Jepice

Jepice https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365461/bmid_jepice-Y55-365461.jpg 4 426 123

Charlie Priest série

Charlie Priest, bývalý policejní vyšetřovatel a nyní prestižní londýnský právník, se stane obětí útoku. Ve vlastním bytě ho přepadne muž, který se vydává za policistu a dožaduje se jakýchsi tajných dat. Priest mu je ale dát nemůže, protože je nemá, a jen díky zkušenostem z policejní služby dokáže o vlásek uniknout smrti. Krátce nato se v Priestově kanceláři objeví bohatý a vlivný podnikatel Kenneth Ellinder, aby si ho najal k vyšetřování rituální vraždy svého syna. Vzápětí vyjde najevo, že zavražděný mladík byl oním záhadným útočníkem a Priest je tudíž jedním z posledních lidí, kteří ho viděli živého. Musel mladý Ellinder zemřít, protože nedokázal získat to, pro co si přišel? Priest rozplétá jednotlivé indicie a je mu stále jasnější, že klíč k vyřešení spletitého případu představují právě ona tajná data, která však nejsou nikde k nalezení. Pátrání ho postupně dovádí zpět do posledních dnů druhé světové války, kdy došlo k událostem, jejichž smrtící poselství zasahuje až do dnešních časů. Najednou začnou umírat či mizet lidé, kteří jsou pro Priestovo pátrání důležití. Z důvěryhodných osob se stávají zrádci. A proti všem těmto okolnostem stojí Priest, závodí s časem a snaží se odhalit nebezpečný odkaz tajné operace nazvané Jepice.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Domino

The Mayfly , 2017

bosorka
04.05.2018 4 z 5

V rámci žánru velice slušné čtení. Děj má spád, k postavám si člověk vytvoří vztah. K tomu plus v podobě odskoku na konec 2. světové války. Jen ten konec to trochu kazil, pro mě možná i proto, že jsem vcelku záhy odhalila (až na jednu maličkost), o co nejspíš jde. Charlie Priest je sympaťák, ale nemůžu se ubránit dojmu, že jeho disociativní porucha je skoro zbytečná, protože děj nikterak významně neposouvá. I tak si další knihu ze série nejspíš časem přečtu, zajímá mě totiž i to, kam se posune Georgie. Ale jo, jako "odpočinková" literatura fajn. Tak za 3,7*.

astroweb
04.05.2018 5 z 5

Tak to jsem narazil na skvělého autora. Přirovnal bych ho k francouzskému Minierovi. Moc se těším na další, autorem slíbené příběhy.

vnimat_Krasu
03.05.2018 4 z 5

Pozejtří si nebudu pamatovat, o čem to bylo.
Dneska mi to ale nevadí.
Hazel nepřepálil množství postav, vyvážil dějový odbočky a celkem sympaticky krátil. Roztomile béčkový tři hvězdičky pak povyšuju za zjevnou adoraci Kubrickova Eyes Wide Shut a potenciál toho, že se příště dočkáme bratrovražednýho souboje dvou Priestů.
A že z béčka klesneme do céčka.
A já si to užiju.

