Bubny podzimu

Tento díl navazuje na předchozí příběhy Jamieho Frasera a jeho ženy Claire, kteří se se skupinkou přátel po předchozích útrapách dobrodružné plavby, jež skončila ztroskotáním, ocitají v Americe. Vydají se do kolonie v Jižní Karolíně, kde má Jamie příbuzné. Amerika v polovině osmnáctého století je skutečně Novou zemí, nesmírnou divočinou obydlenou indiány a divou zvěří a guvernéři kolonií přidělují výhodně půdu, aby přilákali další osadníky. Takovou nabídku dostane i Jamie; znamenalo by to, že by měl opět vlastní panství, ovšem podmínkou je, že by musel odjet zpátky do Skotska a získat další kolonisty. Tomu se Claire brání, protože se bojí, že by tam našel smrt. Jamie má však i druhou možnost, spravovat plantáž své tety Jocasty, která hledá někoho, kdo po smrti jejího manžela převezme usedlost. Život na plantáži je sice příjemný, ale Jamie s Claire brzy poznávají i odvrácenou tvář života v Americe, zejména specifický fenomén Jihu, otrokářství. Záhy zjišťují, že jsou stále více a více zaplétáni do místních záležitostí a politických problémů. Píše se rok 1767 a v koloniích se již projevuje nespokojenost, jež je předehrou americké války za nezávislost. Poté, co jsou Jamie s Claire svědky krutého zacházení s černochy, zachrání jednu otrokyni před jistou smrtí a se svými přáteli a místním zálesákem se vydávají do hor, aby hledali pomoc u indiánů kmene Mohawk....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/130689/cizinka-bubny-podzimu-zM0-130689.jpg 4.4325

Cizinka (4.)

Drums of Autumn (1996)

Vydáno:, Deus

Kniha Bubny podzimu

kykiryki28

V tomto díle se tentokrát přesouváme do Nového Světa (Amerika neboli kolonie), v kterém Claire a Jamie začinají spořádaný život. Touží pouze po svém vlastním zázemím a klidu. To vše nalézají v dalekých horách, hranící se s indiánským územím. Tady začína jejich další dobrodružství. A jejich vytoužený klid? Ten rozhodně nečekejte...

Další bezvadný díl!

Bamboocha

Další super knížka ze série o Jamiem a Claire.

Stoklaska

Takto si představuji oddechovou literaturu. Celá série se dobře čte, tento díl považuji za velice povedený. Popisy prostředí jsou vynikající, podněcují představivost, vůbec nemám touhu podívat se na seriál. Jedinou výtkou je narůstající počet stran, kniha se špatně nosí a čte na cestách.

tatjana1737

!!! POZOR SPOILERY !!!

Obálka: Mrzí mne, že tentokrát nemá vazbu na seriál (byť obálka Cizinky se vyloženě nepovedla a mnohem lepší by bylo použít filmový plakát s Frankovou napřaženou rukou a čekajícím Jamiem). Obálky druhého a třetího dílu byly totiž velmi zdařilé a trochu mne namlsaly.

Rozsah: Při počtu stran nemohu říct, že by se kniha vlekla, anebo pro mne měla nějaké hluché pasáže, přesto však rozsah nepovažuji za praktický, a to protože
a) knihu bych si jen tak na čtení v tramvaji při přejíždění po městě do batohu nevzala, protože by se mi rázem pronesl a volného místa v něm ubylo,
b) při kojení, kdy jsem držela miminko, se mi nedostávalo rukou, které by přidržovaly neustále se přivírající stránky, což bylo krajně protivné hlavně v napínavých pasážích.

Dojmy: Nevím, zda je to odstupem od seriálu, jehož sledování jsem ukončila v polovině 2. série, ale stejně jako Mořeplavec se mi tento díl velmi líbil. Dokonce ve mně vyvolal touhu znovu dát šanci adaptaci, ačkoli uznávám, že valem i díky stesku po Dougalovi alias Grahamovi McTavishovi (budu se opakovat a s Bubny podzimu to vůbec nesouvisí, ale tenhle chlapík by moji kukuřici mohl drtit do aleluja). Jak jsem psala výše, v ději jsem nepozorovala žádná hluchá místa, a reálie, historické narážky, popis krajiny i osob jsem tentokrát Gabaldonové bezvýhradně baštila.

Prostředí Ameriky mne hodně bavilo, možná i díky tomu, že čtení série o Angelice jsem zatím ukončila právě při vylodění v Novém Světě, a ač se Fraserův hřeben nachází jinde, při čtení jsem měla dojmy stejné jako z Akkádie nebo Cooperovy Kanady. Líčení krajiny bylo stejně plastické jako popisy osob, v tom před autorkou musím skutečně smeknout, věřila jsem jí všechno a vše živě viděla před sebou, stejně jako téměř slyšela zurčení horských říček, cítila vůni borovic, jehličí a vlhký pach lesa.

