Na okraji

Na okraji https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387979/bmid_na-okraji-kJ8-387979.jpg 4 251 82

Uprostřed Švédska na hranici krajů Västergötland a Värmland leží v hlubokých lesích vesnice Gullspang. Jednoho horkého léta odsud zmizí sedmnáctiletá Annabelle. Její rodiče šílí strachy, místní policie je bezradná a organizace Missing People ji bezvýsledně hledá. Na místo činu jsou vysláni inspektorka Charlie Lagerová a její kolega. Charlie je zkušená policistka a práce jí poskytuje uklidňující rutinu, kterou její chaotická duše potřebuje. Tohoto případu se ujmout nechce, ale nakonec udělá to, co vždycky: poslechne příkaz. Charlie Lagerová se tak vydá na cestu do minulosti. Musí se vrátit tam, odkud odešla, když jí bylo čtrnáct let, vrátit se do dětství, kterému se ze všech sil snažila uniknout. Jakmile se vrátí, všechny její vzpomínky oživnou. Vzpomínky na tehdejší omezené možnosti a velkou touhu utéct. Vzpomínky na matku, která představuje všechno, čeho se Charlie bojí: alkoholismus a nemoc. Zatímco se Charlie snaží zjistit, co se Annabelle stalo, objevuje děsivá fakta ze své minulosti. Musí čelit i své nejhorší vzpomínce: okamžiku, kdy nechala někoho zemřít.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Cosmopolis

Annabelle , 2017

marekpreucil
11.02.2019 5 z 5

Nemůžu knize nic vyčíst, byl to zážitek :)

luculi
11.02.2019 5 z 5

Skvělá detektivka. Už od počátku jsem netušila co mě čeká. A po celou dobu jsem byla napnutá jak špagát, abych na konci dostala úplně něco jiného než jsem čekala :-)

Mischone
10.02.2019 5 z 5

Jojo přesně jako ve většině případů jsem si říkala, že zase další zmizení - pátrání - klasika. Ale přesto jsem se do knihy pustila, protože už začátek mě rychle vtáhl a ejhle, bylo to skvělé počtení. Kniha mě hodně bavila, měla jsem ji sluplou za dva dny. Prolíná se aktuální děj, kapitoly z oné noci kdy Annabelle zmizela a pak taky z dob, kdy ještě byla máma Annabelle malá holka. Tímto vším se vám naskytne obrázek na život lidí v tomto městě a na jejich osudy. Rozhodně doporučuji, protože závěr vás překvapí, je to čtivé a není to kniha "jedna z mnoha" nene, tohle je jiné a bude vás to bavit.

Calibra
19.01.2019 5 z 5

Tak jak na mě kniha nezapůsobila svou obálkou a anotací na klasickou detektivku, tak obsah udělal úplný opak. Já jsem z knihy nadšená. Charlie si trochu neví rady se svým životem a jede vyšetřovat případ zmizelé Annabelle do své rodné vesnice. Když to tak vezmu, nic nevyšetří, spis se jisté skutečnosti objeví náhodou a hlavně to asi neni na příběhu to hlavní. Prolínání různých časových rovin udělaly příběh velmi zajímavý a velmi se těším na další díl, abych se dozvěděla, jak si Charlie povede dál ve svém životě. Trochu se i zároveň bojím druhého dílu, když první nasadil tak vysokou laťku.

intelektuálka
19.01.2019 4 z 5

Každý na okraji propasti svého svědomí - tak bych knihu nazvala...

I když příběh začíná zmizením mladé dívky, klasická krimi to opravdu není ...

Charlie, která případ dostává k vyšetřování, se vracet do místa svého dětství vůbec nechce... a ví proč... ovšem takové rozuzlení nečeká...

Charlie musí zvážit, zda má ještě sílu bojovat ve světě, kde nikdo nemůže nikoho zachránit - dokonce ani sama sebe...

Smutné, působivé a závěr překvapí.