MortRainey
02.05.2018 5 z 5

Někde mezi 4 a 5 hvězdičkami, ale ve finále jsem se rozhodl pro plný počet. Přece jenom je Jepice "světlá" výjimka mezi všemi Dívkami;-) A upřímně po dlouhé době thriller jak má být! Občas jsem si vzpomněl i na thriller s velkým "T" Mlčení jehňátek..;-)
Příběh má sice jisté dějové nuance "ve středním pásmu", kdy se příběh po rázném začátku jemně táhne jak zasýrovaný kousek pizzy opouštějící talíř, ale Hazelův smysl pro detail a hlavně odskoky do dávné a tajuplné minulosti tempo četby vyváží. Paradoxně plus dávám i za (ne)odiv hlavnímu městu Spojeného království, kde se většina děje odehrává, ale autor jej čtenáři prvoplánově neprodává, tak jak svými pery činí jiní britští detektivkáři.
Jasné a nesporné plus má hlavní postava - advokát Charlie Priest - po dlouhé době neotřelý charakter (anti)hrdiny vyšetřovatele, který určitě nebude novým Perry Masonem, ale vůbec by se nemusel stydět postavit se vedle Harryho Holeho a Cormorana Strikea. A i přes svoji "disociativní poruchu" je chtě nechtě čtenáři sympatický vč. podpory jeho blízkého něžného pohlaví;-)
Výrazný debut, který určitě nezapadne mezi již zaběhlými autory a nastavuje poměrně slušnou laťku thrillerové látce a jejímu zpracování - v tomto případě s počátkem v tajemné době poválečné Evropy s nacistickou minulostí. I proto se těším na další setkání s Charlie Priestem a zaměstnanci jeho advokátní kanceláře Priest & Co.:-)
PS. (Ne)genderově si dovolím dodat, že jestli se Dívky ve vlaku, Ženy za oknem a Za zavřenými dveřmi označují za "ženské thrillery", Jepice je i pro chlapy!:-))

Luca287

Skvěle se četlo.

Roberta
02.05.2018

Normalni blbina, prominte mi.

Didi15
02.05.2018 5 z 5

Tak tohle byla jízda, odpoledne jsem ji vzala do ruky a odešla od ní až v pozdejším večeru. Nedalo se odložit. Hazel se tímto řadí mezi oblíbené spisovatele. Moc se mi líbilo prolínaní valečných let se součastností a klidně bych snesla o pár víc stránek z roku 1945. A chtěla bych být přítelkyně Priesta, ráda bych se ho ujala:D

bookcase
29.04.2018 5 z 5

Wauu!!! Dost hustá pecka, ke konci jsem četla jak zběsilá a nemohla se vůbec od knížky odtrhnout. A Charlie Priest? Jasně, žeru ho taky. :)

Atanone
28.04.2018 4 z 5

Četlo se samo. Nejsem odborník na II.světovou,takže nemůžu posoudit autenticitu údajů a v tomto případě se mi googlovat nechce. Brala jsem prostě knihu jako fikci a musím říct,že mě velmi bavila. Šikovně dávkované informace,svižný děj,originální zápletka a sympatický hlavní hrdina. Překombinovaný konec sice připomínal bondovky,ale procentuálně v mých očích kvalitu knihy zase až tak neohrozil
Každopádně si pohlídám další autorovu tvorbu

radus
26.04.2018 5 z 5

Výborná a zajímavá kniha, která se dobře četla a skládačka do sebe zapadla úplně dokonale. Malinké mínus za konec, který mohl autor ještě maličko protáhnout a trošku nás napínat, ale jinak hodnotím 5* Uvidíme, jak se povede pokračování :-)

Plaknel
26.04.2018 4 z 5

Knihu jsem právě dočetla a moc se mi líbila.
Jen mě mrzí, že je v knize psáno (český překlad ) Buchenwald 6.4.1945 vojáci dorazili před dvěma dny tzn. 4.4.
1) ale osvobozen byl až 11.4.1945
2) nebyly zde plynové komory
3) nápis zde byl : Jedem das Seine

Četla jsem spousty knih o holokaustu, tak mě to zarazilo. Hlavně před Jepicí jsem dočetla od Miloše Bondyho - Co odvál dým, aneb jak jsem přežil holokaust. Zde pan Bondy popisuje právě jeho poslední dny války a pobyt v Buchenwaldu.

Jana_Hlus
23.04.2018

Anotace ve mně vzbudila velký zájem. Zase tak často se mi nestává, že by zajímavá anotace korespondovala s obsahem knihy. Takže to bylo příjemné překvapení. Dvě hlavní dějové linie – současná, ale zejména ta z doby po druhé světové válce, mě opravdu donutily se zvědavostí otáčet stránku za stránkou, abych se co nejdříve dočetla rozuzlení příběhu a spojení obou dějových linií. Zápletku jsem ke konci uhodla, což ale nesnižuje můj výborný pocit z knihy, čtení jsem si opravdu užila. Líbil se mi i překlad, kniha se čte dobře, ve svižném tempu, žádné dlouhé popisy a opakování slov, jak bývá v současnosti běžné.

