Cisárovná Eugénia

Cisárovná Eugénia https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162672/bmid_cisarovna-eugenia-b8D-162672.jpg 4 15 3

Eugénia, francúzska cisárovná (1826-1920). Preberala čoraz pevnejšie do rúk opraty krajiny, ktorá nerozhodne kolísala medzi autokraciou a demokraciou. V konečnom dôsledku niesla zodpovednosť za koniec druhého cisárstva: roku 1870 sa prihovárala za vojnu s Pruskom, ktorá sa skončila zdrvujúcou porážkou Francúzov pri Sedane. Po kapitulácii a vyhlásení tretej republiky Eugénia utiekla do Anglicka. Autor vykresľuje fascinujúci obraz nešťastnej, rozporuplnej panovníčky, ktorej politické ambície stroskotali.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Ikar (SK)

Eugénie, Kaiserin der Franzosen , 2000

keselylenka
12.05.2023 3 z 5

Ačkoli byla císařovna Evženie velmi zajímavou osobností, za mě bylo v knize moc politiky a málo osobních informací. Trochu těžko se to četlo.

Jacinda123
07.04.2023 4 z 5

Celkom zaujímavá biografia o osudoch ženy Napoleona III. Zvlášť oceňujem, že sa aj pomerne podrobne venuje jej životu po tom ako prišla o trón a odišla s rodinou do exilu.

maryzka
05.05.2012 2 z 5

bohužel o když je to pěkně popsaný ale pořád mi unikají historické souvislosti ve Francii