Sabča92
16.01.2019 4 z 5

Než thriller bych tuto knihu nazývala spíše společenským románem. Hlavní hrdinku jsem si příliš neoblíbila, navíc mi přišlo, že dostává zbytečně velkou chválu za nic. Ale teď už dost kritiky. Myslím, že jako první díl nové série se to opravdu povedlo. Hvězdičku navíc získal samotný konec, za který hodně tleskám a který knihu pozvedl výš. Líbila se mi minulost a prolínání více dějových linek, které nebyly jasné hned o samého začátku. Doporučuji :_)

Roubas
13.01.2019 4 z 5

Městečko dýchá a postavy žijí. Tohle není kriminální případ s bestiálním pachatelem. Tohle je exkurze do pohnutých lidských osudů, jejich životní tíhy a jejich nemožnosti se vymanit. Společenský román o tom, co všechno den po dni snášíme, a co všechno jsou někteří lidé nuceni dělat, aby byl svět pro ně alespoň o něco málo hezčí. Konec je naprosto skvělá ukázka toho, jak vykročit z davu a všem těm rádoby šokujícím, plastickým koncům ukázat prostředníček. Všechno do sebe nemusí zcela zapadnout, nebo se šokovaně proplést, aby konec byl perfektní.
Všichni lidé nemají na výběr.

MMacicekk
12.01.2019 4 z 5

Tento příběh vás pohltí už od prvních stránek, obyvatelé městečka si vás podmaní a bude se vám od knihy těžko odcházet. První polovina knihy mě nebavila tolik jako druhá, kterou jsem přečetla jedním dechem. Rozhodně vás překvapí propracovanost zápletky, na jejímž konci do sebe vše dokonale zapadne. Konec se mi líbil, autorka se vyhnula zbytečné překombinovanosti, která by se dala očekávat, a čtenáři přichystala uvěřitelný závěr. Myslím, že kniha lépe skončit nemohla.

Veronika.Lap
09.01.2019 5 z 5

Opravdu bravo! Kniha mě od první stránky chytla a nepustila. Jasně, dalo by se říct: opět klasická detektivka. Ale chyba! Autorka píše velice hezky, dej neutíká, ale přímo sprintuje vpřed. Líbí se mi průniky do minulosti a hlavní policistku Charlie jsem si oblíbila okamžitě. Její příběh je taky velice silný. To vše vám kniha postupně odhalí a čím víc se čtenář blíží konci tím se napětí stupňuje. Opravdu povedené!

hana1911
08.01.2019 4 z 5

Doporučuji přečíst, kniha je napínavá a čtivá. Ale skutečně, na vás hodí jakousi depresivní záclonku. Že bych to nějak rozdýchávala, to se říct nedá ale často moje myšlenky zajeli do zákoutí, kam se dívat nechci. Nicméně druhou polovinu knihy jsem přečetla za večer, nedalo se odtrhnout. Kniha dává smysl, je v tom ''bohužel'' dost reality a nejsou tam přemrštěné scény. Rozhodně půjdu i do dalších autorčiných knih. Hodnotím velice pozitivně.

radka8970
08.01.2019 5 z 5

Annabelle je mladá dívka, která se na cestě domů ztratila. Nikdo ji neviděl, nikdo o ní neslyšel. Kam se poděla a kdo jí mohl ublížit? Charlie Lagerová se svým kolegou Andersem Brattem jsou povoláni ze Stockholmu, aby přijeli do daleké vesnice Gullspång a případ vyřešili. Ne všichni jsou z nich nadšení, ale najít Annabelle je to nejdůležitější. Charlie má ovšem tajemství, které nerada prozrazuje. A když se dozví tajemství rodiny pohřešované dívky, začíná se na spoustu věcí dívat jinýma očima.
Kniha je doplněna úryvky z minulosti označené Tehdy a tam a poslední okamžiky Annabelle, dívky, která se ztratila. Od knížky jsem se nemohla odtrhnout díky krátkým kapitolám, které se četly velmi svižně a úryvky z minulosti byly velice zajímavé. Kniha je z prostředí švédského maloměsta, který poodhaluje nelehké osudy obyvatel zapadlého městečka uprostřed Švédska, především mládeže. Z knihy dýchá tíživá atmosféra městečka. Kniha má propracované zápletky, na jejímž konci do sebe všechno dokonale zapadne. Autorka knihy nám přichystala uvěřitelný závěr.

