Na okraji

Na okraji https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387979/bmid_na-okraji-kJ8-387979.jpg 4 251 82

Uprostřed Švédska na hranici krajů Västergötland a Värmland leží v hlubokých lesích vesnice Gullspang. Jednoho horkého léta odsud zmizí sedmnáctiletá Annabelle. Její rodiče šílí strachy, místní policie je bezradná a organizace Missing People ji bezvýsledně hledá. Na místo činu jsou vysláni inspektorka Charlie Lagerová a její kolega. Charlie je zkušená policistka a práce jí poskytuje uklidňující rutinu, kterou její chaotická duše potřebuje. Tohoto případu se ujmout nechce, ale nakonec udělá to, co vždycky: poslechne příkaz. Charlie Lagerová se tak vydá na cestu do minulosti. Musí se vrátit tam, odkud odešla, když jí bylo čtrnáct let, vrátit se do dětství, kterému se ze všech sil snažila uniknout. Jakmile se vrátí, všechny její vzpomínky oživnou. Vzpomínky na tehdejší omezené možnosti a velkou touhu utéct. Vzpomínky na matku, která představuje všechno, čeho se Charlie bojí: alkoholismus a nemoc. Zatímco se Charlie snaží zjistit, co se Annabelle stalo, objevuje děsivá fakta ze své minulosti. Musí čelit i své nejhorší vzpomínce: okamžiku, kdy nechala někoho zemřít.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Cosmopolis

Annabelle , 2017

Hvězdinka
16.05.2019 2 z 5

Nesdílím nadšení. Dlouho jsem se nemohla začíst, přišlo mi, že se 2/3 knihy nic neděje. Hodně psychologický román, žádné napětí. Konec dojem z knihy trochu vylepšil, ale přesto mě kniha nenadchla.

yetti09
16.05.2019 4 z 5

Dobře vymyšlený příběh. Kniha se čte svižně, začátek mi přišel trošku pomalejší, ale pak se to rozjelo. Hlavní postava - vyšetřovatelka Charlie je velmi protivná a nesympatická postava, která mi tam trošku vadila. Jinak super čtení.

zazvorka
15.05.2019 4 z 5

Působivé, zajímavé, smutné...

elenk
10.05.2019 4 z 5

Typicky severské...nordic noir prostě miluji a štve mě jen to, že mě ta pochmurnost v knihách obsažená nepřestává bavit : Charlie je stejně chladná, složitá a nežensky ženská kriminalistka stejně tak, jako její “kolegyně” v knihách ostatních autorů krimi. ......kniha Vás nemusí bavit ale nepustí Vás. Vše se odehrává v horkých letních dnech, kde jsme obklopeni “mládeží” a z dálky pozorujeme, kdo z toho podivného městečka by to tak asi mohl být....konec je nečekaný. Kniha nepostrádá plynulé tempo, žádné nečekané zvraty v ní nejsou ale autorka si hraje s naší myslí a čeká od nás naše tipy na pachatele.....nevim proč ten název knihy je zrovna Na okraji?

Crowley
25.04.2019 2 z 5

84%?! Co?! Tak si zase půjdu proti proudu...

