Cop

Cop
https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373873/bmid_cop-3aV-373873.jpg 5 967 967

Tři ženy žijící ve třech různých světadílech, tři osudy: Indka, která patří k nejnižší společenské vrstvě – Italka, jež zdědí rodinnou firmu – Kanaďanka, která má skvělou kariéru v právnické firmě. Všechny tři spojuje touha po důstojném životě. Nikdy se spolu nesetkají, nevědí o sobě; a přesto se mezi nimi vytvoří intimní pouto – symbolické pouto vzpoury proti nepřízni osudu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

La tresse , 2017

girdi
20.08.2019 5 z 5

Knihu mi zapůjčila kamarádka a trefila se mi do vkusu. Kniha má perfektní spád, příběhy jsou uvěřitelné, nepřikrášlené a hluboké. Dějové propojení je nenásilné a věřím, že i když vás jednotlivá vyústění nepřekvapí, přesto si čtení užijete. Přečteno jedním dechem za jeden den ;-)

Audrina
20.08.2019 5 z 5

Znamenitý příběh o síle ženství a přitom bez zbytečných klišé a feminismu. Je pravda, že asi v polovině čtenáři dojde propojenost celého příběhu, myslím si ale, že to není na škodu, jelikož cílem knížky není šokovat, nýbrž ukázat, jak se s životními osudy perou tři naprosto odlišné ženy z ještě odlišnějších prostředí.
Přiznám se, že při čtení příběhů z Indie mi běhal mráz na zádech. Člověku se ani nechce věřit, že se něco podobného odehrává v dnešní době a bílý svět tomu nečinně přihlíží.

elenai
31.07.2019 5 z 5

Nádherná kniha oslavující ženskou sílu, možná trošku šmrnclá feminismem, ale není to nic, nad čím by se měl případný mužský čtenář pohorošovat.
Nejvíce se mě dotkl osud Smity a její dcerky Lality. Jejich živoření (promiňte, ale tohle opravdu nebyl život) bylo popsáno velmi sugestivně a je mi zle z toho, že se s ženami v dnešní době ještě takto krutě zachází. O to víc jsem přála těmto knižním hrdinkám lepší život. Sarah byla už takovou typizovanou a docela často se objevující hrdinkou v moderní literatuře. Na téma rakovina dostanete přesně to, co už jste někde předtím četli. Ale i tak si zaslouží úctu. Giulia pak tvořila důležitý spojovací bod mezi oběma světy. Moc se mi líbilo líčení života sicilské rodiny a její romantický poměr s exotickým cizincem.

Na prvotinu to byla kniha výborná, ve Světové knihovně Odeonu pak přímo excelentní. Jedna z těch, ke kterým se moc ráda vrátím.

m_pastorka
31.07.2019 5 z 5

Knihu jsem četla na doporučení, které se ukázalo jako správné. Že začátku jsem měla obavy, že román sklouzne k feministickému klišé nebo, že se otočí a nakonec žena bude křehká květinka ve spárách muže. Naštěstí moje obavy byly liché.
Tři příběhy žen nezávisle propojené mě zaujaly a zaháčkovaly. Jsou to příběhy silné, kdy však popis není zbytečně zdlouhavě popisován a pouhých 180 stran knih je nadupaný a má skutečný spád.
Za mě určitě doporučuji!

keny
29.07.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Šílené líčení životních podmínek v Indii. Jak takto můžou žít někde lidé ve 21.století? Jak se tam takto můžou chovat k ženám, dětem...Skvělé je propojení, jak jedny vlasy dají, další zpracují, třetí potřebuje. Škoda, že ten nejpotřebnější z toho nemá nic, pouze naději...A tady u těchto knih vlastně zjistíme, jak se máme úžasně a v jakém pohádkovém prostředí žijeme oproti několika miliardám lidí na jiných koncích světa, kteří takové štěstí neměli...

JančaP.
15.07.2019 4 z 5

Moje první přečtená kniha od nakladatelství Odeon. Tuto knihu jsem náhodou našla v knihovně a vzhledem k tomu, že jsem o ní už trochu slyšela, tak si ji půjčila. A udělala jsem dobře. Kniha mě překvapivě bavila a rychle jsem se začetla. Nejvíce se mě pohltil příběh Smiti z Indie. Líbilo se mi jak se jednotlivé příbehy střídaly. Konec knihy mě velmi překvapil, sice se přiznám, že po určité situaci jsem ho odhadla, ale i tak byl pěkný. Toto je zrovna kniha, u které bych ocenila více stránek, abychom se více dozvěděli o jednotlivých ženách. Jediná věc, která mi trošku vadila je ta, že v knize nebyla přímá řeč.

ondras666
02.07.2019 5 z 5

K této knize toho nechci psát zbytečně moc. Snad jen to, že stojí za přečtení.
Z počátku se to zdá jako kniha o osudech 3 zcela rozdílných žen, což postupem času čtenář pochopí, že se mýlil. A všechny tři ženy spojí jedna jediná věc.
Ano, kniha je místy feministicky laděná, místy možná trochu nudná a působící dojmem "současného literárního klišé" (pro mě to nekonečně opakované téma rakoviny), ale tak nějak se to v celkovém dojmu čte dobře.
Jediné, co mě mrzí je, že bych se rád dozvěděl jak dopadne Smita s Lalitou...

Arwen777
01.07.2019 5 z 5

Velice povedená kniha, útlá, ale silná. Nevnímám ji vyloženě jako feministickou, je sice hlavně o ženách, ale především o síle něco změnit, nepodřídit se zvykům a konvencím, o síle bojovat. Zajímavé bylo prolnutí příběhů. I já bych uvítala pokračování příběhů, abychom věděli, jak jejich osudy dopadly. Na druhou stranu toto naznačení dává prostor otázkám, přemýšleni a hlavně naději. Doporučuji všem, kteří rádi přemítají, o čem lidský život je a jestli existuje něco jako osud nebo jestli máme možnost volby.

