Cop

Cop https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373873/bmid_cop-3aV-373873.jpg 5 965 965

Tři ženy žijící ve třech různých světadílech, tři osudy: Indka, která patří k nejnižší společenské vrstvě – Italka, jež zdědí rodinnou firmu – Kanaďanka, která má skvělou kariéru v právnické firmě. Všechny tři spojuje touha po důstojném životě. Nikdy se spolu nesetkají, nevědí o sobě; a přesto se mezi nimi vytvoří intimní pouto – symbolické pouto vzpoury proti nepřízni osudu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

La tresse , 2017

tatasek
31.01.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila a velice dobře se četla. Příběh tří žen se pravidelně střídal po krátkých kapitolách až jsem nevěděl na který se mám více těšit.

zdenek2831
28.01.2019 2 z 5

Tři samostatné povídky okatě propojené jedním "kusem" vlasů a feministickou tématikou.

Indická část byla nejzajímavější a asi jako jediná zanechá dojem, především díky věrohodnému líčení bídy nejnižší kasty. Naturalisticky popsané prostředí a tradice upravující postavení a zacházení s lidmi (a ženami obzvlášť) skutečně nepatří do 21. století. Sicilský příběh také adresuje tradiční postavení ženy ve společnosti - patriarchální otec, hlava rodiny i továrny, kvůli lpění na tradici dovedl firmu na pokraj krachu, bez něj jsou všechny podřízené ženy (manželka, neprovdané dcery, dělnice) odsouzeny k záhubě (?). Naštěstí se zničehonic objeví krásný, tajemný a tichý muž, jehož rodinu a zemi postihla tragédie (samozřejmě musí být cizinec, aby jeho dokonalost vynikla oproti zabedněncům ze vsi). Tento citlivý a vzdělaný muž jako jediný hlavní hrdince věří a navzdory všemu mračení ze strany konzervativních taliánů firmu společnými silami zachrání. Ve třetí částí, kde sledujeme ctižádostivou advokátku z Montrealu, se dozvídáme, že muži vlastně mohou i za její rakovinu, protože kvůli vysokému pracovnímu tempu kanceláře ignorovala příznaky nemoci, dokud nebylo příliš pozdě.

Nemám problém s feministickou tématikou, upozorňovat na stereotypy a diskriminaci je samozřejmě na místě. Hodnotím knihu negativně ne kvůli zvolenému tématu, ale jeho povrchnímu a nenápaditému zpracování. Propojit zápletky symbolicky skrze vlasy je jeden z mála originálních prvků. Samotný text (díkybohu svižný) je plný klišé, o básních uvozujících jednotlivé části ani nemluvě. Ačkoliv je kniha už tak tenká, obsahu v ní je možná na stostránkovou povídku. Mnoho odstavců sicilské a kanadské části jsou jen kýčovité vnitřní monology postav, které jsem přeskakoval, protože zápletka nebyla nijak složitá a i průměrně inteligentní čtenář dokáže odhadnout, co v daných situacích postavy asi prožívají, o čem přemýšlí a jak se na konci kapitoly rozhodnou.

Na debut super, ale hodnocení 90 %, co tady v tuhle chvíli kniha má, je pro mě záhadou.

pavlačinka.1
27.01.2019 3 z 5

Zajímavé čtení o třech ženách-bojovnicích, každá z jiného "světa"a přesto se stejným bojem "proti osudu". Sledovala jsem jejich revoltu, ale přesto mě kniha emočně nezasáhla.

lencin
25.01.2019 5 z 5

Výborné. Zajímavé. Stručné, ale přitom dost hluboké. Opravdu silné čtení o osudu tří žen, které se nikdy nesetkají, a přesto je něco spojuje.....
Sinita - indická vesnice Badlapur
Giulia- Sicílie
Sarah- právnička v Montrealu

mysa.cek
25.01.2019 5 z 5

Také jednoduchšie čítanie, pre menej náročných čitateľov. Napriek tomu sa veľmi dobre číta, dej pekne plynie a striedanie kapitol o troch hlavných postavách udržiava napätie. A záver bol veľmi príjemným prekvapením...aj keď sa dal vytušiť už niekoľko kapitol dopredu.

MartinaP
24.01.2019 4 z 5

Moc pěkné čtení o třech silných ženách ze tří světadílů, z nestejných sociálních poměrů, které se nevzdávají a bojují se svým nelehkým osudem a jejich cesty se překvapivě spojují. Všechno souvisí se vším. Moc povzbudivé čtení, člověk tu najde odpověď na hodně otázek. Doporučuji!

Natyna3
23.01.2019 5 z 5

Myslím, že je velmi těžké rozvinout tak silný příběh v tak krátké knize. O to obdivuhodnější je, že autorka dokázala rozvinout takové příběhy hned tři. Kniha předčila má očekávání a svým závěrem mě ohromila. Tohle zkrátka stojí za přečtení!

Clara_C
19.01.2019 5 z 5

Cop, spletený ze tří pramenů tří životů, naprosto odlišných, ale v zásadě stejných. Z odlišných prostředí, ale tří silných žen. Na málo stránkách tolik emocí. Nevnímám ho jako feministický, je to o síle vzepřít se tradicím.

zuzulique
08.01.2019 5 z 5

V podstate úplne jednoduché čítanie, ale kniha je napísaná veľmi "efektne." Možno by niekto mohol namietať, že prvoplánovo, ale ja som to zožrala celé, ako je to napísané. Tri príbehy troch žien z odlišných kútov sveta, zázemím i osudom, ktoré sa vo finále istým spôsobom pretnú, mám rada takéto spletité skladačky, kde všetko má svoje miesto. Asi to nie je nejaká "vysoká" literatúra, osobne mám radšej náročnejšie veci, ale bavila som sa.

