Na okraji

Na okraji https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387979/bmid_na-okraji-kJ8-387979.jpg 4 251 82

Uprostřed Švédska na hranici krajů Västergötland a Värmland leží v hlubokých lesích vesnice Gullspang. Jednoho horkého léta odsud zmizí sedmnáctiletá Annabelle. Její rodiče šílí strachy, místní policie je bezradná a organizace Missing People ji bezvýsledně hledá. Na místo činu jsou vysláni inspektorka Charlie Lagerová a její kolega. Charlie je zkušená policistka a práce jí poskytuje uklidňující rutinu, kterou její chaotická duše potřebuje. Tohoto případu se ujmout nechce, ale nakonec udělá to, co vždycky: poslechne příkaz. Charlie Lagerová se tak vydá na cestu do minulosti. Musí se vrátit tam, odkud odešla, když jí bylo čtrnáct let, vrátit se do dětství, kterému se ze všech sil snažila uniknout. Jakmile se vrátí, všechny její vzpomínky oživnou. Vzpomínky na tehdejší omezené možnosti a velkou touhu utéct. Vzpomínky na matku, která představuje všechno, čeho se Charlie bojí: alkoholismus a nemoc. Zatímco se Charlie snaží zjistit, co se Annabelle stalo, objevuje děsivá fakta ze své minulosti. Musí čelit i své nejhorší vzpomínce: okamžiku, kdy nechala někoho zemřít.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Cosmopolis

Annabelle , 2017

Matuko05
10.08.2020 5 z 5

Smutná, pochmúrna severská detektívka plná tajomstiev.
Tento autorkin debut bol úžasný. Všetky spomínane tajmostvá sa pomaly vyjasňovali a nakoniec...tak taký koniec som nečakal. Mal som rôzne verzie, čo sa mohlo stať, no autorka ma prekvapila sviežím a nečakaným koncom. Teším sa na dalšiu knihu. Toto bola totiž presne taká detektívka aké mám rád. Jeden prípad a postupne sa dostávame k odpovediam.

JustWomen
21.06.2020 5 z 5

Z knihy jsem nadšená, úžasné, čtivé, pohlcující, vše mělo smysl, žádné zbytečné překombinovanosti, atmosféra chudého městečka, kde se všichni znají a stejně neznají, temná minulost a temná i současnost...
Byla to jízda a až do konce jsem netušila, jak to dopadne. Jestli tohle je prvotina, tak okamžitě sahám po dalším díle.

rezzba
24.05.2020 5 z 5

Výborný. Ten sever z toho úplně číší.

verca0794
21.05.2020 5 z 5

Wow, tak tahle kniha mě překvapila. Tady děj neplynul, tady triskáčem letěl a byl fuč sotva jste začali. Je prostě napsaná skvěle: střídání minulosti a přítomnosti, krátké kapitoly a postupné odhalování příběhu, gradující děj, kdy už chcete vědět, co se stalo a vše si spojit. Než se nadějete, je konec knihy a víte, že chcete číst další díl od této autorky. Jestli tohle byla autorčina prvotina, tak to jsem zvědavá na další knihu. Nasadila už teď velkou laťku.

Leona333
04.04.2020 3 z 5

Při čtení severských detektivek jsem poslední dobou, asi nejvíce fascinována, tím množstvím alkoholu... Stále mám za to, že seveřané mají alkohol téměř zakázán a vládne tam, jakási prohibice...?! Tato kniha a i samotný děj příběhu, je vlastně o inspektorce Charlie a o traumatech z jejího dětství, které nebyla schopna ukočírovat, psychicky zvládnout. Dívka Annabelle, je dle mého se svým zmizením, odsunuta v celém tomto příběhu, opravdu až ,,na okraj" knihy.
Je mi líto, ale za sebe hodnotím 2 - 3 hvězdičky. Nakonec 3. Přeci jen - je to autorčina prvotina...

gordon13
15.03.2020 5 z 5

Tahle kniha se mi hodně líbila, velice čtivá, místy smutná až depresivní, v poslední třetině mírně rozvláčná, ale výborný konec to skvěle uzavřel, těším se na další díl...

bbara155
17.01.2020 3 z 5

Dost depresivní příběh s docela originálním rozuzlením.