Dadulina
30.06.2019 5 z 5

Krátké, úderné a strhující.

MonikaS4
25.06.2019 5 z 5

Útlá kniha se silým obsahem. Krásně se čte.

Mojepočteníčko
23.06.2019 5 z 5

Skvělá, čtivě napsaná kniha o osudech tří žen, pocházejících z rozdílných koutů země. Pokud plánujete začít se čtením knih nakladatelství Odeon, bude pro vás Cop určitě výbornou volbou. Moc doporučuji!

Disease
05.06.2019 5 z 5

Taková oddechovka, byť na vážnější témata. Trochu to připomínalo Cunninghamovy Hodiny.

sissque
02.06.2019 4 z 5

(SPOILER) Malá kniha, která skrývá velký příběh.

Takhle nějak bych popsala Cop, který je vyprávěním tří mladých žen - Smity, Giulie a Sarah, které jsou každá z jiné země a společenské vrstvy.
Žen, jejichž životy, přestože se nikdy nesetkají, jsou spleteny do onoho pomyslného copu.

Příběh, který čtete se zatajeným dechem od začátku až do konce...
Tady nastává mé "ale".
Ač nám kniha vcelku uspokojivě nastíní životy postav, je možná na můj vkus až moc stručná a vůbec bych se nebála ten příběh rozvést.
Přiblížit čtenáři ještě více cestu hrdinek, kterou musí ujít.
Protože ano, na konci dostáváme dojemný happy end, ale nejednoho z nás by zajímalo, jak to vlastně s nimi dopadne.

*SPOILER*
Shledá se Smita s manželem a najde práci?
Podaří se Giulii zachránit podnik a dobré jméno, jak rodina přijme partnera?
Vyléčí se Sarah?
*SPOILER*

Ne vždycky totiž dokáže uspokojit naše pocity pouze ten šťastný konec, když víme, že takhle to v reálném životě nemůže fungovat.
Jinak je to ale kniha moc hezká a určitě doporučuji.

verka5083
22.05.2019 5 z 5

Kniha je hodně poučná a zároven ukazuje, co se může komukoliv stát v jakékoliv části světa. Jaké problémy nás mohou potkat a jak jé možné je řešit. Kniha je velmi čtivá , není žádný problém se do ní začíst od první stránky .

Carol96
15.05.2019 5 z 5

Už je to nějaký ten pátek, co jsem tuto odeonku četla, ale i přesto mi její příběh stále zůstává v hlavě. Byla to má první odenka, kterou jsem kdy přečetla, a musím říct, že mě opravdu nadchla.

V knize nalezneme dva příběhy mladých žen. Každá z nich žije úplně rozdílný život než ta druhá. Během čtení jsem si říkala, proč se po každé kapitole tyto příběhy střídají...měla jsem v tom docela zmatek. Říkala jsem si, že to mohly být tři samostatné příběhy v jedné knize...tak proč to je strukturované takhle blbě. Ale když jsem se dostala nakonec knihy, hned mi vše bylo jasné a kniha se mi díku tomu líbila ještě více.

Samotný styl psaní byl celkem čtivý, takže jsem neměla problém se začíst. Jediné s čím jsem měla problém font, kterým je kniha psaná! Příběh mě do sebe okamžitě v táhl a já jsem dokázala cítit všechny pocity, které hlavní hrdinky měly.
Opravdu mohu jen doporučit!

Hodnocení: 5*/5*

PetK
14.05.2019 4 z 5

Výchozí myšlenka příběhu je krásná - tři ženy ze tří různých koutů světa, s absolutně odlišným životem, jejichž cesty se ale stejně propletou jako cop. Bavila mě jistá úspornost knihy, vyprávění, jako by autorka nechtěla plýtvat zbytečnými slovy - taky je knížka docela krátká. Kvůli jisté dávce patosu v závěru jsem váhala mezi 3 a 4 hvězdami, ale nakonec jsem se rozhodla pro vyšší hodnocení. Už pro ten námět.

Annyel
04.05.2019 4 z 5

Krásná kniha. Výborný nápad. Bod dolů za předvídatelnost. Čekala jsem asi trochu neotřelosti ohledně konce. Doporučuji ale všem.

Dani25
03.05.2019 3 z 5

Áno, zaujímavý popis životov žien v rôznych krajinách, kultúrach. Ale viac ako 3* nedám.

tereza1198
22.04.2019 3 z 5

Kniha by se mi víc líbila, kdyby byla víc rozpracovaná. Působí na mě spíš jako úvod do příběhů. Chtěla bych vědět, jak to dopadlo. Chápu, že ženy prošly určitým zlomem a našly sílu postavit se osudu. Pokračování tam není, aby jsme v sobě přiživili fantazii a optimismus. Ale navzdory všemu bych chtěla vědět, jak to bude dál.

i.stefany
21.04.2019 5 z 5

Tenoučká kniha počtem stránek, přesto velmi silná svým obsahem. Tři ženy z různých koutů světa, tři silné osobní příběhy. Každá z žen řeší nelehkou životní situaci a přestože se nikdy osobně nepotkaly, jejich osudy se jednoho dne protnou a zapadnou do sebe, jako když spletete symbolický cop. Jsem nadšená, jak se autorce podařilo poměrně úsporným stylem odvyprávět tak silný příběh. Doporučuji všem ženám.

Indie francouzská literatura Itálie osudy žen rakovina prsu

Lætitia Colombani
francouzská, 1976