Conan a kletba monolitu

Tato kniha předkládá devět povídek z doby, kdy byl Conan skutečně Conanem a ne mnohomluvným troubou, kterého dokáže k zemi srazit přerostlý pes. Povídky pocházejí z Howardovy pozůstalosti a dopsali je, doplnili nebo přizpůsobili conanovskému cyklu Carter a de Camp. Vznikly tak příběhy, které si zachovaly Howardova ducha a atmosféru. Od ledových plání severu po vlhké pralesy Černých království – tam všude Conan bojuje a vítězí. Tento první svazek (ze dvou) přináší povídky v překladu Jana Kantůrka, vydané dosud pouze samizdatově....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28067/conan-conan-a-kletba-28067.jpg 4.224

Conan

The Curse of the Monolith (1968)

Dobrodružné, Povídky, Fantasy
Vydáno:, Klub Julese Vernea

marvan00
07.07.2015

Howardovi pokračovatelé De Camp a Carter jsou obratnější fabulátoři než Howard, jejich texty jsou uhlazenější, ale zároveň jsou bez nápadu a tak nějak nevzrušivé. Navíc se neubránili určité psychologizaci hlavního hrdiny a tím zabili to nejcennější na Howardových povídkách: přímočarou a brutální povahu i konání barbara, prostého jakéhokoli stínu pochybností. Oč komplikovaněji pracují s povahou barbara, o to jednodušeji a prvoplánověji vyznívá samotný příběh. Snad s výjimkou poslední povídky, Rypák v temnotách, v tom nenacházím příliš z Howardova syžetu, natož stylu a uváděné Howardovo spoluautorství mi tak přijde značně diskutabilní. Alespoň jsem zpětně docenil přednosti původních Howardových povídek.

t_gon
16.10.2014

Taťka (Howard) zakladatel načrtl příběhy a jeho dva nejskvělejší následovníci se jich chopily a dotáhly je do finální tisknutelné podoby. Devět typických Conanovek, které máme tak rádi a žereme je autorům i s navijákem. To jsou příběhy, které utečou rychleji, než Conan z doupěte ledového červa.

Jednotlivé příběhy si drží více méně „standardní“ kvalitu krátkých Howardovských povídek včetně úvodu, kdy se dovíme, kde skončil Conan posledně a na jaký příběh chronologicky navazuje. V závěru nabereme akční tempo šinkanzenu a sledujeme Conana zbitého jak turanského psa, s holou prdelí, ale často se „zpívajícím srdcem, s tváří obrácenou ke zlatému jihu, k zemím, kde jej čekala bílá města, zalitá teplým sluncem, kde silný a odvážný muž s trochou štěstí mohl získat třpytné zlato, rudé víno a ženy hebké a dlouhonohé.“

Výborné počtení, jež má jednu vadu na kráse a to postupně stále větší počet korektorských chyb. To však není důvod k vynechání téhle pecky.

Conan meč a magie antologie

Autoři knihy

Lyon Sprague de Camp