická linka byla nic moc, tak to bylo skvělé. :)

FunkovaV
23.07.2020 4 z 5

Do knihy jsem se pustila s tím ze spojuje mé nejoblíbenější žánry (fantasy a detektivka). Zajímavé bylo rozdělení Quadary na čtyři kvadranty. Některá pravidla která v knize byly mi přišly moc drsné ale celkově to bylo super. Moc se mi líbila. Knize bych dala 4,5⭐️

JessieEx
13.07.2020 3 z 5

2,5*
Ke knize jsem se dostala v rámci knižní štafety a bohužel to bylo příliš brzy po přečtení knihy Tři temné koruny. I zde máme totiž svět rozdělený na několik částí (kvadranty) a každému z nich vládne jedna královna. Každý kvadrant se specializuje na něco jiného (technologie+věda, umění+láska, zemědělství+příroda, obchodování+ekonomika). Ta podobnost s výše zmíněnou knihou mě nutila srovnávat a asi je jasné, která z toho vychází lépe. Zde bohužel byla podobnost i s jinými knihami: Hunger Games, Divergence, Šest vran... Ano, je to docela vykrádačka :/ Zmíněná detektivní zápletka vlastně ani moc detektivní není. Postavy jsou nesympatické a ploché. Spoustu "zvratů" bylo předvídatelných a i samotného vraha jsem odhadla. Největší záporák byl stejný od začátku až do konce. Byla tu hromada úsměvných a nedůvěryhodných situací. Jak už je u YA fantasy zvykem, nechyběla ani laciná LGBT linka.... :( Samotné fungování celé Quadary nedávalo smysl. Romantická zápletka bez chemie a zbytečná. Co mi na knize nejvíce vadilo, že si autorka upravuje skutečnost, podle toho, jak se jí to v příběhu hodí. Proto se tu objevují chyby a nesouvislosti.
Naopak se mi líbila kompozice vyprávění, prolínání časových rovin a vypravěčů bylo tak pěkně a promyšleně zamotané, že rozmotání způsobilo docela překvapení :)

allita99
10.07.2020 5 z 5

palec nahoru!

lucygreen
24.06.2020 5 z 5

Docela jsem se bála, abych od této knihy nebyla zklamaná, ale mile mě překvapila. Asi nejvíce se mi líbily kapitoly královen a celkově mi ten svět přišel hodně zajímavý a dobře podaný. Ráda jsem se vždy do knihy začetla a nemusela se vůbec nutit- četlo se to samo :). Sice to také nebylo úplně nejlepší, ale vřele doporučuji.

Atlantis
23.06.2020 3 z 5

Čtyři mrtvé královny mají takový ten fantasy svět, u kterého si říkáte, že bude zajímavé sledovat, jak jej autor udrží v chodu. A myslím, že Scholteové se to povedlo. Kontinent rozdělený na čtyři kusy, oddělené zdmi, kdy každé místo je úplně jiné, v různém stádiu pokroku. Každého hned napadne, proč ta nejvyspělejší část nepomůže ostatním a v knize je to vymyšleno relativně slušně.
S příběhem mám jeden velký problém - první dvě části (tedy asi dvě třetiny knihy) příjemně ubíhají a trochu jsem měl pocit, že čtu knihy od Leigh Bardugo. Potom se ale kniha zastaví a děj se točí dokola a zároveň přešlapuje na místě. Navíc nenávidím, když se ukáže, že za vším stál člověk, který doteď v knize nebyl.
Moje hodnocení je něco mezi 3 a 4 hvězdami. Dalším příběhům z tohoto světa bych se nebránil, ale špička fantasy ani young adult to není.

homosexualita fantasy detektivky pro děti

Astrid Scholte
australská
2020  76%Čtyři mrtvé královny
2021  65%Druhý život

Kniha Čtyři mrtvé královny je v