Člověk a demokracie

Svazek je výborem ze stejnojmenného pořadu na Českém rozhlasu 6, obsahující autorovy rozmluvy s více než dvacítkou známých českých ekonomů, právníků a publicistů. Cepl zpočátku formuluje určitý závažný společenský nebo etický problém, kterému se spolu s partnerem snaží s elegancí i myšlenkovou pronikavostí přijít na kloub. Výsledkem je čtivá a nesmírně poučná kniha....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/178999/clovek-a-demokracie-178999.jpg 51
Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno, Euroslavica

Kniha Člověk a demokracie

Lector
01.07.2019

Vojtěcha Cepla nezná (a tím spíše nemůže doporučit) pravděpodobně 9 z 10 zubních lékařů, a přesto je to člověk, který do velké míry ovlivnil právní systém, v němž žijeme. Možná je to tím, že o právo se zajímáme jen, když nám teče do bot nebo když kupujeme byt. Několika paragrafy občanského zákoníku (v lepším případě) naše právní vědomí končí. A skutečnost, že už druhý prezident za sebou znásilňuje ústavu – úhelný kamen našeho právního systému -, je naprosté většině národa ukradena.
A právě Vojtěch Cepl se v první polovině 90. let přičinil o zrod ústavy a, ke své lítosti, jak později přiznal, ukolébán naivním přesvědčením, pomohl ústavu zformulovat tak, že předpokládala prezidenty odpovědné, netoužící po moci a chápající svoji funkci jako službu.
Útlá kniha obsahuje řadu zajímavých rozhovorů a úvah. Není divu, že vztah člověka k demokracii u nás i v zahraničí byl těžištěm zájmu V. Cepla, který tomu také podřídil název pořadu a který byl převzat i pro název knihy.
Ale záběr je mnohem širší, a dotýká se např. role médií, ekologie, umění, politiky… Ceplovými hosty jsou mimo jiné: Klvaňa, Kysela, Moldan, Stránský, Dobrovský. Zkrátka a dobře vznešená společnost, kterou by se Miloš Zeman nerozpakoval pozurážet od prvního do poledního (což je dnes znakem nezávislého myšlení a kritického pohledu na „Hradčana“).
Četlo se mi to hezky nehledě na to, že ty texty ve své mluvené podobě vznikly před 10 – 11 lety. Právě texty o ústavních pravomocích a jejich zneužívání jakoby vypadly z některého z dnešních blogů a komentářů na toto téma.
Cepl i jeho hosté vedli kultivované rozhovory, ale neměli problém se rozohnit, když uznali za vhodné, a neměli také problém vyslovit názory, nad nimiž by některé dnešní útlocitné a politicky korektní duše kroutily hlavou.
Dáváte-li přednost mluvenému slovu, můžete si ty rozhovory přehrát v surovém stavu na webu ČRo – viz odkaz v Zajímavostech.

Další postřehy naleznete v mé recenzi: https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/demokracie-vzyvana-i-opovrhovana-11641

Autor knihy

Vojtěch Cepl
česká, 1938 - 2009

Kniha Člověk a demokracie je v