Cop

Cop
https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373873/bmid_cop-3aV-373873.jpg 5 966 966

Tři ženy žijící ve třech různých světadílech, tři osudy: Indka, která patří k nejnižší společenské vrstvě – Italka, jež zdědí rodinnou firmu – Kanaďanka, která má skvělou kariéru v právnické firmě. Všechny tři spojuje touha po důstojném životě. Nikdy se spolu nesetkají, nevědí o sobě; a přesto se mezi nimi vytvoří intimní pouto – symbolické pouto vzpoury proti nepřízni osudu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

La tresse , 2017

Pitbullka
20.04.2019 5 z 5

Tři rozdílné osudy žen a přesto velice silné. Za mě zatím nejlepší Odeonka.

Amazonka72
16.04.2019 4 z 5

Tuto útlou knihu jsem si zakoupila na základě recenze a komentářů na DK. A byla to opravdu dobrá volba a investice. Moc mě bavila minimalistická forma vyprávění všech tří příběhů. A že by si každý z nich zasloužil vlastní knihu... Ale to bylo právě to hezké, stačilo pouze poodkrýt určitou část života všech tří hrdinek, abych si mohla představovat co asi bude následovat, popřípadě co předcházelo. Propojení jednotlivých příběhů je nenásilné a zpočátku to vypadá, že se osudy tří tak odlišných žen snad ani nemohou setkat. Ale to jsou právě ty náhody, které náš život utvářejí. Často mě napadne myšlenka, jak se občas prolínají naše životy s neznámými lidmi. Mnohdy o tom ani nevíme, ale jsme určitým způsobem spojení.
Neodpustím si malou odbočku, kolikrát jsem koketovala s myšlenkou při prodeji knih přes DK, ze by bylo zajímavé připojit ke knize krátký vzkaz, poselství. Kniha by takto žila svým životem a do ruky by se nám mohla dostat vzácnost - ne ani tak postavením na žebříčku bestselerů, ale právě tím propojením životů nás, čtenářů.
Zpět ke knize. Symbol copu - spojení tří životů, osudů, propletení tří pramenů. Lidské vlasy - symbol naši svobody a nezávislosti. V nedávné době i forma protestu proti režimu. Navíc vlasy dotváří naši osobnost, jsou pro nás důležité.
Odvaha všech tří žen postavit se nepřízni osudu, vzít svůj život do vlastních rukou. Všechny tři ženy mi byly sympatické a dokázala jsem se do jejich jednání vžít. Paní Colombani děkuji za lehkost, se kterou jsem knihu přečetla.

Marcela52
16.04.2019 5 z 5

Úžasný příběh o ženách, které musí řešit mezní životní situaci. Autorce se podařilo propojit jejich zdánlivě tolik odlišné osudy i přes vzdálenost, která je mezi nimi, geniálním způsobem. Víc nebudu prozrazovat, ale začtěte se a užasnete, jak zajímavá a strhující může být dobrá literatura...

sgjoli
11.04.2019 5 z 5

Tady není co řešit, jasných 5 hvězdiček z 5. Tento příběh tří žen, které se neznají, ale jejichž život se nakonec spojí do jednoho, je brilantně napsaný. Jde o silné vyprávění o třech vnitřně silných ženách, které se musí vypořádat s těžkými ranami osudu... a já jsem nadšená z toho, jak skvěle to autorka napsala. Moc doporučuju!

babi54
09.04.2019 5 z 5

Moc pěkná kniha

plamínek21
02.04.2019 4 z 5

Stručná knížka a přesto velmi zajímavá. I když je autorčin styl věcný a nerozvláčný, neubírá to příběhu nic na expresivitě a možnosti naladit se na niterné prožitky hrdinek.
Lehce patetický závěr neškodí a za pár slz se čtenář stydět určitě nemusí.

Efča59
27.03.2019 5 z 5

Od této odeonky jsem čekala hodně a také jsem to dostala. Krátká knížečka s příběhy třech žen, jejichž osudy se nakonec jak jinak vzájemně propletou. Kniha mě bavila moc, především různorodost osudů, které se nakonec propojí v jeden. Dočetla jsem ji před týdnem a svým způsobem na ni pořád myslím. Ideální pro ty, kdo s odeonkami začínají. Rychly, chytrý styl, krátké kapitoly, kniha vas prostě pohltí.

