Chlapec, krtko, líška a kôň

Chlapec, krtko, líška a kôň https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442411/bmid_chlapec-krtko-liska-a-k-n-P6O-442411.jpg 5 857 223

I keď to málokto pokladal za možné, prišla doba, v ktorej akoby sa zastavil čas a do popredia sa dostávajú iné priority. Je to boj o prežitie a čas zamyslieť sa. Mnohí sa cítia vo svojom boji osamelí a opustení, potrebujú povzbudiť. Práve týmto čitateľom, ale nielen im, je určená kniha Charlieho Mackesyho. Nájde si cestu priamo do vášho srdca, zaujme vás a ukáže, že napriek všetkému bude svet v poriadku. Je to terapia v knižnej podobe, potvrdenie láskavosti, dobroty a lásky. Osamelý chlapec stretne krtka, ktorý má rád sladkosti. Spolu sa vydajú na dobrodružnú cestu. Čoskoro sa k nim pripojí líška s koníkom. Znie to ako obyčajný detský príbeh, je to však predovšetkým príbeh o priateľstve, o živote a dôležitosti citu, ktorému hovoríme láskavosť. V čase prehnaného konzumu nám Charlie pripomína to najdôležitejšie – potrebu zostať ľudskou bytosťou. Chlapec s krtkom sa pokúšajú nájsť odpovede, líška je skôr mlčanlivá, no aj to má svoju príčinu. Vnímame múdrosť a hĺbku ich otázok a odpovedí, nie sú to však múdrosti z kalendárov a pohľadníc, síce pravdivé, ale trochu povrchné. Príbeh prekvapuje jednoduchosťou a hĺbkou, je to symfónia každodenných, ale o to dôležitejších tém, dôkaz, aké prosté je pustiť sa do niečoho s jasným cieľom. Kniha právom očarila čitateľov v celej Amerike a v Anglicku, nadšene ju prijali aj v Nemecku. Je vhodná pre každú vekovú skupinu od 5 do 105 rokov. Aj ilustrácie rozprávajú silnou rečou, autorovi sa podarilo namiešať magickú kompozíciu ilustrácií a textu. Ilustrácie kreslené tušom pôsobia prirodzene, pravdivo a výrazne. Listovanie v knihe prináša číry pôžitok a radosť. Jednoznačne ju možno opatriť sprofanovanou visačkou „bestseller“.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Příběhy
Vydáno: , Tatran (Bratislava) , Pragma

The Boy, The Mole, The Fox And The Horse , 2019

Adelína_čte
13.08.2021 2 z 5

2 hvězdičky? 2,5? 3 hvězdičky? Stále nevím.
Kniha Chlapec, krtek, liška a kůň od Charlie Mackesyho nedávno obletěla celý bookstagram a nadšené ohlasy se ze všech stran jen hrnuly.
Já se bohužel k hromadě pětihvězdičkových recenzí připojit nemůžu. Když začnu pozitivy, po vizuální stránce je knížka skvostem. Látkový hřbet, zlaté lesklé písmo, krásný font, příjemný papír, vazba, všechno. No a pak ty kresby vevnitř… Nádhera! Pero, tuš, vodovky, objekty zajímavě stylizované. Jenže ten vzhled se mi na celé knize líbil (bohužel) nejvíc.
Citáty/myšlenky na mě ve většině případů působily kýčovitě, příliš přímočaře, nemetaforicky, tak nějak naivně. Samozřejmě se našly i výjimky, které mě zahřály u srdíčka, nějaká i vyvolala husí kůži, ale suma sumárum mi nesedly.
Chlapec, krtek, liška a kůň bývá často přirovnáván k mému milovanému Malému princi...pardon, ale tohle se vůbec nedá srovnávat. Je to milá a laskavá jednohubka, ale nechala mě chladnou.