Petronela16
18.12.2019 2 z 5

Takze :na prvotinu to nebolo zle, ale je tu ale.Ale nie je to ani take super, ze som isla z toho do kolien.Normalna priemerna detektivka, kde sa prelina sucasnost a minulost.Ziadny mimoriadny namet, nehovorim dalo sa citat ,ale posledne strany som preskakovala, ked to bolo nepodstatne.Taky priemer, no mozno v buducnosti, ked bude dalsia kniha , tak skusim.Pre mna toto nebolo take ohromujuce ako hlasali recenzie.

Jirulka
08.10.2019 4 z 5

Čekala jsem malinko jiné rozuzlení, ale nakonec to nebylo špatné, četlo se to skoro samo :)

jasmína
06.10.2019 5 z 5

Knihu jsem si půjčila od známé, a moc se mi líbila, určitě jsem zvědavá na další díl.

IvikaS
06.10.2019 4 z 5

Tak trochu jiná detektivka, velmi dobře se četla.

nevřelka
02.10.2019 5 z 5

Po dlouhé době skutečně vynikající severská detektivka, ze které atmosféra přímo stříká. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout, úplně mě vtáhla do děje. Líbil se mi i konec knihy, úplně něco jiného, než na co jsem v detektivkách zvyklá. Bravo.

crazyslunicko
11.09.2019 5 z 5

Na tuhle knihu jsem se moc těšila a velmi se mi líbila. Nejedná se o typickou detektivku, ale i tak obsahuje velké napětí. Prolínají se zde 3 časové osy a všechny zasáhnout přítomnost. Charlie se musí potýkat se svými démony a vrátit se do svého rodného města, kde ji vychovávala její matka s nevlastním otcem. Party u matky byly proslulé v celém městečku. Charlie se snaží najít Annabelle a zjistit co se sakra stalo. Tu noc si tady studenti udělali velkou párty a alkohol tekl proudem. Mají všichni stejné vzpomínky? A kdo je Alice a Rose? Co se stalo s malým dvouletým chlapcem? Najednou to začne do sebe zapadat jako skládačka. Všechno dává smysl a jinak nic. Je mrzuté jak jsou občas děti kruté a mstí se lstí a nenávistí. Jak si v sobě nesou hříchy a křivdy z minulosti a neodpouští.

Haduwig
03.09.2019 4 z 5

Ano, je to severská detektivka, takže alkohol teče proudem a psychické a sociální problémy by zaměstnaly menší armádu odborníků. Ale příběh je to čtivý a nevadí absence zlého padoucha a nevinné oběti, ba právě naopak. Jediné, co trochu sráží kvalitu je fakt, že příběh Alice a Rosy byl nakonec poutavější, než Annabellino zmizení. Těším se, co autorka předvede dál.

Costanzo
29.08.2019 5 z 5

Tato kniha na mě udělala hluboký dojem. Jedná se o mnohovrstevný příběh - samotný průběh vyšetřování se vzpomínkami na minulost Charlie, samostatný příběh dvou nejlepších kamarádek z dětství a poslední okamžiky Annabelle těsně před jejím zmizením, které byly vhodně zakomponovány v podobě vsuvek. Kapitoly byly krátké, svižné a čtivé. Struktura samotného příběhu je komplikovanější, proto si vyžaduje poměrně velkou pozornost čtenáře. V knize nenajdete hluchá místa nebo stránky, které by byly o ničem. Jedná se o zdánlivě nenápadnou knihu, která má ale plnohodnotný obsah a má vám co sdělit. Je to krásná směs detektivky, thrilleru a společenského románu odehrávajícím se v prostředí zapadlého maloměsta, kde každý má svá tajemství. Nádherný, silný a mistrovsky napsaný příběh, který vás chytí a nepustí do poslední kapitoly. Napětí se stupňuje, kniha graduje, příběh plný zvratů a překvapení, kdy do poslední stránky netušíte, jak to celé skončí a kdo je za zmizení Annabelle zodpovědný. Závěr vám vyrazí dech, protože jste čekali úplně všechno, ale tohle rozhodně nikoliv. Příběhy se navzájem propojí a všechno zapadne na své místo jako dílky skládačky. Před vámi je kompletní syrový obraz v celé své kráse a vy si v tu chvíli přejete, abyste jej nikdy nesložili….

