Člověk ve všech situacích

Člověk ve všech situacích https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49517/clovek-ve-vsech-situacich-49517.jpg 4 1 1

Výbor kratších próz z knih, které byly vydány v letech 1909–1925. Práce z dob impresionismu, z poválečného rozechvění, z doby, kdy se hledala exprese. Jde také o vývoj člověka – snaha přijít na to, čemu se říká život.

Stammel
18.12.2013 4 z 5

Rozmluvy s měsícem, vtělování do společenství zvířat, podivuhodných lidských i ne-tak-úplně-lidských osudů... Mahen měl schopnost se od konkrétního zážitku či dojmu skrze svoji senzitivní, neposednou, svobodnou, anarchií políbenou fantasii přehoupnout do jakéhosi světa za světem. Vesele jak do rybníku hupsnout rázem do vesmíru ducha, ve kterém věci jsou nasvíceny nově, překvapivě, v podivuhodných barvách - a přesto přese vše pravdivě. V jeho lyrismu jako by vířily významy, nebo jako by vířila perspektiva a zjevovala vykulenému čtenáři věci z neuvěřitelných úhlů s Mahenovsky potměšilým pošťouchnutím: "Tož a teď si s nimi poraď!"

Mahenův citlivý vhled do života kolem něj, jeho suverénní jazyková bravura i lehkost, jeho geniální kondenzované zkratky. To vše mě táhne do jemnějších vrstev vnímání světa a jeho souvislostí, než na jaké jsem v běžném bytí zvyklý. A tohle když dělá kniha se čtenářem, je paráda.

Jiří Mahen
česká, 1882 - 1939
1964  79%Co mi liška vyprávěla
1987  91%Hořící kámen
1959  78%Rybářská knížka
1969  95%12 pohádek
1997  87%Babiččiny pohádky

Kniha Člověk ve všech situacích je v