Věřím, že se spoustě lidem kniha bude líbit, že si ji spoustu lidí zamilovalo a ještě další spousta zamiluje, ale mně zkrátka nesedla. Možná jsem ji četla ve špatnou dobu, možná na mě někdy v budoucnu zapůsobí více, ale teď úplně ne. Nicméně pravdou zůstává, že graficky je opravdu překrásná a já jsem moc ráda, že ji mám ve své knihovně.

ADE138
12.08.2021 4 z 5

Těžko zařaditelná kniha. Překrásné ilustrace, líbivé citáty, úžasné písmo...ale bohužel asi nejsem úplně ta správná "cílová skupina".

smrtonos4157
07.08.2021 4 z 5

Výtvarně jedinečné dílko, jakých nevychází mnoho. Kvůli tomu se oplatí si knihu pořídit. Obsah neuráží , ale ani neohromuje , mně nevadí. Ale čekal sem trochu více poezie. Toto je poctivě udělaná kniha bez kalkulu a nánosu esoteriky a patosu či mentorství , tak ,jak to autor cítí .

Mystifica
27.07.2021 4 z 5

Krásně zpracovaná a ilustrovaná knížka, jejímž obsahem jsou v podstatě jednotlivé motivační myšlenky, které vás můžou motivovat k přemýšlení o různých věcech různým způsobem. Není to román, který čtete od začátku do konce, spis knížka, kterou vezmete čas od času do ruky a najdete v ni něco milého, či něco k zamyšlení.

Petit
23.07.2021 2 z 5

Uf...co napsat? Krásný obal, krásné ilustrace, kniha krásná pro oko. Z obsahu jsem v rozpacích. Pro mě je to taková sbírka citátů posbíraných odevšad.

Janeyx21
20.07.2021 5 z 5

Nádherně zpracovná kniha s laskavým obsahem, která mě donutila na chvíli se zastavit a užít si jí.

ElikaBendova
20.07.2021 4 z 5

Nechápu, proč je kniha spojována s malým princem. Nemá s ním vůbec nic společného. Toto je absolutně jiná kniha. Je naprosto báječné ilustrovaná a její něžná a miloučká poslání nám ukazují nevšední přátelé na nezpecifikované cestě za poznáním, moudrostí, přátelstvím a láskou k sobě a svým blízkým.

Karolin77
18.07.2021 5 z 5

Nádherná kniha plná ještě nádhernějších myšlenek a překrásných ilustrací.
Určitě se k ní ještě několikrát vrátím. Moc doporučuji
5/5*

bara-z5649
17.07.2021 5 z 5

Krásná, milá kniha. Najdete zde několik krásných vět na přemýšlení. Krásné citáty a nádherné malby.
Tohle bude moje srdcovka. Kniha, kterou si vytáhnu, když mi bude smutno a budu bojovat sama se sebou.
Moc doporučuji všem! Je to must have!

Mooona
16.07.2021 5 z 5

Úžasná kniha. Žádný příběh v ní opravdu nenajdete, zato lásky je plná. Já osobně jsem si čtení neskutečně užila a knihu pořád dokola otevírám a pročítám. Ilustrace a písmo jsou naprosto dokonalé - vlastně celá kniha je nádherná. Je však jasné a pochopitelné, že není úplně pro každého. Jinak mám pocit, že je to něco mezi Malým princem a Medvídkem Pú.
Dokonale nevinné.

pajaroh
09.07.2021 4 z 5

Jasně že tyto pravdy a jednoduchou filozofii už někdo někdy někde napsal... (a mohli bychom to říci u téměř každé knihy). Ale ty kresby mě opravdu dostaly - jednoduchostí, lehkostí a hloubkou. A neméně osobnost autora a jeho svět, který tvoří kolem sebe, láska ke zvířatům. Mohla bych mít plno "literárních" připomínek, ale je fakt, že mě setkání s touto knihou a další pátrání po autorovi zasáhlo. Někdy nehledat slabosti a nechat na sebe dílo působit je ten nejlepší přístup.

maryska09
07.07.2021 5 z 5

Knížka prostá obsahem ale nádherná formou. Je radost zkoumat každou stranu, prohlížet ilustrace a dotýkat se papíru. Jde o knihu pro zastavení v čase a uvědomění si laskavosti.