ElissEm333
31.12.2018 5 z 5

Až neuvěřitelně silné příběhy! Zahřálo u srdíčka.

Tyrkysová
31.12.2018 4 z 5

I když je čtenáři relativně záhy zcela jasné, jak se nakonec všechny tři příběhy propojí, rozhodně jej to od čtení neodradí. Ani jedna z dějových linek nenudí, čte se lehce a rychle – autorka nejde do přílišných podrobností, ale současně neklouže pouze po povrchu. Myšlenka, že ne každý to má v životě lehké, svět (společnost, okolí, …) nám hází klacky pod nohy, ale je potřeba se vzchopit, najít si cestu, umět pracovat s tím, co máme, nebo co je pro nás možné, je prostě nadčasová. A vzhledem k tomu, že útlý Cop přečtete za odpoledne, rozhodně si jej nenechte ujít.

bibi.r
29.12.2018 5 z 5

Jedna z nejhezčích knížek, které jsem letos četla.
Velmi mě zasáhl osud všech tří žen. Nejdřív jsem si myslela, že si mezi nimi oblíbím jenom jednu, ale každá mi něčím přirostla k srdci a to přestože byly jejich životy rozdílné jako den a noc.
Střídání jednotlivých kapitol z pohledu daných žen, byl velmi dovedně napsán. Vždycky když jsem dočítala kapitolu vyprávěnou Smitou, Giulií nebo Sarah, tak jsem si říkala: "Tahle je ta nejzajímavější. Tu mám nejradši.", ale pak přišla další kapitola vyprávěná další z nich a já si opakovala to samé.
Způsob jakým se jejich životy nakonec propletou je sice snadno odhadnutelný, ale vůbec mi to nevadilo.

Květ
29.12.2018 5 z 5

Krásný román na jedno odpoledne. Osudy tří žen, které se střídají ve vyprávění, nevím, na kterou z nich jsem se těšila víc. Indka Smita, čistička latrín z nejnižší společenské kasty, krásná Giulia ze sicilského Palerma pracující v rodinném podniku, úspěšná advokátka Sarah na vrcholu kariéry, zdánlivě nepropojitelné ženy mají přece jen něco společného, nepřízeň osudu, sny a touhy o lepším životě, odvahu ke změně. Příběh chytne za srdce, určitě přečtěte.

Stani95
25.12.2018 5 z 5

Me se kniha proste dotkla a ackoli nekdo rika, ze byla dost predvidatelna (coz je castecne pravda) me se proste libila. Celkove pojeti i jazyk. Precetla jsem jednim dechem.

iška
18.12.2018 5 z 5

Mě kniha vzala za srdce. Ledacos se možná dalo předvídat, ale vůbec mi to nevadilo. To poselství bylo krásné.

hermína14
08.12.2018 4 z 5

Při tom hltavém čtení jsem se nejvíc těšila do Palerma, ale bála jsem se o všechny... přestože paní advokátka musela ujít kus cesty, aby mi přestala lézt na nervy:). Před otočením každé stránky jsem se děsila, co se jim stane, kde se to zvrtne. Ale tím " hladkým" průběhem to tančilo na hraně červené knihovny. Feminismem se tady nechci zaobírat ...bytosti toužící po štěstí a zvratech v osudech mohli být klidně muži (třeba utrápený chytač krys, nadaný muzikant s rodinnou firmou a nemocný ředitel banky) ?

Prey
05.12.2018 3 z 5

Možná je to až moc feministické a multi kulti. A nedostavila se katarze jako třeba u Cunninghamových Hodin. Ale celkově vzato, beletrie je to pěkná a má co říct. (Čteno v překladu Alexandry Pflimpflové.)

rottovat
05.12.2018 3 z 5

Nenáročné, vcelku příjemné čtení, ale co si budeme povídat, chvílemi to byla už trochu nuda a předvídatelnost, kdy a jak se jednotlivé příběhy propojí, byla možná až moc okatá. Každopádně rozsah cca 200 stran byl tak akorát, aby kniha nezačala nudit příliš, a příběh byl tak v pravou chvíli ukončen.

Makii
26.11.2018 4 z 5

Velmi snadno předvídatelné "propletení" osudů hlavních hrdinek neubírá až tolik na celkovém dojmu. Kniha se mi líbila, při vyprávění z Indie mi bylo nedobře, až zle.

Půca4
24.11.2018 5 z 5

Wow. Tenká a jednoduše napsaná knížka, která vás donutí se zamyslet. Celou dobu jsem si říkala, že název knihy - Cop - znamená spletenec třech pramenů vlasů, neboli třech životů třech úplně odlišných žen. Musela jsem si sedět na vedení, protože mi celý smysl knihy došel opravdu až na posledních pár stránkách a byla jsem z něj neskutečně nadšená! Krásná myšlenka a zpracování knihy. Ráda se k ní v budoucnu vrátím.

Indie francouzská literatura Itálie osudy žen rakovina prsu

Lætitia Colombani
francouzská, 1976