Chraplavé chorály

Chraplavé chorály https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/505324/bmid_chraplave-choraly-tVZ-505324.jpeg 5 9 5

V autobiografické próze popisuje básník, meteorolog a tulák Roman Szpuk své výpravy do lesů Šumavy. Vydává se na bouří bičovanou rozhlednu na vrcholu Boubína, na zimní přechod Basumského hřebene nebo za říjícími jeleny. Potkává se s lidmi z okraje společnosti, často však s vnitřním bohatsvím. Deníky prokládá krátkými básněmi – haiku a doplňuje je fotografiemi, pořízenými vlastnoručně vyrobenou camerou obscurou. Kniha byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého. Druhé vydání je rozšířeno o texty z roku 2018.... celý text

Juagustin
18.08.2022 4 z 5

Protože jsem tuto knihu četl hned po "A zavaž si tkaničky", neubráním se srovnání. Chorály jsou výborné, ale Tkaničky ještě trochu lepší - jsou osobnější, intimnější, pestřejší, snad i trochu hlubší, prostě vyzrálejší. I tak musím Chorálům přiznat, že mě chytly za srdce a hned po dočtení se mi po světě pana Szpuka začalo stýskat. Možná mě v té první půlce trochu bolely nohy z opakovaného stoupání na Boubín nebo se mi motala hlava ze všech těch mraků a vichrů a meteopřístrojů, ale postupně jsem si buď zvykl nebo snad je ke konci ta kniha nějaká čím dál lepší...:-) A co mi vadilo: že je kniha vysázená kurzívou. Připadalo mi, jako bych celou dobu četl poznámku pod čarou.

eva7327
15.08.2018 5 z 5

Krásné barvité popisy přírody a jejích kouzel, zmarů, a dojmů, které to na člověka udělá. Dokázala jsem se přenést do lesů na Šumavě a prožít atmosféru míst.

douchová
09.04.2018 5 z 5

Knížka, ke které se lze vracet, velmi mne to oslovilo.

micha-ella
26.02.2017 5 z 5

Nádherný poetický jazyk a procházení místy, které dobře znám.

ajsrům
25.09.2016 5 z 5

Velmi dobrá tulácká kniha!