Těžce ženská krimi. Přesně takhle bych Na okraji popsal v jedné větě. Jelikož jsem ale ukecanej kretén, tak si pár odstavečků vypíšu.
Hlavní hrdinka je na facku. Znáte takový ty nepříjemný ženský, který usrkávají skleničku vína a na vše mají pseudochytrou odpověď? Přesně taková je Charlie. Ano, pod vším tím egoistickým chováním se sice skrývá skutečně citlivá bytost, která postupem času nabyla cynický pohled na svět, ale její vystupování je jako konverzace s namyšlenou holkou z vesnice. Autorka samozřejmě postupem času odkrývá něco z hrdinčiny minulosti (která je mimochodem složená snad ze všech archetypů těžkého dětství), ale nemohl jsem ji pořád přijít na chuť. Přibližně ke konci knihy jsem se s tím tak nějak smířil a akceptoval její důležitost v příběhu. To ale neznamená, že to pro mně bylo dobře.
Ale dost o hrdince. V krimi jde hlavně o nějaký fajn případ, ne? I tady budu svině. Jak zde správně poznamenala jiná uživatelka, tak se v prvé řadě jedná o psychologický román. Tudíž klame tak trochu tělem. Jasně, je tu případ zmizelé dívky na který láká anotace a obálka, ale hraje tak trochu druhé housle. Ono se není čemu divit. Rozřešení a postupná gradace je totiž zoufale obyčejná. Tím nemyslím vyloženě špatná. Myslím tím, že pokud jste si zvykli na určitý krimi standard (Chris Carter), tak Vás nemůže děj překvapit.
A co vedlejší postavy? Spíše kulisy. Prostičkou konverzací utvářejí psychologický profil hlavní postavy. Což opět vysloveně není špatně, pokud máte stavěný děj na atraktivní postavě. To je samozřejmě čistě subjektivní posouzení, ale já konkrétně moc sympatii k Charlie nezískal.
Když je tedy kniha zařazená i okrajově jako thriller, tak odseknu celkem jasně. Kniha fakt není napínavá. Necítíte absolutně žádný ohrožení okolo postav. Jelikož se všechny ostatní postavy kromě Charlie nerozvíjí, tak ani nestihnete s nikým pořádně soucítit nebo nedej bože cítit sympatie. A proč?
Protože se to čte fakt dobře. Stránky utíkají a postupem času i přijmete podivuhodnou stylistiku (přímá řeč bez uvozovek? Proč?). Proto tedy dávám takový hodnocení. Jako autorčin debut (jak tu opět někdo trefně poznamenal) se jedná o příjemné čtení, když nemáte zrovna do čeho píchnout.
Ke štěstí mi tedy chybí napětí, vypečený děj, zajímavější postavy a atmosféra. Oželel bych snahu o vytváření milostných trojúhelníků. I tak kniha uteče rychle a vlastně jsem se nestihl ani nudit.
Pokud hledáte nenáročné čtení, které nebude násilný, tak směle do toho. Jestli jste žena, tak bodík hore.

josska
15.04.2019 5 z 5

Knížka se mě moc líbila,byla čtivá,napínavá,střídání minulost a přítomnost super,už se těším na další knihy autorky

Ossinky
01.04.2019 5 z 5

Hezky se čte, za pár dní byla přečtená, žádné brutální scény, jediné co mi vadilo, byl styl psaní: přímá řeč, ne vždy byla v uvozovkách a bylo napsáno jako myšlenka a přitom to dotyčná osoba opravdu řekla...tak to bylo takové zmatečné a musela jsem se chvílemi vrátit o pár řádek zpět. Jinak není co vytknout.

Restang
28.03.2019 4 z 5

Zajímavé, psychologické a trochu jinak severské. Žádná velká brutalita, ale lehce napínavé. Mně se líbila a pořídím si pokračování nebo další knihu.

Simstr
28.03.2019 5 z 5

Skvěle se četlo, už se těším na pokračování !

Ivulka432
27.03.2019 5 z 5

Za mě super čtení, na to, že je to autorčin "debut"! Otázky, kdo je vinen a kdo je bez viny... Ve finále čtenář soucítí s hlavní vyšetřovatelkou Charlie. Těším se na slibované pokračování knihy.

Lokina
23.03.2019 4 z 5

Kniha mě mile překvapila, jakmile byla v knihovně k dostání, neváhala jsem a půjčila si ji.
Na okraji je oddychová, lehce napínavá detektivka. Inspektorka Charlie Lagerová byla fajn postava a vedle vyšetřování jsme se dozvídali o jejím životě a osobnosti.
V knize se najde i pár překvapivých momentů, zvlášť konec, takže kniha poutá vaši pozornost po celou dobu.

