Co je tu, co tu není

Co je tu, co tu není https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191869/co-je-tu-co-tu-neni-0kz-191869.jpg 4 4 2

Ačkoli je všeobecně známá rozsáhlá studie Václava Černého o poezii Věry Jirousové, tato poezie sama dosud tiskem nikdy nevyšla. Dvě sbírky vydané v samizdatu básnířka přepracovala, doplnila řadou starších i novějších básní a spojila v jeden celek.

mirektrubak
21.09.2021 3 z 5

„jen údolím kudy kráčím
znovu jde se mnou strach
kruh noci sevřel horu dne
ve skále vězní hodinu
skrz mlhu září prach z hrobu
krev z boku kříž z masa a kostí
vlasy ve větru otevírají hlavu
přetéká klid s první kapkou světla
je tíseň pryč k činu sklíčených
jsem klíč“

Stejně jako Ronnie68, i já jsem byl nejvíc zaujat básněmi z pozdějšího období autorčiny tvorby. Svůj dar imaginace a slovní tvořivosti v něm Věra Jirousová prezentuje formou více sdělnou – typografické básně z prvního období na mě působily dost neklidně (což byl nejspíš záměr) a jaksi samoúčelně. Ale neodradilo mě to, za což jsem byl v druhé půlce knihy odměněn pohledem do světa vnímavé ženy, která je své pocity schopna také působivě popsat – něžně a naléhavě zároveň.
Setkání to bylo nakonec velmi podnětné, téměř čtyřhvězdičkové.

„Lev s beránkem
bdí nad spánkem
a dýchá ústy
ve kterých svět mlčí
kde tady jsem?
dům doutná rozpadá se v prach
bezpečně loďka na vlnách“

Ronnie68
24.03.2020 3 z 5

Sbírka je složena z 5 částí (podle období jejího tvoření) ... první část mě připadala docela chaotická (ale je to jen můj názor, třeba jsem básně tolik nepochopila)... osobně mě nejvíce zaujaly básně v posledních 2 částí ...

Věra Jirousová
česká, 1944 - 2011