Cop

Cop https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373873/bmid_cop-3aV-373873.jpg 5 964 285

Tři ženy žijící ve třech různých světadílech, tři osudy: Indka, která patří k nejnižší společenské vrstvě – Italka, jež zdědí rodinnou firmu – Kanaďanka, která má skvělou kariéru v právnické firmě. Všechny tři spojuje touha po důstojném životě. Nikdy se spolu nesetkají, nevědí o sobě; a přesto se mezi nimi vytvoří intimní pouto – symbolické pouto vzpoury proti nepřízni osudu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

La tresse , 2017

castiglione
02.12.2021 5 z 5

Stačí mi pouhá tři slova - působivé, dojemné, k zamyšlení. Netřeba víc dodávat...

meluzena
21.11.2021 3 z 5

Já jsem se nemohla při čtení ubránit pocitu nátlaku na city a to při čtení nemám ráda.
Dějová linka karieristické Kanaďanky zněla jako ze svépomocné příručky (jenjen prodat ferarri). Propletenost všech třech příběhů byla jasná poměrně záhy, vše se odvíjelo jako v osvědčeném holywoodském vánočním slaďáku a jedno oko nezůstalo suché. S uvěřitelností si nikdo hlavu příliš nelámal a jediný skvělý muž v celé knize je uprchlík z Kašmíru. Aspoň že ne ze Sýrie.
Inu, svět chce být klamán. Já ne.

Až si budu chtít příště přečíst pohádku s dobrým koncem, sáhnu raději po Boženě Němcové. Ta se aspoň netváří, že to je reálný život.

Arev122
15.11.2021 5 z 5

Tenká knížka s osudy tří žen, každé z jiného světadílu, ale spojené nejen s COPEM, ale i statečností vzepřít se osudu a nadějí v lepší život.

Lka
12.11.2021 4 z 5

Audiokniha :
Příběhy tří žen, jejichž osudy se spletou v cop. Moje první odeonka.

Andrea81
29.10.2021 5 z 5

Nevzdávat se, to je oč tu běží. Děkuji autorce.

Evaho73
25.10.2021 5 z 5

Vrkoč je počtom strán skromnejšia kniha, ale veľmi bohatá vzhľadom na svoj obsah.
Mne osobne štýl, akým je napísaná veľmi sadol.
Autorka ma môj obdiv, ako dokázala čitateľom priblížiť všedný život troch žien z troch kontinentov, kde až neuveriteľne vyznieva rozdiel súčasného životného štýlu žien v Indii oproti Kanade.
Pri čítaní som mala pocit, že tieto dva kontinenty delí minimálne 200 rokov !!!
Ďalej sa autorke slušne podarilo poukázať na diskrimináciu alebo túžbu po slobode, ktoré spájajú všetky ženy na svete, hoc v odlišných sférach života.
Nakoniec oceňujem aj spôsob prepojenia osudov troch hlavných hrdiniek.
V tomto prípade mi nevadil ani feministický podtón tejto knihy, lebo je uveriteľne prezentovaný na spôsobe všedného života všetkých troch hlavných postáv.

Daenerys
24.10.2021 5 z 5

Celkem krátká, nenápadná knížka, co se ale určitě vryje do paměti. To konečné propojení mi začlo být patrné poměrně brzy (jakmile se okryl jistý problém jedné z hrdinek), jen jsem samozřejmě nevěděla, jak to proběhne konkrétně a moc se mi to závěrečné zpracování líbilo, tak procítěné -- silně to na mě zapůsobilo, tleskám.