konicekbily
20.08.2019 3 z 5

V knize jsem nenašel žádnou původní myšlenku. Je to taková směsice z díla severských autorů - záporná hlavní postava, moc nespolupracující s okolím a dvě časové úrovně příběhů, kdy se v závěru odhalí vzájemná závislost. Připadá mi, že tam chybí i nějaký dějový urychlovač! Je to prvotina, třeba se autorka polepší!

pinussilv
13.08.2019 5 z 5

Skvělá švédská detektivka pro čtenáře, kteří mají rádi severské krimi. Napětí, čtivost, sociální problémy, psychologie, osobní prožitky. V hlavní postavě žena. Doporučuji.

Hana417
28.07.2019

Kategorie "Jedním dechem". Ale nevím, jestli si za rok vybavím, o čem knížka byla.

iveta3689
05.07.2019 3 z 5

Hlavní vyšetřovatelka má samozřejmě problémy s alkoholem, Švédi asi jinak knihu napsat neumí. Je to škoda, protože kniha snadno zapadne. Je sice čtivá, ale nepřináší nic originálního. Autorka se příliš nevěnuje vyšetřování zmizení dívky, ale neustále se babrá v problémech a vzpomínkách hlavní vyšetřovatelky. Rozhodně kniha není thriller, není totiž napínavá, natož strhující. Nelze ji ani zařadit mezi detektivky. Podle mě je to společenský román s pár detektivními prvky. A konec ve stylu "prostě je to takhle a hotovo a vysvětlovat to nebudu" mě dost zklamal.

kap66
17.06.2019 3 z 5

Začínající autorka. Jaká svoboda ve volbě hlavní hrdinky! Charlie Lagerová ale jako by z oka vypadla svým starším sestrám, hlavně Bryndzově Erice Fosterové a Kallentoftově Malin Forsové - a to oběma trochu křivdím. Nese si duševní zátěž velkou jako kráva, chová se jako kráva a prochlastává se vyšetřováním. Právě na vyšetřování není děj ani příliš založený, spíš na odhalování souvislostí z minulosti, které se Charlie těsně dotýkají. Tohle mě vlastně většinou zajímalo, přestože se dalo leccos uhádnout. Nejhorší byly části, v nichž Charlie vedla dialogy se svým kolegou. Dialogy mohou být to nejlepší, v nich se tříbí pohledy, spolupracovníci si navzájem nahrávají, mohou díky tomu na něco přijít, děj se posouvá dopředu… Těžko, když probíhají takto, jako naprostá většina rozhovorů mezi vyšetřovatelem Andersem a Charlie:

"Nevím, jestli je dobrý nápad, víš, nechat tě tady, uprostřed ničeho, když jsi…"
"Je mi jedno, co si myslíš."

Nebo:

"To je dobře," pravil Anders. "Potřebuješ to."
"To je super, jak všichni očividně ví, co potřebuju," poznamenala Charlie.
"Možná proto, že se zdá, že ty sama to nevíš."
"Říkám," pronesla Charlie, aniž zvedla pohled od novin, "že chci, abys mě nechal na pokoji."

Postavit knížku na hlavní postavě vyšetřovatelky jako postavy nespolupracující, nesympatické, beroucí sama sebe příliš vážně a neustále se v sobě pitvající, bez špetky humoru, je slepá ulička.
(Jedna věta mě pobavila, ale nebyla to zásluha Charlie. Když se ptala na jména kamarádčiných pětiletých divokých dvojčat, zněla odpověď: AD a HD. Za to jednu hvězdičku nahoru.)