Na druhou stranu opravdu nerozumím tomu, proč musí mít v současných detektivních thrillerech hlavní osoba duševní poruchu (případně být alkoholik, gambler či něco podobného) a v tomto případě je dokonce nejenom hlavní postava, ale i Priestův bratr duševně nemocný (masový vrah), zřejmě autor nahazoval návnady, aby přilákal čtenáře k dalším dílům série, které určitě přijdou. V prvním díle byl bratr více méně jen okrajově zmíněn a v podstatě to s hlavními dějovými liniemi vůbec nesouviselo. Působilo to na mě nevěrohodně, za to dávám hvězdičku dolů (4/5).

kristynao
19.04.2018 4 z 5

Domino prostě umí. V Jepici se kloubí velkolepý námět s vynikajícím vypravěčským stylem autora a jeho smyslem pro naprosté detaily. Opravdu vynikající thriller a příslib kvalitní série s hlavním hrdinou, který sice poněkud obligátně trpí psychickou poruchou, ale aspoň nepije :)

Tvefisto
15.04.2018 4 z 5

Četlo se to dobře, poměrně brzo mi došlo, jak to všechno do sebe zapadá (to jsem na sebe vážně pyšná), ale hodně napínavé mi to přišlo asi až na posledních 100 stranách. Ale určitě stojí za přečtení.

Vennde
15.04.2018 5 z 5

Naprosto užasný!
5/5

ddkk
15.04.2018 3 z 5

Jako už víckrát - velká očekávání a pak zklamání. Trochu podivný hlavní hrdina - vyšetřovatel opět (jako by to byla podmínka inteligence nebo dedukčnich schopností) s psychickou poruchou, zápletka málo uvěřitelná a rozuzlení na hranici obskurních příběhů...Další pokračování si už nekoupím.Tři hvězdičky za čtivost.

Aaliyan
13.04.2018 4 z 5

Moc pěkné, originální a napínavé čtení. Mělo to spád, akci, žádné nudné, nicneříkající kapitoly. Cením si nápadu se světovou válkou. Konec mi sice přišel hodně rychlý a tím pádem mi ubral na "čtenářském zážitku", ale nic to nemění na tom, že mezi současnými detektivkami se svým zpracováním i nápadem vymyká všednosti. Stavím na vyšší místa v mém žebříčku oblíbených knih. 4 a půl hvězdičky skrz ten konec. Ale to autor do příště určitě dopiluje.

Peslik
11.04.2018 4 z 5

Dvě dějové linie, jeden příběh. Kniha je čtivá, zápletka do sebe pěkně zapadá, hlavní postava a jeho tým mi sedli velice dobře, konec nekritizuji. Mě to prostě bavilo.
4* určitě. Budu vyhlížet nějaké pokračování.

morava
11.04.2018 4 z 5

Tak, konecne docteno! Trvalo mi to docela dlouho, nez jsem knihu docetla. Neni to vsak tim, ze by mne kniha nebavila, ale proste bylo mene casu , coz me narusovalo dej cteni, ponevadz prave naopak mne bavila, takze jsem ji jen nerada odkladala. V knihach mam rada prolinani dvou casovych linii, a zde v kombinaci s druhou svetovou valkou, to bylo pro mne prave to lakadlo, co mne donutilo po teto knize sahnout. A udelala jsem dobre a budu se tesit na dalsi dil ze serie. A to, ze je to autorova prvotina, za to jen palec nahoru :-)

pipa36
10.04.2018 4 z 5

Na to, že to má být autorova prvotina, je to velmi dobré. V knize jsem nenašla žádná hluchá místa, která by mě nebavila - vše hezky plynule gradovalo, vyvíjelo se a rozplétalo. Některým čtenářům dle komentářů "vadil" nebo "nesednul" konec knihy, já k nim však nepatřím - kniha se mi líbila tak, jak je a určitě půjdu do dalších dílů.