Čierne diery

Čierne diery https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/519888/bmid_cierne-diery-64c0b8d05adc7.jpg 4 2 2

Aké to je, keď váš život zasiahne ničivé zemetrasenie? Keď sa vôkol vás všetko zrúti a vy prídete o veľkú časť svojho starého života a musíte sa ďalej pretĺkať len jeho ruinami? Ema by vám o tom vedela porozprávať… Životom jej rodiny otriasla tragédia, ktorá ho prevrátila naruby. Z jej mamy sa stala živá mŕtvola a už nič nie je ako predtým. Navyše sa musí odsťahovať ďaleko od priateľov, do mesta, kde nikoho nepozná, a neustále zápasiť s pocitmi osamelosti, ktoré ju dennodenne obaľujú. Smútok a zúfalstvo sú jej každodennými spoločníkmi. Niekedy popri nej len ticho kráčajú, inokedy ju zadúšajúco zvierajú v náruči. Kde je Boh? Prečo jej rodine nepomôže? Prečo nezasiahne? A prečo jej ten, čo ju v škole najviac ignoruje, v ťažkej chvíli podáva pomocnú ruku? Že by toho mali spoločného viac, než si myslia?... celý text

E.T.007
09.01.2024 5 z 5

Čítalo sa to veľmi dobre, takpovediac samo, a navyše ma to aj bavilo. Aj keď sa zdá, že ide o klasickú love story (ona príde do nového mesta a tam spozná jeho), nie je to celkom tak, čo ma potešilo.

Veľmi sa mi páčil aj hudobný príbeh, ktorý pre nás autorka vyskladala. Texty piesní pekne zapadajú do hlavného príbehu (ja som si tie skladby aj vypočula) a dodávajú knihe taký svojský charakter. Lebo predstaviť nám jednu z hlavných postáv formou pesničiek bol podľa mňa celkom originálny ťah.

jaja4
13.08.2023 3 z 5

Je super, že Sofia Schilderová píše ďalej napriek tomu, že aj 2. knihu si musela vydať sama. Smútok, komplexy a ďalšie veci víria v hlave Emy, ktorá je až príliš hlavnou hrdinkou. Ostatné postavy, okrem záhadného Denisa, sú vykreslené iba povrchne. Pocity Emy sú veľmi presvedčivé, akurát tu chýba viac akcie, ktorá by jej myšlienky vyvažovala. A ten záver? Kniha sa dobre čítala, ale Nedokonalá dokonalosť bola o level vyššie. Mimochodom, Čierne diery sa na autorkin debut vo veľa veciach podobajú.

slovenská literatura pro dívky smutek pro dospívající mládež (young adult)

2021  72%Nedokonalá dokonalosť
2023  80%Čierne diery