Ctihodní ľudia

Ctihodní ľudia https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24504/bmid_ctihodni-ludia-grH-24504.jpeg 3 9 5

Strhujúci príbeh 32-ročnej učiteľky Eleny, ktorá prichádza na svoje nové pôsobisko a zároveň sa ocitá vo víre nečakaných a pre ňu ako aj pre políciu nechopiteľných udalostí. Reťaž neobjasnených vrážd mužov, ktorí Elenu verejne urazili, spôsobí, že sa v očiach ľudí Elena začne javiť, ako významná osoba. V skutočnosti sa však stáva nástrojom svojho zdanlivého ochrancu a obdivovateľa........ celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Pravda

Gente di rispetto , 1975

Koka
17.09.2019 4 z 5

Vyše 40 rokov od chvíle, čo som videla film (aáááách - božský Franco Nero!) som si konečně prečítala aj román, ktorý bol predlohou filmu. V knihe som však nenašla to gradujúce napätie, ktoré mi utkvelo z filmu, ani ten náboj milostných či nenávistných vášní.
Motivácia Eleny Vizziniovej - či už k ľahostajnosti, povýšenosti, alebo k náhle prebudenému fanatickému zápalu pre riešenie sociálnych krívd - je v texte akási nepresvedčivá, tá postava je málo vierohodná.
Za autentické však považujem sugestívne vykreslenie "ducha" sicílskeho vidieka v 50. - 60. rokoch: nepredstaviteľná chudoba, vysoká detská úmrtnosť, vysťahovalectvo, otupelosť, nadvláda mafie, politické čachre ... a na dokreslenie celého toho strašného klamu, toho rozporu medzi predstieranou stabilitou, pohodou a skrytými špinavosťami v celom príbehu ako leitmotív znie sladká mandolína!

Buchwurm
01.10.2018 2 z 5

Trosku neurcity zaver, ale zaujimavy nahlad do zivota v malom sicílskom mestecku.

Note
16.11.2016 2 z 5

Číta sa to dobre, je to krátke, dej v pohode ale nič extra. Bežná kriminálka ktorá nenadchne ani neurazí.

pajonek
22.03.2015

....konečně se mi podařil sehnat ebook tohoto slovenského vydání /knihu jsem nikdy v knihovně neměl/ ....konečně přečtu předlohu vynikajícího italského filmu Úctyhodní lidé, kriminálního drama , režie Luigi Zampa/1975/
...film doporučuji všemi deseti

Komnenos
30.11.-0001 4 z 5

Sicílčan Fava pravdivo opisuje život svojich sícilskych spoluobčanov

Sicílie

Giuseppe Fava