Chytání naděje

Rybářské povídky jsou pravděpodobně jedinou knihou tohoto autora. Knihu uvedl tímto mottem:
" Za jeden z největších prohřešků na vlastních dětech považuju to, že jsem z nich nevychoval rybáře. Tak jim aspoň věnuju tuhle knížku: Kateřině a Martinovi a přátelům rybářům, pro které jsem ji napsal."

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/124946/chytani-nadeje-124946.jpg 4.311
Povídky, Literatura česká
Vydáno, Olympia

Kniha Chytání naděje

BabaJaga11
31.05.2019

Nenápadná knížka, o které jsem se dozvěděla vlastně úplnou náhodou. Ve vyřazených knihách z obecní knihovny jsem narazila na knihu "Fotografie po tatínkovi", která se mi moc líbila, a tak jsem pátrala, co dalšího její autor, pro mě do té doby zcela neznámý, ještě napsal. Mrzelo mě, že jen jednu knížku, alespoň na DK jich víc není, a nejspíš jich V. Brouček skutečně víc nenapsal, protože působil hlavně jako překladatel. O to víc mě potěšilo, že knížka je o rybaření. Na toto téma jsem přečetla řadu knížek a "Chytání naděje" bych hodnotlila jako jednu z nejlepších. Je v ní nejen humor a vyprávění o více či méně uvěřitelných zážitcích "tichých bláznů", ale v mnoha povídkách nechybí ani silný morální podtext.

Autor – rybář a vypravěč příběhů – se neprezentuje jako borec, který přelstí každou rybu a k tomu ještě u vody po nocích zvládá pít za dva a obšťastňovat milenku, ale jako člověk chybující, někdy možná až klukovsky naivní a skromný. Právě tím si mě jeho povídky získaly, na rozdíl od knih některých mladších autor. Nemyslí jen na sebe a na ulovení ryb (a pokud k tomu sklouzne, sám sebe napomíná), ale leží mu na srdci osud našich vod a přírody jako celku, i lidí, kteří si přírodních krás dovedou vážit.

Je mi upřímně líto, že pan Brouček zemřel krátce poté, co oslavil padesátku, a nedožil se vydání ani jedné ze svých dvou knih. Byl by zasloužil pobýt mezi lidmi i rybami déle. A jestli se dívá od nějaké nebeské řeky či rybníka, chci mu vzkázat, že mu moc děkuji aspoň za ty dvě knížky, které napsal...

zmario1
20.02.2019

příjemná oddychovka na dovolenou u vody, pěkně napsaný, humorný. Zpracováno i jako audiokniha.

Kurka
31.01.2013

Příjemná oddychová knížka plná povídek od vody či o věcech, které mají s rybařením něco společného. Pro rybáře povinnost. Z knihy je cítit pohoda, kterou rybáření přináší.

Jednotlivé povídky se jmenují:
Jak se rodí ryby
Štika z Hostivaře
Vánoční
Má láska Šírava
Když to nejde - tak to musí jít
Stesk po jihu
Malý rybář