Co možná nevíte o životě našich předků

Co možná nevíte o životě našich předků https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145152/co-mozna-nevite-o-zivote-nasich-predku-145152.jpg 4 17 6

Život poddaných za vlády českých panovníků před nástupem Habsburků. Volné pokračování knih Co v učebnicích nebývá, které přinášely zajímavosti o českých panovnících, přibližuje život obyčejných lidí ve středověku. Jak bydleli? Co jedli? Jak se oblékali? Jak se léčili? Jak se bavili?

elenai
12.09.2019 4 z 5

Kniha se mi četla velmi hezky, paní Jarolímková používá místy až vypravěčský styl psaní. Hodně věcí už jsem znala, jen potřebovaly oprášit a vyndat z temných zákoutí mé mozkovny, ovšem zjistila jsem i mnoho nových a zajímavých informací. Měla jsem ale problém s tím, kam publikaci zařadit. Je to něco mezi populárně naučnou a odbornou publikací, přičemž se netváří tak ani onak. Proto souhlasím s komentářem uvedeným níže, aby si budoucí čtenáři informace ověřovali. Byť je na konci uvedený seznam použité literatury, je trochu lajdácký. Ovšem ani to mě neodrazuje přečíst si v budoucnu pokračování.

MorriconeTheGod
27.04.2017 3 z 5

Je to trochu rozporuplné. Autorka předkládá zcela zavádějící informace nebo uvádí jen jednu z teorií (někdy jde o teorie menšinové, ne-li překonané) jako samozřejmost. To může strašně mást lidi, kteří se v dané tématice neorientují. Je mi jasné, že není úkolem knihy rozpitvávat něco do hloubky, stačila by ale změna formulace, aby čtenáře ťuklo, že jde jen o jednu z domněnek a třeba se o to potom hlouběji zajímal...

Např. hned na začátku je autorka hned hotová s datováním příchodu Slovanů, s jejich pravlastí i s tím, že se zde usadili v míru. O prvních dvou záležitostech existuje hromada různých teorii a žádná vysloveně nevede. Poslední "fakt" je načisto vycucaný z prstů. Mýtus o mírovém příchodu Slovanů je propagandistický blud z doby národního obrození, není žádný logický důvod ani jiný důkaz, abychom se domnívali, že se v naší zemi přišedší Slované chovali méně násilnicky než kdekoli jinde.
(Autorka - i podle věku - je asi ze staré školy a spoustu věcí v tomhle duchu si pamatuje ještě ze základky a z knih, co zdědila po babičce a víc už nepátrala. Ostatně snad jediná citace v knize pochází od Z. Wintera, který zemřel v roce 1912, pokud autorka vše čerpala z podobných zdrojů, tak se není čemu divit.)

Podobné takřka mystifikace (či pololži, neúplné a zavádějící informace) provázejí knihu i dále. Dalším problémem je nejasné datování. Kniha se zaobírá velkým časovým údobím a autorka třeba při popisování různých technologii apod. zdaleka neuvádí jasné rozpětí používání, ale naopak vše zdatně kamufluje a zobecňuje.

Na druhou stranu je kniha velice dobrá ve své čtivosti a v tom, že se zaobírá skutečně životem v dané době a "banálními" věcmi z každodennosti, po kterých se v historických knihách těžko pátrá - nebo se objevují v knihách úzce zaměřených, ale podobných širokotématických knih je málo (napadá mě například od Vondrušky Život ve staletích a Město a Vesnice, což jsou však publikace přece jen podstatně fundovanější, anebo zajímavé publikace Míly Lince Středověký svět 1 a 2, ve kterých je naopak asi ještě víc faktických chyb než tady u paní Jarolímkové).

Celkové hodnocení je těžké - pokud budete číst obezřetně (tj. dozjišťovávat si fakta i jinde), tak i 4 - 5 hvězdiček.

z1631984
25.03.2017 4 z 5

Velmi zajímavé seznámení s méně známými teoriemi z historie naší země. Stále mám v hlavě představu dvou prevétů postavených nad sebou :-)))

Danafantom
11.12.2016 4 z 5

Pro mě rozhodně zajímavější informace o historii, než kdo kde vládl, s kým válčil a kolik toho vytěžil :-)

Voluta852
19.10.2016

Krásné knihy, většina je moc fajn, hezky se čtou. DOPORUČUJI.

kejty91
15.04.2014

poučná kniha, většinu věcí by si člověk dokázal zjistit nebo na ně sám přišel ale pro citace do nějaké práce se to hodí. knihy od této autorky se mi líbí. vřele doporučuji.

Kniha Co možná nevíte o životě našich předků je v