Chapadla Černé hvězdy

Chapadla Černé hvězdy https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/528352/bmid_chapadla-cerne-hvezdy-657cca462b575.jpg 4 35 23

Černá hvězda utopila svět. Aspoň se to tak šeptá mezi věřícími v podvodních svatyních. Aphelion už mezi věřící nepatří. Chce žít svůj život, ale kult Černé hvězdy se ji snaží stáhnout zpět do hlubin. Její tělo se mění a brzy ze člověka nezbude vůbec nic. Perihelion pracuje pro společnost, která vytváří hybridy lidí a ryb. Má na výběr – pomoct svému dvojčeti, aby se nestala nemyslícím dronem, nebo ji vydat a zajistit si kariérní postup. Je silnější sesterská láska, nebo tajemné vesmírné síly?... celý text

nela3812
31.01.2024 4 z 5

Wau! Tohle byla naprostá pecka od začátku do konce. Ať už jde o prostředí, zápletku, gradaci nebo hlavní postavy - je to prostě skvělý!

Podvodní světy prostě miluju, a tenhle má navíc trochu postapokalyptického ducha, ze kterého opravdu mrazí. Autorka popisuje spoustu detailů, jak z podvodního, tak ze suchozemského světa. Užijete si nejen vodní tvory, ale například také podvodní mrakodrapy, sejfy a bary! Autorka nezapomíná ani na sebemenší tvory, řasy, proudy a plísně. Na tak malém počtu stran se jedná o skvělé vykreslení prostředí, které mám před očima ještě i několik dní po dočtení.

Hlavním prvkem světa a zároveň zápletkou celého příběhu jsou symbionoti na několika různých úrovních, které si člověk může "nechat" implantovat. Pro některé splněný sen, pro jiné splátka dluhu, která je nutí žít pod vodou a na souš vstupovat jen v nejnutnějších případech. Tvorové jsou to v mých představách ohavní a implantace/odstranění je snad ještě mnohem nechutnější, než oni samotní. Co se týče celého procesu a fungování hybridů či samotných symbiontů - je vidět, že si to autorka nastudovala a promyslela do nejmenšího detailu.

Celá zápletka se točí kolem dvojčat Aphelion a Perihelion. Měla jsem problém je rozeznávat až do samého závěru knihy, přestože je výběr jmen zajímavý, v mojí hlavě to působilo převážně jen zmatky. Každé z dvojčat žije na jiné straně "světa" a obě se snaží vyhrát nad situací svým vlastním způsobem. Jedna lovem pod vodou a druhá děsivými praktikami v laboratoři. Děj neustále graduje nahoru a dolů a já jsem byla neustále v napětí z toho, co na kterou kdy a kde vyskočí.

Po celou dobu jsem neměla ani nejmenší tušení, jak by mohla autorka příběh zakončit. A za závěr jednoduše tleskám! Takové konce je prostě můžu! Naprosto jsem ztratila dech a jen jsem zírala na poslední stránku...

Tohle si opravdu musíte přečíst!

Hodnocení: 4,5/5

alexsmangabook
29.01.2024 5 z 5

Z IG profilu:
V první řadě musím říct, že autorka opět nezklamala. Četla jsem od ní O dracích a lidech, povídku v Jiném kraji a teď určitě plánuji přečíst zbytek. Tato kniha mě ale dostala nejvíc!

Největším plusem tohoto příběhu je rozhodně prostředí a postavy. Během čtení si všímáte hodně detailů a jde jednoduše poznat, že se autorka vyzná ve svém světe a má zjištěno spoustu informací o podvodním světe, i biologii, genetice a tak dále. Oceňuji svijonožce a postranní čáru!

Dalším zajímavým prvkem je určitě fungování tohoto světa. Lidé si “mohou vybrat symbionta, být androidem, kyborgem či obyčejným člověkem. Za toto rozhodnutí ale můžete nést následky, po rozhodnutí, už není cesty zpět nebo ano? Tuto otázku se snaží ověřit naše jedna z hlavních postav Aphelion.

Aphelion se dostala do spár Černé hvězdy, ta ji zajistila symbionta, rodinu a porozumění. Aphelion se ale po čase rozmyslí, a to rozvíří vody všude kolem ní. Její sestra Perihelion (naše druhá hlavní postava) se navíc nachází ve společnosti Nekonečno, která také nabízí symbionta, ale hlavně nabízí této sestře kariéru, kterou nemůže odmítnout. Tato společnost chce ale víc, a jak už je všem známo, nastane boj o moc a tyto dvě sestry v ní hrají velkou roli.
Černá hvězda ovládá hlubiny svoji vírou, sleduje a kontroluje vše, co se kolem ní děje. Společnost Nekonečna se snaží dělat vědecké pokroky, které by mohly Černou hvězdu předejít.

