Co kdyby?

Co kdyby? https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231280/bmid_co-kdyby-iw4-231280.jpg 4 203 49

Tato kniha od tvůrce veleoblíbeného webového komiksu xkcd vám nabízí překvapivé odpovědi na důležité otázky, na které vás nejspíš nikdy ani nenapadlo se zeptat. Miliony lidí každý týden navštěvují web xkcd.com, aby si mohly přečíst kultovní webový komiks Randalla Munroea. Jeho obrázky s hůlkovými panáčky pojednávající o vědě, technice, jazycích a lásce si už našly spousty oddaných fanoušků, a stejně tak jsou oblíbené i jeho výzkumem podložené odpovědi na ty nejpodivnější otázky čtenářů. Dotazy, které dostává, mají široký záběr od těch jednoduše podivných až po ty naprosto ďábelské: Co kdybych si šel zaplavat do bazénu, kde se skladuje vyhořelé jaderné palivo? Dal by se postavit batoh podobný tomu raketovému, ale poháněný pálícími samopaly? Co kdyby New York zasáhlo zemětřesení o síle 15 stupňů Richterovy stupnice? Co kdyby někomu najednou zmizela DNA? V honbě za odpovědí Randall vesele provádí počítačové simulace, prohrabává se horami odtajněných vojenských zpráv, konzultuje s obsluhou jaderných reaktorů, stopuje scény z Hvězdných válek, volá své matce a googlí některá opravdu děsivá zvířata. Výsledkem jsou komické perly, které precizně a zároveň zábavně vysvětlují všechno možné, od pravděpodobnosti, že se setkáte se svým dokonalým protějškem, až po nesčetně děsivých způsobů, jakými byste mohli zemřít, kdybyste se rozhodli sestavit si kompletní periodickou tabulku ze skutečných prvků. Tato kniha obsahuje výběr nejoblíbenějších odpovědí z blogu What If?, spousta otázek (51 procent!) je ale nová a poprvé zodpovězená až zde. Co kdyby? je informační hostinou pro fanoušky xkcd.com a všechny, kdo rádi hloubají nad tím, co by mohlo být.... celý text

Literatura faktu Literatura naučná Věda
Vydáno: , Práh

What If? , 2014

myelka
30.03.2016 5 z 5

Výborná kniha, perfektně doplňující kresbičky. I přes vědeckou tematiku vtipně a rozumně podaná, místy (dost často) jsem se musela smát, někdy už jen ze samotné otázky. Určitě se k ní budu vracet. :)

Torgal
16.03.2016 4 z 5

Výborné odpočinkové čítanie, pri ktorom sa pobavíte aj poučíte. Miera zábavnosti aj zaujímavosti sa mení v závislosti od položenej otázky, ale odľahčený tón, všadeprítomné popkultúrne narážky a vydarené karikatúry zaručujú, že knihu zhltnete ako malinu. 8+/10

Flipper
02.02.2016 4 z 5

Skvelý nápad, ktorý ale závisí od viacerých premenných:
1. Zaujímavosť otázky,
2. slalom, či brázdenie medzi vednými odvetiami, či vtipnosť karikatúr
3. relevancia odkazov či pochopenie kultúrneho "backround"-u (kto nepozná LOTR či 300 vínde naprázdno)
Naplno si užijete s celej knihy potom len pár otázok (tie však budú fakt stať zato) no neublížia ani ostatné. Dávkovať postupne :)

lennyd
20.12.2015 5 z 5

Už prohlášení na zadní straně obálky čtenáře naláká - co všechno by se dalo s knihou provádět, pokud bychom ji nechtěli číst. Ale to by byla jistě škoda, protože byste se pak nedozvěděli odpovědi na spoustu zajímavých (a ve většině případů zcela nesmyslných :) otázek). Třeba co by stalo, kdyby si všichni lidé na světě zakoupili laserové ukazovátko, a namířili jej na měsíc (vůbec nic :). Ale co kdyby si místo laserového ukazovátka koupili nějakou laserovou megazbraň (to už je jiný kafe). A tak dále a tak dále - dozvíme se co by se stalo, kdyby se přestala Země otáčet, zda se dá plavat v bazénu ve kterém se chladí vyhořelé palivo z reaktorů nebo podobně důležité otázky. Doplněno kresbami, které vše perfektně dokreslují. Rozhodně jedna z nejlepších knížek, kterou jsem kdy četl..

Danafantom
07.11.2015 5 z 5

Můj mozek si krásně odpočinul od každodenních starostí, hodně jsem se nasmála, a také jsem si uvědomila, jak jsou fyzikální poměry zde na Zemi tak vyváżené, že se tady dá žít, a že možná stačí málo, aby to přestalo fungovat. A jak řekl Einstein: "Existují pouze dvě cesty, jak žít svůj život: buď s vědomím, že nic není zázrak, nebo s vědomím, že všechno je zázrak." Teď už jsem si jistá - VŠECHNO JE ZÁZRAK. :-)

flanky
26.10.2015 4 z 5

Krásná oddechová četba, která je spíše pro pobavení (ale zato k parádnímu), než pro vědu. Nicméně její přínos oceníte, jelikož každý člověk má občas tu hloupou otázku (hodil by se odkaz na web Randalla Munroea) a při troše štěstí by se dostal do nějakého toho pokračování, čímž se dostávám k tomu, jak se mi kniha líbila, tedy: Ano, chci další.

Mareckin
22.08.2015 4 z 5

Poučná a zábavná

acul.p
16.08.2015 5 z 5

Skvělé, zábavná a přitom poučná kniha :)

DennisMoore
18.02.2015 5 z 5

Zapomeňte na slovní spojení "nudný vědec", když je poblíž Randall Munroe. Kdo zná xkcd, ví, kdo nezná, má skvělou možnost se seznámit - navíc v perfektním českém překladu. Každá kapitola je originální, humor číhá v každém odstavci a občas je navíc, potvora, rafinovaně skrytý mezi řádky. Na závěr dodám, že matematika a výpočty všeho druhu byly vždy mojí noční můrou (pokud si myslíte, že představa pavouka lezoucího po vašem obličeji nemůže být děsivější, představte si, že vám po obličeji leze pavouk, který vás nutí vyřešit rovnici o dvou neznámých), nicméně tentokrát proti ní nemůžu říct ani π.