Iki1
22.03.2019 3 z 5

Drsné prostředí přivádí lidi k zoufalým činům. Pěkně popsáno, na povrch vyvrhnuty vnitřní pochody vyšetřující inspektorky, a možná i to čtenáře přidrží u knihy. I když minimálně v polovině je jasné, k jakému závěru autorka směřuje.

L.Helena
21.03.2019 3 z 5

Označila bych knihu jako průměr, ale vlastně ani nevím, ve kterém žánru. Na detektivku to bylo málo důmyslné nebo akční, na thriller málo napínavé. Asi nejblíž to mělo k psychologickému románu, díky tomu, že se řešily psychické aspekty jednak v případu zmizelé dívky, pak v osobním životě hlavní vyšetřovatelky, a také v jakémsi případu z minulosti, kde čtenář neměl až do konce poznat, o koho se jedná, a proto autorka postavám prostě změnila jména.
Už si ani nevzpomínám, kdy jsem naposledy četla detektivku, kde by hlavní vyšetřovatel/ka neměl/a nedořešená psychická traumata z dětství, dospívání, nebo z neúspěšného vztahu. Tady měla Charlie hned všechna.
(Jo, už si vzpomínám - Hercule Poirot)

ctenarkaEva
16.03.2019 5 z 5

Souhlasím s dalšími čtenáři, že se nejedná o klasickou detektivku nebo thriller, ale spíš o psychologický nebo společenský román s detektivní zápletkou. Díky krátkým kapitolám a navíc střídání děje v přítomnosti a minulosti se čte opravdu svižně. Dlouho jsem nedokázala odhalit souvislosti mezi jednotlivými postavami a nemohla jsem se od knihy odtrhnout. V závěru je vše vysvětleno, což se vždy nestává.

ArwenAragorn
14.03.2019 4 z 5

Jak tady už víc čtenářů napsalo, jedná se spíš o společenský román s detektivní zápletkou. V knížce jsou zpracovány nelehké životní osudy obyvatel malé vesničky Gullspag, z nichž skoro každý má nějaká tajemství. Má je i Charlie Lagerová, která sem přijíždí se svým kolegou z kriminálky ve Stockholmu vyřešit případ pohřešované Annabelle. Charlie totiž ve vesničce dříve žila.
Většinou se tady probírá současnost, ale dočteme se i o událostech z minulosti.
Příběh je velice dobře zpracovaný, na mě byl ale až moc smutný a depresivní.

martina3610
02.03.2019

Pro me docela paráda .Čekala jsem klasickou krimi se spoustou mrtvol,překvapil mě koncept knihy,kdy hlavní hrdinka se vrátí zpátky domů,kde vyrostla,teprve může pochopit všechny souvislosti .

Dandy1
28.02.2019 4 z 5

Autorka nasadila vysokou laťku. Popisuje život na malém městě, kde se všichni znají. Na mě to působilo trochu depresivně. Začátek knihy měl větší grády než konec. Proto dávám o hvězdičku míň.

daja51
26.02.2019 5 z 5

Opravdu skvělé počtení - silný příběh, který vás nutí číst dál a dál. Je zbytečné se rozepisovat - komentáře říkají vše - autorčina prvotina opravdu nasadila laťku hodně vysoko. Tak uvidíme zda se objeví další díly. Doporučuji, stálo to za to.

alzbeta4340
20.02.2019 5 z 5

Dobře vymyšlené a výborně napsané. Příběh, který mě nutil číst a nepřestávat, abych se dozvěděla, jak to všechno skončí. Autorka si svou prvotinou nasadila opravdu vysokou laťku. Ráda všem doporučuji.

loskatos
19.02.2019 4 z 5

Pěkně vygradované, uvěřitelné postavy, démon alkohol a stará tajemství. Prolínání dvou časových rovin, které obě spějí k závěrečnému vyústění. Já jsem spokojen a určitě si od autorky přečtu další knížky, až budou přeloženy. S detektivem Charline Lagerovou by měla být ještě jedna a další kniha mimo serii.