Adell-ka
27.03.2019 5 z 5

Tak tohle bylo vážně dobré! Příběh tři žen, naprosto odlišných, ale přesto mají mnoho společného. Jejich osudy se nakonec propletou, aniž by se vůbec potkaly. Velký obdiv autorce, že se jí podařilo takřka na pár stránkách zachytit nelehké životní příběhy těchto tří hrdinek.

milary
25.03.2019

Tuhle knížku jsem po pár úvodních kapitolách dolistovala do konce a bez zaujetí zavřela. Není pro mě (a nemohou za to jen "Ohníčky všude kolem" dočtené s nadšením bezprostředně před ní); na udělování hvězd nemám nárok. Ale je spravedlivé zkusit formulovat výhrady, jakkoliv to s nadšeným komentářem jde většinou líp a je to příjemnější.
Nepotrpím si na italské filmy ani knížky. Něco ve mně prahne po anglické produkci, mám ráda domácí hřiště, nezarmoutí mě většinou Amíci, Rusové, ani Němci. Francouzi stojí na dělící čáře; někdy ano, někdy - jako tady - ne. Vlastně jsem měla za to, že autorka je Italka. Natolik mi to připomínal styl, který mi neseděl, a jaksi problematické a nepřesvědčivě podané se mi zdálo i téma samotné. A přitom záměr je moc zajímavý.
Nejmíň jsem klopýtala na sicilské Giullii, jejíž část příběhu byla podle mě nejcelistvější.
Montrealská právnička Sarah zápasí se stadardně nastavenou nadvýkonností, kde není prostor pro improvizaci - a už vůbec ne zásadní (v důsledku závažného životního zádrhele, kdy se bortí všechno dosavadní). Uvěřitelnost katarzního momentu mi ale chyběla.
Nejhůř jsem dopadla s příběhem Smity a její dcery. Nevím nic o Indii, kastách, tradicích, obyčejích a povaze toho všeho. Pouhé to "nic" ovšem rámcově a zprostředkovaně tuším i o mnoha dalších odlišných kulturách a tématech, a přece mi to dovoluje se částečně orientovat a z jiných knížek cosi vytěžit. Což ovšem předpokládá, že se na mně z celého toho balíku neznáma účelově nevyvalí na kratičkém úseku a bez souvislostí naprosto nevstřebatelné něco, jakoby rachitickou kostřičku příběhu držela pohromadě jen neregulovaná popisnost násilí. Většinou se stesky ohledně knih týkají v hodnoceních zbytečného natahování děje, tady jakoby autorce vždycky pár stránek chybělo...
Takže tak. A vytáčel mne i monotyp mužů - nemužů, jak se píše v doslovu "v podřadné roli doplňků, které působí ještě spíš jako slabé přívažky, komplikující už tak nedobrou situaci dominujících žen"... Ty krááááso...

invocation11
24.03.2019 3 z 5

Kniha nejen o ženách, ale i o lidském „škatulkování“ a kategorizování (kasta, práce, zdraví). Ženy jsou tu silné, aktivní, nebojí se vzít svůj život do vlastních rukou. Nejzajímavější je beze sporu příběh z Indie, sicilská linka naopak nejslabší, ale v příběhu má holt své opodstatnění. Kapitoly krátké, střídání jednotlivých příběhů dynamické až do společného finále (copu). Konec, pravda, trochu patetický, ale jako celek dobré.

J.x
19.03.2019 4 z 5

Krásná knížka. Příběh tří žen, každá z jiného sociálního prostředí, jiné části světa, přesto se jejich osudy protnou. Všechny hledají svůj kousek štěstí, důstojnosti, naděje pro sebe a své děti.