princesse
07.01.2019 4 z 5

Docela dobrá detektivka, ale četla jsem určitě lepší. Možná si přečtu další od této autorky, ale kdyby ne, tak se nic neděje. Vyhovovaly mi kratší kapitoly, člověk se pak moc neztrácí v ději a souvislostech.

Devil-Ivet
27.12.2018 5 z 5

První díl s Charlie Lagerovou mile překvapil a doslova vtáhl do děje. Kapitoly jsou krátké, takže se to četlo velmi svižně a úryvky z minulosti byly zajímavé. Až do poslední chvíle jsem netušila, kam se Annabelle poděla a jak s ní ona minulost souvisí. Těším se na další díly :)

perpe2a
02.12.2018 4 z 5

Nebyl to thriller, ale spíše poklidná detektivka. Ale pozor kniha je citově náročná, jde až na dřeň. Po přečtení může způsobit depresi. Na mě dolehla tíha po dočtení a trvalo to 3 dny. Pak jsem musela sáhnout po úplně odlišném žánru. Ale rozhodně stojí za přečtení

Refadora
06.11.2018 5 z 5

Váhala jsem mezi plným počtem a 4 hvězdami, nakonec dávám plný počet, protože je to autorčina prvotina a jako začátek série to vypadá víc než slibně. Od knížky jsem se nemohla odtrhnout. Líbila se mi propracovanost příběhu i postav, do hlavní hrdinky jsem se dokázala vžít a prostředí popisované knihou jsem měla přímo před očima.
SPOILER: Za velké plus považuji i realistický konec. Očekávala jsem, že rozuzlení bude zamotanější a přijde i pokus o další pomstu, ale v konečném důsledku jsem ráda za to, jak to dopadlo.

ladyfromskye
30.10.2018 5 z 5

Skvělý thriller. Jestli vyjdou další díly, nebudu váhat a s radostí je zařadím do své knihovny.

Danago
29.10.2018 5 z 5

Knížku bych také zařadila jako společenský román s detektivní zápletkou. V příběhu jsou velice dobře vykresleny nejrůznější osudy obyvatel zapadlého městečka uprostřed Švédska. Tito lidé se ocitají na okraji společnosti a to sebou nese těžké životní podmínky a s toho plynoucí činy. Z knížky dýchá trpká atmosféra městečka. Na mě knížka zapůsobila svou propracovaností vše do sebe dokonale zapadlo.

Sorrow
27.10.2018 5 z 5

Jedna z těch zdánlivě nenápadných knih, která má hodně co říct. Pod hávem "prosté" detektivky se tady totiž odehrává daleko víc. Na okraji je především společenský román z prostředí švédského maloměsta, který poodhaluje nelehké osudy tamních obyvatel, mládeže především. Silný, surový, mnohovrstevný příběh, jenž by neměl být podceňován. Atmosféricky i dějově mistrně dotažený. Má navíc zajímavě pojatý konec, který (alespoň pro mě) podtrhl celkovou mizérii a dokreslil ten vše prostupující obraz, že občas prostě skutečně nemáme možnost volby...

astra3
23.10.2018 3 z 5

Ani nevím, co napsat. Bylo to velmi depresivní. Nevím, jestli chci číst další díl.

kneslova
22.10.2018 4 z 5

Je to takový pochmurný příběh, tíživý se spoustou zoufalých postav, nedoporučuju číst v depresivní náladě, to člověku nepřidá. Zase spousta alkoholu a dalších neřestí jak ve švédských detektivkách bývá. Už bych ho znovu nechtěla číst. Ale tím vším, co ve vás vyvolává je prostě dobře napsaný