Číslo do nebe

Ivan Kraus, herec, scenárista, loutkoherec a především spisovatel humoristických povídek je u nás nesmírně populární, přestože žil od roku 1968 v cizině a do vlasti se mohl alespoň částečně vrátit až po roce 1989. Jeho humor je totiž laskavý, mile absurdní, ironie spíš něžné a nadsázky spíš filozofické než karikující. Týká se nekonečných trampot a patálií velké rodiny, jejíž členové jsou na dáni tak výraznou individualitou, že to mezi nimi neustále jiskří. A do všeho se plete absurdita režimů a jejich pohůnků, proti kterým právě humor byl jedinou obranou. Autor se však svým viděním světa dotkl i něčeho velmi zásadního. Mezi sourozenci, mezi dětmi a rodiči i mezi manžely vznikají nám všem dobře známé neřešitelné situace, které hrozí přerůst v tragédii, pokud je neumíme obrátit v legraci. "Ušetříte za psychiatra," tvrdí Ivan Kraus. A tak se dá bez nadsázky říci, že se český národ dělí na ty, kdo četli Ivana Krause, a na ty, kdo ho teprve budou číst....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117789/cislo-do-nebe-117789.jpg 4.4163
Humor, Povídky, Literatura česká
Vydáno, Academia

Kniha Číslo do nebe

Via_

Příjemná knižní jednohubka, která pobaví - v některých částech více, jinde o něco méně. Čtení o peripetiích autorovy rodiny v těžkých letech, kdy se běžní lidé dostávali do celé řady absurdních situací, ze kterých se snažili co nejelegantněji a pokud možno se ctí vybruslit. Někteří členové rodiny - např. dědeček a tatínek museli být vskutku zajímavé osobnosti.

R47

Je to příjemné a lhké čtivo. Projede to váma, jak zmrzlina v parnym létě. Přijde mi, že Kraus je takovej typickej autor jedný knihy (po tom, co jsem dočetl To na tobě doschne, Rodinný sjezd, O mé rodinně a jiné zvířeně apod.). Mnohem lepší než to číst, je dát si to jako audioknihu. A nejlíp z toho veřejnýho čtení, ať to máte i se smíchem publika. Je to jedna z téch mála literatur, která se mnohem líp poslouchá než čte.

PeterBahn
28.12.2020

Příjemné, veselé a laskavé čtení, bez náznaku stěžování si… A, že by stesku díky absurditě doby mohlo být mnoho! Smekám!

Anannas
27.11.2020

Skvělá knížka. Hrozně moc oceňuju, že Kraus dokázal napsat tak moc vtipné povídky z doby, která určitě vtipná nebyla. Dozvěděla jsem se taky hodně nových věcí o tom, jak to tu vypadalo za režimu. A mezi mé nejoblíbenější povídky patří určitě "Maturita". Prostě úžasný

Pavlína79
14.11.2020

vtipné :-)

bekule
19.08.2020

Krausův humor mě nikdy neomrzí a tyto kratičké povídky ze života početné Krausovic rodiny v období 50-60 let jsou asi nejpovedenější. Kdo od něj ještě nic nečetl toto je ta správná kniha na seznámení.

Katka2382
12.05.2020

Tak tohle je moje nejoblíbenější "krausovka".Pokaždé se k této milé a čtivé knížce ráda vracím.

Leona333
17.03.2020

Ivan Kraus s humorem sobě vlastním, napsal zde opět dobrou, oddychovou knížku. S nadhledem přidal trochu cynismu, sarkasmu, ironie, vtipu a optimizmu... Protřepal, zaprášil laskavostí a supr. koktejl povídek je tu.

Nové povídky
Nové povídky