Conan

Conan https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/7004/bmid_conan-xYu-7004.jpg 4 15 3

Sbírka tří comicsových příběhů s proslulým barbarem v hlavní roli. Obsah: A zrodí se čarodějka (podle stejnojmenné povídky R.E.Howarda) Doupě prokletých (upraveno podle neconanovské povídky R.E.Howarda) Hrůza z rudé věže (upraveno podle nedokončené povídky R.E.Howarda)

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , Barlow Comics

The Savage Sword of Conan the Barbarian #5 , 1975

Ivan Kučera
29.08.2023 2 z 5

Pri takýchto komiksoch si človek uvedomí, aká dôležitá je redakcia resp. vydavateľstvo, či skôr spôsob, akým to vydavateľstvo podá. V r. 2000 Barlow Comics (Polární hvězda, Xena alebo Princ noci) vydalo staré conanovsko-marvelácke komiksy z pera legendárneho amerického scenáristu Roya Thomasa a s kresbami azda ešte legendárnejšieho Johna Buscemu. Čiže v podstate to isté, čo urobilo o 22 rokov neskôr Comics Centrum v projekte Barbar Conan 1: Archivní kolekce. OK, aby sme boli presní: CC vydalo conanovky zo začiatku 7O. rokov, kým Barlow conanovky z polovice 7O. rokov. Ono je to ale prašť jako uhoď. Osobne staré komiksy z daného obdobia (nielen conanovky) nemusím, ale vďaka tomu, ako skvele to CC v r. 2022 poňalo, ma výsledok bavil: vo farbe, s epickými rozmermi, ťažkou váhou (doslova), s množstvom bonusov. Barlow to žiaľ podal síce s tvrdou väzbou, s veľkými rozmermi A4 a s parádnou obálkou užívajúcou si detaily (leopardie guľky!), ale vnútri vás čaká presne NULA bonusov a nekonečné čierno-biele more zahltené siahodlhými dialógmi skôr ako od Shakespeara, než Conana (dokonca ani akčná rúbanica sa nezaobíde bez siahodlhých preslovov). Preto mi viac sedia modernejšie conanovské komiksy, v ktorých nie je až taký ukecaný, ako v začiatkoch. Problém vidím tiež v absencii farieb. K bronzovo opálenému barbarovi proste opulentné patria. Čím veľkolepejšie, tým lepšie. Zbožňujem červenú krvi, oranžovo-žltú púští, temne zelenú džunglí. Snažil sa na ponad absenciu farieb preniesť, ale nešlo to; čítať taký komiks ma nebavilo. Takže si asi viete predstaviť, ako som sa tváril pri opisoch typu Zapadající slunce barví okolní poušť do rudohněda. Navyše chýbajú akékoľvek (aspoň symbolické) bonusy. Niečo do seba mali azda len scény, z ktorých rožky vystrkoval Lovecraft (prastaré mestá stratené v púšti, lietajúce desivé opachy, dávne zlá čakajúce na príležitosť). Ak pôjde všetko podľa plánu a CC postupne skompletizuje staré conanovky v spomínanej archívnej kolekcii, a dôjde rad i na tieto komiksy a CC ich zverejní v parádnom vydaní s tonami bonusov a vo farbe, je možné, že vtedy pôjdem na 4*. Žiaľ podobu, akú drsného Conanovi vtisol Barlow, považujem za nezáživnú. Mimochodom, Barbar Conan s Arnoldom z r. 1982 sa komiksových (ani knižných) predlôh (až na hrdinove svaly) ktovieako nedržal, ale výnimka potvrdzuje pravidlo: obľúbená scéna so supom a ukrižovaním sa objavuje práve v tomto komikse.

Norri
02.09.2022 4 z 5

Jsem docela překvapený. Kdysi jsem to koupil na Aukru a moc jsem od toho nečekal. Kniha obsahuje tři příběhy, přičemž ten první, A zrodila se čarodějka, je z roku 1975. Je to poměrně ukecané, ale je to Conan, je to Howard, a tam ty květnaté kecy kolem prostě patří. Navíc je tam populární Conanovo ukřižování se zakousnutím supa. Já jsem se dobře bavil. Navíc kresba Johna Buscemy je božská a je dobře, že to Barlow vydal ve velkém formátu. Škoda jen, že tisku místy chybí ostrost a kontrast.

Kapis
13.01.2014 4 z 5

Myslím, že dobře zvolené příběhy, duch Howarda jde ze stránek znatelně cítit. Buscemova kresba dělá s Cimmeřana skutečného "Swords a sorcery" hrdinu, před kterým se klepe celý svět:-) Cena za 160 stran v pevné vazbě přímo směšná - tomu ale odpovídá i kvalita tisku, kde místy linky skoro nejsou vidět. Škoda Barlowu, že už taky odešel do kytek - taky jsme mohli mít v Ostravě jedno funkční vydavatelství. Celkově jsem s tímto bookem spokojen. Tak a fantasy mám na nějakou dobu tak akorát:-)

Conan

Autoři knihy