Temná řeka

Temná řeka https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/5211/bmid_temna-reka-Mdl-5211.jpg 4 35 7

Čtvrtý svět série

Už po staletí probíhá boj mezi zastánci lidské svobody a jejími potlačovateli, nyní však došlo na poslední, mrazivé dějství: svět se má pomocí nejvyspělejších technologií změnit v jedno velké neviditelné vězení počítačové informační systémy vytvořily Mašinerii, která dokáže shromáždit informace k monitorování celých populací. O to usilují Bratří, příslušníci tajné mocenské skupiny Tabula. Proti nim stojí Poutníci, lidé obdaření schopností vstupovat do jiných dimenzí a přinášet odtud vize a poznání, jež mění svět. To ovšem není v zájmu těch, kdo si chtějí udržet vládu; Poutníci by proto byli dávno vyhlazeni, kdyby je nechránila skupinka bojovníků zvaných Harlekýni. V Poutníkovi, prvním dílu Hawksovy trilogie, se čtenář seznámil s Matthewem Corriganem, Poutníkem, kterého chránil Harlekýn jménem Trn. Ten však byl zabit, Matthew Corrigan zmizel a jeho dva synové, Michael a Gabriel, se dozvídají, že posledními Poutníky by mohli být oni... V Temné řece pokračuje Trnova dcera Maja v díle svého otce, ale proti harlekýnským pravidlům se zamiluje do Poutníka Gabriela Corrigana – muže, kterého má pouze ochraňovat. V široce rozvětveném příběhu putuje Maja za Gabrielem nakonec i do Prvního světa – jinak pekla –, kam Gabriel sleduje otcovu stopu... A všichni mají stále v patách Tabulu, slídící pomocí všudypřítomné globální sítě, Tabulu, k níž se přidal i Michael Corrigan a jejíž žoldáci vraždí bez milosti...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Dark River , 2006

nevermore3
20.02.2023 5 z 5

Tak vám nevím, jo, jako je to Knižní klub, ale mě to prostě fakt baví. Nevnímám nějakou paralelu se současností, že bysme byli hlídaní a ovládaní přesně tak jako v knize. Tenhle aspekt se mě nedotýká. Ale líbí se mi ta výpravnost, cestování po kontinentech, nějaké reálie, nějaké legendy zakomponované skrz artefakty, ale hlavně to procházení dalšími světy. Za mě prostě splňuje, co chci od tohoto typu literatury. Řekl bych, že tento díl je zhruba stejně tak dobrý jako první, možná o žiletky lepší.

honajz
07.12.2015 2 z 5

Přišlo mi to ještě slabší než první díl. Naivnější v mnoha ohledech, nefunkční, a ukecanější. Už jen ten morbidní začátek se chystá a zabere snad šestinu knihy, asi aby byl ten drastický prožitek pro čtenáře byl co největší. Jenže díky té neúměrné délce prologu dojde asi každému hodně rychle, co se bude dít, a pak už jen trpně čeká, až se to odehraje. A tak je to i s ostatními scénami knihy - buď nedávají smysl (jak se třeba ta holčička zachránila a jak to, že tak super připravená organizace ji nechala uniknout?), nebo fungují stylem deus ex machina (když je potřeba, objeví se vstup do uzavřené stanice metra, kam se dá schovat), a spoustu stránek tvoří prostě zbytečné povídání o ničem. V jednu chvíli jsem zkusil knihou listovat formou rychlého pouštěním stránek mezi palcem, a i tak jsem neměl problém se v ději orientovat, z toho, co jsem narychlo přečetl.

()))_______)__)
01.07.2014 5 z 5

Celá trilogie by se měla brát skoro jako povinná četba, hlavně pro ty, co si naivně myslí, že žijí v růžovém světě, kde je ti "hodní" lidé chrání aby na ně ti "zlí" nemohli.
Děj knihy je samozřejmě odlehčen i příběhem, kde nechybí zápletka, milostné a mezilidské vztahy, včetně trochu sci-fi náhledu, který ale dělá knihu o to zajímavější.

Doporučuji navštívit oficiální stránky autora na randomhouse.com.

Gahanka
29.10.2013 5 z 5

Skvělé pokračovaní! Bohužel jsem první díl četla už docela dávno, ale všechny důležité informace se mi četbou vybavily. Nemůžu se dočkat, až se začtu do dalšího dílu..

Evus
19.07.2013 5 z 5

Kniha mě opravdu nadchla, jsem zvědavá na závěr

Lenka Žofka
06.11.2012 4 z 5

Druhý díl už je mnohem zajímavější...to bude tím, že se z větší části odehrává v jiném světě....at to je prostě zábavnější než svět, ve kterém žijeme :)

nightlybird
08.11.2010 5 z 5

Že žijeme v obdobě Jestřábova světa si může všimnout každý, kdo nežije v jeskyni a neživí se kořínky. Ano, každá platba kartou, každý hovor mobilem, každý e-mail, záběr bezpečnostní kamery (které jsou dnes už pomalu i na vesnicích) je ve své podstatě vysledovatelný, to už není SF, to už ví dnes každý soudný člověk - jenom si to nechceme připustit a Jestřáb nastavil naší době zrcadlo. Není to ale k zešílení, je to stav se kterým musíme žít. Netuším, co Hawkse k tomu vedlo, že 1. část - Poutník - začíná zrovna u nás v Praze. Že by přišel s naším malým českým Bratříčkem nějak do styku? Kdo ví. Mám ale velké cukání vlezt na jeho web a zeptat se jej. Občas prý na dotazy odpoví.

antiutopie, dystopie, kakotopie

2006  80%Poutník