Čtvrtá revoluce

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jak infosféra mění tvář lidské reality. Vývoj informačních a komunikačních technologií (ICT) radikálně proměňuje nejen to, jak rozumíme světu a jak vzájemně komunikujeme, ale také způsob, jakým se díváme sami na sebe a jak chápeme svou vlastní povahu, existenci a odpovědnost. Rozšíření ICT tak představuje čtvrtou revoluci v dlouhém procesu přehodnocování základní podstaty a role lidstva ve vesmíru: jakožto lidstvo netvoříme nehybný střed vesmíru (kopernikovská revoluce), nelišíme se nijak mimořádně od zbytku zvířecího světa (darwinovská revoluce) a zdaleka nejsme sami pro sebe ve svém vědomí zcela transparentní (freudovská revoluce). ICT nám nyní dávají najevo, že nepředstavujeme izolované, odpojené činitele, ale informační organismy, kteří spolu s jinými druhy těchto činitelů sdílejí globální prostředí, v konečném pohledu utvářené z informací, takzvanou infosféru (Turingova revoluce)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404600/ctvrta-revoluce-jak-infosfera-meni--WTt-404600.jpg 3.85
Žánr
Literatura naučná, Sociologie
Vydáno, Karolinum
Orig. název

The Fourth Revolution, 2014

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Čtvrtá revoluce

Přidat komentář
Misoponia
01. ledna

"Proto také tato kniha není určena pro odborníky, ale pro každého, kdo má zájem o rozvoj našich technologií a o to, jaký vliv mají na nás samotné a na předvídatelnou budoucnost lidstva." (str. 6) Tato citace z knihy hned na začátku upozorňuje na podle mě největší nedostatek téhle publikace. Zabírá široké spektrum témat, ale nejde moc do hloubky. Jako úvod do problematiky dobré, ale pokud už máte načteno k tématu více, asi vám nic nového nepřinese.

Allmina
07.08.2020

Kniha dle mého nabízí velmi zajímavý pohled na současný svět, který je stále častěji proplétán ICT. Na ICT, resp. na infosféru je nahlíženo spíše zeširoka a kniha tak má dle mého nádech hlavně filosofický, nežli nějaký konkrétně technický. Její obrovská přednost tkví podle mého hlavně v nejrůznějších historických paralelách a příhodným kontextem, se kterými autor velmi obratně nakládá. Kniha je tak dle mého spíše obecná a teoretická a tak mi na stranu druhou mi místy opravdu chyběly konkrétnější úvahy. V části kdy se píše o digitální válce pak autor píše zejm. o klasické válce vedené (ovládané) digitálně (drony atp...) ale zcela mi chyběla kapitola o zcela novém bojišti, kterým každodenní kyberprostor bezpochyby je a bude. To nicméně nezastírá fakt, že je v ní spoustu zajímavých myšlenek.