Chlapec

Chlapec https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436600/bmid_chlapec-Crk-436600.jpg 5 4 2

Kniha-memoáry, kniha-román, kniha-báseň, kniha-filosofický traktát. Taková je kniha přibližující autorovo století – 1919 – 2019 – od prvních vzpomínek až po ryzí současnost. Impresionistické obrázky střídají jízlivé, ironické postřehy, laskavou vzpomínku nahrazuje proud vědomí mizející příromnosti… Lawrence Ferlinghetti vždy byl a stále je básníkem s ostrým viděním skutečnosti a nahlížející do budoucnosti. Kniha v originálu vyšla ke 100. autorovým narozeninám.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Maťa

Little Boy , 2019

puml
29.01.2022

Tak to mě starej Lawrence pěkně vypek. Čekal jsem vzpomínkovou víceméně klasickou memoárovou literaturu, ve které se jeden dozví s kým vším se autor setkal, co dělal, kde všude četl, sem tam prošpikováno nějakou peprnou acidovou beatnickou historkou. Ale ono je to všechno trochu jinak. Je to spíš jako Lawrencova douhá báseň, nebo několik básní v próze dohromady, plné protikladů a vířivých vzpomínek, které ale jdou spíš po pocitech a asociacích. Místy to připomíná politicko-filosoický traktát a místy tam jsou i nějaké ty vzpomínky na známé literáty a umělce. Ale je to dost specificky napsané a nemůžu říct, že by mi to sedlo. Ale i tak doporučuji. Kniha je to rozhodně zajímavá už jen tím, že ji Lawrence napsal (nebo spíš vydal) ve svých téměř sto letech.

ozzak
04.04.2020 5 z 5

hodně příjemná knížka posledního žijícího beatnika Lawrence Ferlinghetti je stále v 100 letech ve formě velký borec.