lenkaBajza
08.10.2021 4 z 5

Až do předposlední stránky jsem si říkala: příjemné čtení o životě tří žen. Bylo to sice napínavé, jak se postavy střídaly, honem jsem chtěla znát další osudy. Ale nic víc.
A nevím, jestli ta symbolika byla patrná opravdu až na poslední straně, spíš na poslední straně osvítilo mě:))
Ta symbolika je úžasná. Osudy tří žen, každá z jiného kontinentu, každá různé profese. Pro všechny je důležité jejich náboženství. Všechny touží po svobodě. Nikdy se neviděly, dá se říct, že o sobě ani neví, ale tvoří tři propletené prameny-bez jedné by nebyla druhá, bez druhé by nebyla třetí.
Čtivé, napínavé, na odeonku jednoduché čtení. Krásné čtení:))

slaska77
13.09.2021 4 z 5

Knihy z nakladatelství Odeon této pruhované edice jsou pro mě vždy zárukou kvality, ráda je čtu, u Copu jsem ale asi zase trochu na rozpacích, příběh krásný, propletený jako cop, jen zase tak trochu odbytý v samém závěru. Žijeme v rychlé době, stručné knihy jsou zřejmě trendem, jen najít tu správnou míru. Chybělo mi nejen příběhy dovyprávět, ale i ukázat nějaký přesah, co si z toho mám jako čtenář vzít. Nápad krásný.

hvozdik
08.09.2021 2 z 5

Začátek velmi dobrý, srdcervoucí a naléhavý, otevírající spoustu témat, ale velmi brzo se vše zvrhává v rychlou zkratku, ústící v prvoplánový filmový scénář.

SilviiM
04.09.2021 5 z 5

Knížku jsem slupla jako malinu.. :) Příběhy byly stručné, přesto napsané velmi poutavě. Opravdu bych chtěla vědět, jak to s ženami dopadlo... Jestli Sarah zvítězila, jestli Smitha našla štěstí, jestli Giulia vede stále rodinný podnik a je se svou láskou..
Byla to krásná kniha plná ženské síly :)

Křovinka
04.09.2021 5 z 5

Jsem úplně nadšená ...
I přesto, že je knížka útlá, děj a poslání přesahuje dalekosáhlé romány. Našla jsem si v ní spoustu námětů k přemýšlení a také jsem se zamilovala do symbolu COPU ... je to prostě nádhera a nemám co jiného dodat ...
Doporučuji, opravdu si to užijete :-)

Andi
19.08.2021 5 z 5

Příběh o třech ženách, které to nevzdaly.
Kniha není nijak zvlášť dlouhá, je stručná, ale zato velmi důrazná a hraje vám na city. Tedy například já jsem v poslední kapitole už jen brečela dojetím jako želva. Je pěkné si přečíst o tom, jak jsou ty naše životy propojené, ani o tom nevíme. A co teprve dokáže jeden takový na první pohled nenápadný cop ... ?

annettka1098
07.08.2021 5 z 5

Kniha se velmi dobře čte a rozhodně ji mohu doporučit i těm, co se Odeonkám raději vyhýbají nebo je řadí mezi náročné čtení. Autorka do této knihy dala hodně myšlenek a myslím, že poukázala na různé problémy společnosti. Zaujalo mne především, že na každém světadíle se opravdu řeší v podstatě úplně jiné problémy. Vřele doporučuji knihu k přečtení!

Višnička
03.08.2021 5 z 5

Překrásné.

Mateo67
01.08.2021 4 z 5

O jakém feminismu se vzhledem k této knížce mluví? Když se žena rozhodne usilovat o to zvrátit nepřízeň osudu či jít za svou představou plnohodnotného a naplněného života, je projev feminismu?? V této útlé knížce jsem si toho pro sebe nacházela hodně, ale feminismus mě fakt nenapadl.
Všechny tři příběhy jsou zajímavé, a když si čtenář připomene název, stačí jen první seznámení s každou z hrdinek, a hned si (pokud chce) může domyslet, k jakému asi vyústění se děj bude ubírat. Což není vůbec špatně, autorka si poctivě pohraje i se závěrem, kde čtenáři nechá dostatek prostoru pro přemýšlení. A příběh Smity - ten by si zasloužil samostatnou knihu. 4,5*.

