Čo videl pes

Čo videl pes https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89876/co-videl-pes-89876.jpg 4 22 6

Prečo sa niektorí ľudia zaseknú a iní spanikária? Prečo máme veľa druhov horčice, ale kečup zostal rovnaký? Čo nás učia futbaloví hráči o zamestnávaní učiteľov? Ako nám farba na vlasy rozpovie históriu dvadsiateho storočia? Kniha Čo videl pes ponúka výber toho najlepšieho z publicistickej tvorby Malcolma Gladwella, ktorého označujú za najoriginálnejšieho amerického novinára. Všetkých devätnásť esejí sa prvý raz objavilo na stránkach časopisu New Yorker. Dokumentujú veselého ducha a neutíchajúcu zvedavosť, ktoré z autora urobili bystrého skúmateľa skrytej výnimočnosti. V knihe rozdelenej do troch tematických celkov nájdete dojemné rozprávanie o vynálezcovi antikoncepčnej pilulky aj príbeh pioniera lahodných omáčok k cestovinám Howarda Moskowitza. Gladwell si posedí u Rona Popeila, kráľa americkej kuchyne, keď predáva kuchynské grily, a vytuší tajomstvá Cesara Millana, „krotiteľa psov“, ktorý rozzúrené zviera skrotí dotykom ruky. „Čo chodí Millanovi po rozume, keď to robí?“ zamýšľa sa autor. „To ma inšpirovalo pri písaní tohto dielka. Ale keď som bol asi tak v polovici príbehu, uvedomil som si, že existuje ešte lepšia otázka: Keď Millan predvádza svoje čary, čo chodí po rozume psovi? To je to, čo chceme naozaj vedieť: chceme vedieť, čo videl pes.“ V ďalšej časti Gladwell skúma dôveryhodnosť inteligenčných testov a prezrádza, prečo sa raz zamestnávatelia zo Silicon Valley priam pretekali pri najímaní istého absolventa vysokej školy.... celý text

Literatura naučná
Vydáno: , Ikar (SK)

What the Dog Saw and other adventures , 2009

Mynny
12.07.2017 4 z 5

První esej - oslava teleshoppingových šašků - byla k nevydržení. Kdo vynalezl krájítko na okurky a jak ho prodává důchodcům mě zajímá snad nejmíň ze všech témat ve vesmíru. Klidně přeskočte. Zbytek je parádní, i po letech originální a dobře se čte. Ideální kombinace chytrého čtení v oddechové formě.

momo01
07.07.2017 1 z 5

Ostatní knihy od Gladwella mě bavily, a tak jsem se do této vrhla s nastaveným očekáváním. Ale nakonec jsem zjistila (ano mohla jsem si přečíst anotaci a ušetřit se zklamání), že se jedná o nesourodou sbírku novinových esejí nafouknutých o desítky slov navíc.
Mám podezření, že vydavatel na autora vyvíjel tlak, aby vydal něco / cokoli, aby uklidnil obchodní poptávku.

bejan
16.09.2015 5 z 5

Tato kniha obsahuje soubor článků na různá témata. Pro mě Gladwell objevil celou řadu zajímavých informací, které jsem nevěděl. Např. z jakých poměrů pochází slavný Cesar Millan (pejskaři ví), proč po sobě vyjíždějí psi na vodítku, v jakém každodenním psychickém stresu žije Nassim Taleb, že vynálezce hormonální antikoncepce byl hluboce věřící katolík a že každoměsíční ovulace u žen je vlastně antropologický nesmysl, který ženy do 20, století neznaly.

Muhibbis
21.03.2015 5 z 5

Mne osobne sa kniha veľmi páčila, autor má zaujímavý štýl a rozpráva o veciach, s ktorými sa niekedy stretávame v bežnom živote, no neuvedomujeme si ich zložitosť či niektoré fakty ohľadom nich. Je to "iný pohľad" na fenomenológiu obyčajných vecí a možno vás prinúti zmeniť vaše zažité názory... Nie je to populárno-náučná literatúra ani beletria, skôr zbierka článkov od jedného z najlepších amerických žurnalistov dnešnej doby. Za seba rozhodne odporúčam.

kadgam
10.12.2014 1 z 5