Kekik
12.03.2019 5 z 5

Indka Smita , Giulia ze sicilského Palerma a právnička Sarah z Kanady. To jsou tři ženy, které pojí jedno- nepřízeň osudu. Smita, nedotýkatelná, která je ve své zemi považována za absolutní spodinu společnosti, si přeje pro svou dceru jiný osud než jaký byl určen jí. Giulia se ve svých dvaceti letech musí postarat o rodinnou firmu vyrábějící paruky a příčesky. Sarah, právničku se zářivou budoucností a osobu zvyklou mít vše pod kontrolou, zaskočí nemoc. Autorce stačilo jen pár stránek a vytvořila impozantní příběh vystavený na statečnosti žen a odvaze zvrátit nepřízeň osudu. Všem třem ženám jsem velmi přála, aby se jim to podařilo. Konec autorka zvládla na výbornou.
Nemělo by mě překvapovat, co se v některých částech světa děje, přesto jsem po přečtení první kapitoly zůstala s pusou otevřenou. Tohle je vážně možné?
Knihu Cop jsem ani neměla v plánu si koupit. Teď jsem ráda, že jsem ji tenkrát v knihkupectví popadla.

koMaty
06.03.2019 5 z 5

Výborný ❤️

MichelleS
03.03.2019 2 z 5

Zajímavý nápad - tři povídky propletené jako cop, které se na konci setkají, i když to tak v úvodu nevypadá, protože se odehrávají každá na jiném kontinentě. Začátek byl celkem slibný, ale pak se vyprávění zvrtlo v příval patosu a klišé. Od poloviny bylo jasné, co bude dál; k tomu ta dramatická ukončení kapitol působila až jako parodie.

Barbora216
28.02.2019 5 z 5

Úžasná kniha. Příběhy tří žen, které se narodily každá v jiném koutu světa. Příběh je napsaný výstižně a věcně, v knize nejsou žádné zbytečné pasáže, které by knihu protahovaly. Možná z toho důvodu mi kniha přišla tak silná. Co jsem si taky z příběhu odnesla je, že ať máme životní podmínky jakékoliv, štěstí si musíme najít vždy v sobě, okolnosti nám to jen zněsnadňují nebo ulehčují, ale někdy život umí být opravdu krutý. Závěr knihy se mi taky moc líbil, autorka se nesnažila uměle vyvolat dojetí nebo nereálné setkání, opravdu skvělé. Kniha je pro ženy i muže, opravdu jsem byla nadšená.

Brambu
19.02.2019 4 z 5

Moje první odeonka a musím uznat, že jde opravdu o trochu jiný typ literatury, než na co jsem zvyklá. Každopádně mě kniha zaujala a moc se mi líbila. Samotný příběh si měl získal svým vyprávěním. Autorka v něm popisuje, jak odlišné mohou jen být tři osudy žen, na první pohled tak strašně kulturně rozdílných, přesto však v mnohém velmi podobných. Příběh je velmi dobře vystavěn a samotné rozuzlení mě velmi mile překvapilo. Celou dobu jsem obdivovala tu odvahu a ctižádost všech hlavních hrdinek a mohu rozhodně říci, že to nebyla má poslední odeonka.

Veru.Viti
19.02.2019 5 z 5

Moje první Odeon kniha a jsem ráda, že jsem na doporučení sáhla zrovna po této. Moc se mi to líbilo. Od začátku víte, že se tři příběhy propojí a s radostí hltáte každý další střípek příběhu. Tohle se mi moc líbilo. Jsem ráda, že se kniha obešla bez zbytečných kýčů a že nebyla uměle protahována. Doporučuji.

Veronika2017
14.02.2019 5 z 5

Silný příběh 3 silných žen....Každá hrdinka je jiná a z "jiného světa". Odvaha, odhodlání, láska a cop - jsou věci, které ty ženy spojují....

Leenah
13.02.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem v poslední době četla! Je oceňovaná právem... Příběhy všech tří žen byly zajímavé a jejich propojení se obešlo bez kýče. Žádné zbytečné natahování textu, do 200 stran se vešel jak děj, tak prožitky a emoce hrdinek. Zároveň mi to nepřišlo přehnaně feministické, ač by se to přirozeně nabízelo, což oceňuji. Nejslabší mi přišel asi příběh Italky, a to kvůli jejímu naivnímu romantickému pohledu na vztah, založený zpočátku vlastně pouze na fyzické přitažlivosti.

P4vlin4
11.02.2019 4 z 5

Propojení síly tří žen z různých kontinentů. Krásná kniha.

Indie francouzská literatura Itálie osudy žen rakovina prsu

Lætitia Colombani
francouzská, 1976