JessieEx
30.06.2021 5 z 5

4,5*
Už dlouho mě žádná "odeonka" neoslovila tak, jako Cop. Trochu jsem se bála onoho všude zmiňovaného feminismu, ale upřímně, kdyby tam autorka doslovu ten feminismus tak neprotlačovala, ani by mě to nenapadlo.
Je to prostě příběh tří žen, které stihl krutý osud, které se s tím rozhodly porvat a jejichž osudy se krásným, zajímavým a symbolickým způsobem propletly. Já symbolismus zbožňuji, takže tohle jsem si fakt užila.
Všechny příběhy byly drsné, ale mě nejvíce dostal osud Indky Smity. Byl pro mě problém uvěřit, že všechny příběhy se odehrávají ve stejné době. O Indii si žádné iluze nedělám, ale tohle byla síla, hnus. Mnohokrát jsem měla na krajíčku a na konci už jsem ty slzy nezadržela...
Doporučuji k přečtení!

romika
29.06.2021 5 z 5

Zdánlivě jednoduchý, krátký,ale tak silný příběh o osudech 3 žen z různých zemí,kde jsou na každou kladena jiná pravidla a nároky. Tleskám.

Amalberga
25.06.2021 2 z 5

(SPOILER) Překvapuje mě vysoké hodnocení knížky. Nemohu o ní říct, že by byla vyloženě špatná, ale moc věcí se tu pochválit nedá, proto začnu pozitivy. Kniha je rozhodně čtivá, přečetla jsem ji za dva dny. Autorka měla i zajímavý nápad, proplést tři osudy žen, které spolu zdánlivě nesouvisí.
No a teď k tomu, co se mi nelíbilo. Poměrně dost rychle jsem uhodla, jak to celé dopadne (jedna si vlasy ustřihne, další vyrobí paruku, třetí ji bude nosit). A o tom to v podstatě celé bylo. V doslovu jsem se dozvěděla, že kniha je označována za feministickou, to mi přijde dost nadsazené. To, že v příběhu máte hlavně ženy z něj nedělá automaticky feministickou knihu. Víc než cokoliv jiného kniha zobrazuje globalní kapitalismus. Žena zaplatí za ostříhání svých vlasů, které putují přes půl světa do továrny na zpracování, aby si je pak za drahý peníz koupila zazobaná žena. Velmi dojemné. Chyběla mi nějaká kritika nebo reflexe zápletky v knize. Další problém pro mě byly postavy. Sarah byla docela dost nesympatická, hotová boss bitch, ale během nemoci si chtíc nechtíc (spíš to druhé) musela přerovnat priority. A z toho jsme bohužel moc neviděli, protože psychologickým pochodům postav není věnováno moc prostoru. Giulia mě ani nenadchla, ani neurazila. Příběh Smity byl nejzajímavější. Škoda, že ho nenapsala nějaká indická žena. Autorka se určitě snažila dostudovat nutné materiály pro knihu, ale to zkrátka nemůže nahradit zkušenost člověka, který podobné věci zažil. Například Smita své utrpení přirovnala ke kalvárii, tedy místu, kde byl ukřižován Ježíš Kristus. Vážně by pravověrná hinduistka použila takové přirovnání? Docela o tom pochybuju. Při výčtu předností své dcery vůbec nezmínila barvu pleti, přitom Indové jsou posedlí bělením kůže a na tmavé Indy se dívají skrz prsty.
Celkově si myslím, že kniha není špatná, jen poměrně přeceněná, navíc jsem na ni měla vysoká očekávání, která zůstala nenaplněna.

janasim
14.06.2021 5 z 5

Ani nevím, co mám psát. Cop je sice útlounká knížka, ale i tak ochromí srdce. Nezapomenutelné. Tři životní příběhy, tři vzdálené země a tři odvážné ženy. Lámala jsem si hlavu nad tím, jak autorka jejich životy propojí a musím říct, že mě to nadcnlo.
Tento román stojí za přečteni. Prostředí, ať už indické, sicilské či kanadské, je velmi dobře vylíčeno. Ten kontrast mezi chudou zemí a zemí plnou nadbytku je velmi znát. Jako by život v Indii se odehrával před staletími a život v Kanadě v současnosti. Autorka i postavy vylíčila tak věrohodně, jdjich povahy, že jsem opravdu měla pocit, že čtu o indické, italské či kanadské ženě.
Tuto knihu nelze nečíst, nelze ji neprožívat, nelze s ní necítit.

Indie francouzská literatura Itálie osudy žen rakovina prsu

Lætitia Colombani
francouzská, 1976