Dějová linka dvojice Claire - Jamie byla taková vyklidněná a dospělá, bez zásadních zvratů, stabilní manželství dvou lidí, co mají něco za sebou, našli sebe sama i toho druhého a klape jim to. Oproti tomu Briana - Roger, to už byla jiná káva, ty jejich tanečky kolem sebe mne už po nějaké době trochu vadily, ale že nakonec budou spolu bylo jasné. Jen ta cesta k druhému byla poněkud trnitější a obtížnější, samotná zápletka kolem dítěte (včetně následné hledání cesty k sobě) mi přišla hodně drsná, a zajetí indiány vůbec. S tím si mohla Gabaldonová ještě psychologicky víc vyhrát, divím se, že to Roger přečkal v duševním zdraví. Nicméně musím říct, jak jsem celou dobu čekala, až na to B + R hupsnou, tak nakonec jsem se dočkala vrchovatou měrou včetně na mne poněkud explicitních popisů toho, jak dlouho se kdo z nich nekoupal. Méně považuji v tomto případě při líčení erotiky za více. Což se pak týkalo i setkání s Leroiem, kterého jsem mohla být coby čtenář ušetřena, zejména co do líčení čichových a chuťových vjemů... V tomto ohledu se děsím, co z toho stanice Starz udělala...

Oceňuji uzavřenost jednotlivých odboček a narážek, ať se jednalo o dvojici MacKenzieho a Morag na lodi, či o Archieho Hayese (chvíli mi trvalo, než mi souvislost sepnula, ale o to víc mne potěšila). Jen je mi trochu teskno z osudů Iana, tak nějak čekám, že se nakonec vrátí mezi bělochy, ukončení jeho příběhu v knize mi moc nesedlo. Oproti tomu takový John Grey si však získal moje rostoucí sympatie a zájem, takže se pak možná vrhnu i na jeho knižní sérii.

Sama za sebe jsem zvědavá, jestli sledování seriálu tentokrát dotáhnu až do čtvrté série; některé z postav, o nichž jsem jen četla, si představuji podle sebe (třeba takového Bonneta jsem vidím jako mnohem víc sličného, než jakého mu vybrali hereckého představitele), takže je otázka, jak na mne budou postavy a vyznění epizod působit. Nicméně musím konstatovat, že jak mne zprvu seriál od knižní předlohy odrazoval, tak nyní probouzí můj stále větší zájem a je možné, že kdybych Cizinku nejprve četla, byl by ze mne zarytý fanoušek. Ačkoli... zcela vážně koketuji s tím, že bych si z e-shopu objednala tartan v barvách MacKenziů :-).

Mikky01

U této knihy se mi líbilo prostředí ve kterém se děj odehrával, což je "Nový svět" - Amerika, oproti předchozím dílům, které jsou z prostředí Skotska to byla vítaná změna. Na to, že kniha má nad 1000 stránek, tak to ubíhalo rychle, bylo to čtivě a nápadité. Začátek knihy byl sice trochu pomalejší, ale od té doby, co se Brianna dostala do minulosti, byla kniha napínavá a hltal jsem stránku za stránkou.

missana

Sama jsem překvapená, že mě to ještě baví... Ale baví, a hodně :)

MisaK81

Začátkem jsem se zoufale nemohla prokousat, ale poslední čtvrtina knihy, kdy do děje výrazněji zasáhne mladá krev, už byla poměrně čtivá. Nicméně ač autorka s každým dílem vytrvale navyšuje počet stran, originalitě prvního dílu se nevyrovná. Také by mohla ubrat u té erotické linky, místy je to už moc.

SlamLenka

Pro mě byly Bubny zatím nejnapínavější knihou série - už jen to křížení cest a hlavně ta shledání! Nemohla jsem se odtrhnout, knihu jsem musela dočíst, teprve pak jsem se mohla v klidu učit na státnice - sice jsem měla kvůli Dianě Gabaldon o 5 dní učení méně, ale stálo to za to! (A naštěstí jsem to i tak zvládla. =) )
Stephen Bonnet je nechutná postava, ale musím říct, že v seriálu naprosto mistrně zahraná. I přes tu nechutnost svého jednání mě ten Bonnet dost zaujal a jsem zvědavá, jak se bude jeho linka vyvíjet dál, nepochybuji o tom, že svou roli ještě sehraje.
Pozitivně dále v knize hodnotím nejednoznačnost některých samostatných linek a interakcí postav. [POZOR, následuje SPOILER] Třeba ta neschopnost komunikace ohledně Briannina znásilnění mezi všemi třemi hlavními osobami, které to mohly nějak řešit - matkou, otcem, Briannou. Ale naštěstí to dobře dopadlo, že jo. =)