Korsika
06.07.2021 2 z 5

Za ilustrace, font písma a celkovou grafiku knihy dávám 10*, protože to je vážně nádhera, i absenci jakéhokoliv příběhu bych mohla prominout, kdyby se kniha pořád netvářila, že nějaký má. Myslím, že kdyby byl na každé straně jeden citát doplnění touto luxusní a něžnou ilustrací, kniha by byla mnohem ucelenější a přehlednější. Ani k jedné postavě mi ale nešlo vytvořit si jakýkoliv vztah, tudíž jejich "moudra" jsem pouštěla jedním uchem tam a druhým ven. Text mě prostě vůbec neoslovil. Škoda.

kalinkacz
03.07.2021 5 z 5

“Představ si, jací bychom byli, kdybychom se tolik nebáli.”
Ach, tohle byla krása! Chlapec, krtek, liška a kůň je zahraničním fenoménem, který si získal srdce tisíců a tisíců čtenářů po celém světě a já se mezi ně rozhodně řadím... Překrásný příběh o životě, přátelství, bolesti i odpuštění... Pro někoho jsou myšlenky třeba jednoduché... Já si ale myslím, že právě proto v sobě mají takovou sílu... Kniha má překrásné ilustrace i písmo... Poklad mé knihovny!

uzasna
28.06.2021 3 z 5

Hodnotím ilustácie, ktoré sú kúzelne jemné, nežné až dojemné.
Text sa mi veľmi hodnotiť nedá, všetko čo je tam napísané som už videla, čítala niekoľkokrát niekde inde.

haannyys
24.06.2021 5 z 5

Musím dát 5 hvězd. Naprosto krásné zpracování, FAMÓZNÍ (ano, použila jsem vážně CAPS LOCK) ilustrace, boží papír, skvělý font. Citáty mohou vyznít jako klišé, ale není od věci si je čas od času připomenout.

Mikik
24.06.2021 4 z 5

Na knize nejlépe hodnotím ilustrace, které byly opravdu top. Jinak většinu citátů člověk už určitě někde slyšel nebo četl, ale vůbec mi nevadilo si je tímto milým počinem připomenout. Novým Malým princem bych to určitě nenazvala, ten je přece jen někde trošku jinde. Ale to vůbec nevadí, příběh o chlapci a jeho kamarádech je něžný příběh, který má trochu ohleduplnosti vnést do nás všech.

Anna27
21.06.2021 3 z 5

Asi jsem čekala hlubší "poselství" . Sbírka citátů a myšlenek, které mohli být určitě lepší, dost často se opakovaly. 5 hvězd bych dala jen za ilustrace, ty jsou kouzelné.

sweeney
21.06.2021 5 z 5

Kniha, která pohladí duši a zahřeje u srdce :) Není tak o rozsahu textu, jako spíše o hloubce myšlenek. A ty ilustrace...naprostá nádhera :) Uplynulý rok nám všem jaksepatří zamíchal životy a možná právě proto potřebujeme víc takových knih, které nám svou na první pohled jednoduchostí ukazují pravé hodnoty lidského života.

Tessia
21.06.2021 5 z 5

Tohle se už po prvním přečtení zařadilo mezi mé nejoblíbenější knížky. Laskavé a kouzelné čtení, které se mě neskutečně dotklo. Zpracování je nádherné. Kniha vypráví příběh pomocí krátkých textů a ilustrací, které na čtenáře dokáží přenést naprosto nefalšované emoce. Myšlenky jsou ve své podstatě velmi jednoduché, přesto tak klíčové a pravdivé. A možná právě ty si ve svých životech potřebujeme připomínat úplně nejvíc. Poklad mojí knihovny.