Město pod vodou, zaplavené mrakodrapy, sídla nebo lodě, kde se dalo žít, to vše proplavete v tomto příběhu. Popisy míst jsou trefné a rozhodně vám z nich půjde mráz po zádech!

V tomto příběhu také sledujeme dva pohledy, již zmíněných sester. Tyto pohledy se krásně prolínají a ke konci správně zapadnou. Kontrast mezi těmito dvěma pohledy byl boží, jelikož má člověk možnost sledovat dvě strany mince. Máme tam také občas pohled jiné postavy, třeba i z budoucnosti, tyto scény nic neruší, protože vám pomáhají se orientovat v příběhu.

Příběh vám také bude neskutečně rychle utíkat, protože autorka píše čtivě. Mini plus je určitě i za design stránek, boží.

Máme tady navíc i hodně queer postav, hodně vodních tvorů, různých symbiontů a jednoduše se nikdy nebudete cítit tak, že vám tady něco chybí. V každé nové kapitole poznáme někoho jiného, něco zjistíme, vznikají tady často náhlá spojenectví, ale i velký počet intrik.

Postavy si musíte zamilovat, jsou tak lidské, plné klasických lidských pochybností a nepochopení ze stran nejbližších. Vy vlastně chápete jejich rozhodování, ale zároveň byste jim nejraději vyhubovali.
Vedlejší postavy tady byly moc fajn, akorát jeden osud se tam dal docela předpokládat, ALE to se vše nahradilo zase jiným osudem jiné postavy, který jsem vůbec nečekala, takže vše v pohodě, vyrovnáno!
S každou postavou se člověk dokázal propojit a cítit s ní.

Co ale konec této knihy ? Ha. Nejlepší část z knihy. Já jsem třeba ještě tak deset minut zírala na stránky. Po nějakém tom probuzení jsem si musela pročíst pár částí, abych si vše dokázala dát dohromady a snad jsem konec pochopila! Líbilo se mi to, tenhle konec byl tím nejlepším, jiný se tam nehodí a tečka.
Tohle je jednoduše brilantní kniha a já ji rozhodně budu číst ještě jednou. Doporučuji všemi deseti.

mnohoknih
29.01.2024 5 z 5

Terezka hledala předčtenáře před vydáním knihy a tomu se nedalo odolat. Jednak mě baví autorčina fantazie a jednak mi obálka připomíná Davyho Jonese. Že by nějaké mořské dobrodrůžo? Skoro trefa, jen moře je Terezce málo, v příběhu se vzedmul rovnou oceán a zalil většinu souše. O nadvládu nad světem bojují hybridy ryb a jiných mořských tvorů z kultu Černé hvězdy se všehoschopnými vědci z Nekonečna. Bojují za pomoci symbiontů, kteří vklouznou do člověka a postupně ho mění na mořskou zrůdu. A člověk je rád. Má pocit vyššího dobra. Máte možnost být i člověk, na lodích svobody. Jsou ohromné, jsou to plující města.
Příběhu dominují sestry, dvojčata. Aphelion a Perihelion. Krásná jména, nemyslíte? Vyhledala jsem si jejich význam a je to pozice slunce vůči Zemi. Nádhera. Jejich mamka Ndari je tak pojmenovala, aby se v novém světě neztratila. A to se jí vyplnilo. Jak správně tušíte, jedna se dostane ke kultistům, druhá pracuje pro Nekonečno. Tady příběh nechám být. Že dojde ke střetu, je jisté.
Nečekejte ale žádnou soap operu. Je to slizká, temná fantasy, která má svižnost rozbouřeného oceánu. Hvězdice jsou odporní špioni. Mloci vraždí harpunou. Kyborgstvo a androistvo si myslí, že stojí v pozadí a nenápadně vše řídí. Vlnky (rozuměj rozhodnutí) se sbíhají a mění ve vlny, mořské proudy jsou neúprosné, drama se stupňuje až dojde k třesku o skálu. Konec je jednoznačná TOPka.
Zdobení stránek kouskem chapadla je taky povedené. Blee a fuj, ale nádherné fuj. Jediné, co mi trošku vadilo, bylo spojení „vytřela si slzy“. To mi evokuje mop. Ale to je nepodstatná drobnost. Já jsem si užila spád příběhu, jména postav i postapokalyptické Jericho. Užijte si také.