Bol som dlho preč

Bol som dlho preč https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/103586/bol-som-dlho-prec-103586.jpg 5 2928 2928

Buričské dielo Bol som dlho preč je skvelý román z roku 1962 o moci, strachu, odvahe, dôstojnosti a slobode, ktorý sa oprávnene stal celosvetovým bestsellerom. Úspech titulu napokon spečatil film Miloša Formana v hlavnej úlohe s Jackom Nicholsonom. Čitateľov aj divákov stále oslovuje mikrosvet psychiatrickej liečebne, v ktorom čudnými metódami vládne Veľká Sestra Ratchedová. Táto manipulátorka reprezentuje moc, pod ktorou všetci pacienti z apatie, strachu, zbabelosti či nevedomosti strácajú zvyšky svojej ľudskej dôstojnosti. Po príchode slobodného človeka a rebelanta McMurphyho sa však mnohé zmení...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Petit Press

One Flew Over the Cuckoo's Nest , 1962

kika 13
14.11.2012 2 z 5

Drsné čtení,alepoń pro mě o tom jak to chodí v léčebně pro duševně nemocné.

Oneska
08.10.2012 5 z 5

Můžu jedině doporučit...

annihilation
16.09.2012 5 z 5

Celý poutavý příběh vypráví Bromden – je zavřený v ústavu pro duševně choré, kterému „vládne“ despotická sestra a pacienti jsou zde zcela zbaveni jakékoliv mužnosti a naděje. To vše je ale silně nabouráno po příchodu Randela McMurphyho, který se nechal hospitalizovat místo toho, aby podstoupil nucené práce na farmě, a nehodlá se podřizovat nesmyslnému systému na ovládání lidí. Se sestrou a jejími pomocníky začne vést velmi chytrý boj, kterým podkopává jejich autoritu a pacientům zase vrátí touhu, která jim tak scházela.

Většina jistě zná výborné Formanovo filmové zpracování, ale jako to tak bývá, film se nikdy nemůže vyrovnat knize, protože nedokáže ztvárnit spoustu myšlenek. V tomto díle je skvěle popsán vývoj postav a ich forma „Náčelníka“ celému příběhu dodává jisté kouzlo – především pro jeho psychotickou představivost a vnesením obrovské lidskosti do příběhu, který kritizuje její násilné potlačování.

Vojta
15.09.2012 5 z 5

Tato kniha mě zasáhla rovnou do srdce. Není divu, sám mám někdy pocit, že patřím do blázince. Jsem na tom podobně jako Bromden - nepravděpodobná směska několika méně či více podivných vlastností. Pro okolí tím představuji značný problém, neboť si mě lidé nemohou zařadit do příslušného šuplíčku a to je z nějakého důvodu znepokojuje. Nakonec si mě stejně někam zařadí, většinou chybně, z čehož plynou mnohá nedorozumění. Nemám v úmyslu vás dál obtěžovat vyléváním své naftou nasákle duše, jen vám chci dokázat, jak moc mě existence postavy Bromdena potěšila.
Samozřejmě je tu také McMurphy, frajírek libový, bourák, bombarďák, kanón či jakkoliv chcete. Obdivuhodný hrdina, symbol pravého a nespoutaného života, který se už svým životním stylem sváří s tupou konzumní společností. Nevíme, zda chceme být jako on, když máme prudké večerní návaly euforie, tak možná ano. Nejsympatičtější mi byl svou ochotou obětovat se pro ostatní.
Nakonec čeká Velká sestra se svým sterilním úsměvem. Zdánlivě ztělesnění všeho zla, ale ve skutečnosti jde pouze o zprostředkovatele veřejného mínění. Chybný článek je třeba opravit, aby správně fungoval, jedl, spal, vyměšoval, rozmnožoval se. V zásadě pouze vypočítavá, panovačná a zapšklá bába, které potkáváme běžně.
A mohl bych v zajímavých aspektech této knihy pokračovat a pokračovat až bych došel k tomu, že je lepší ji přepsat celou. To dělat nehodlám, radši vám dám dobrou radu – přečtěte si tuto knihu a třeba v ní najdete to, co jsem v ní našel já.

Lady_Ef
22.08.2012 4 z 5

Bohužel jsem první viděla film, což mi dost znepříjemnilo čtení, do kterého jsem se musela doslova nutit. Nakonec jsem zjistila, že závěr byl identický a já jsem na nějaký rozdíl čekala marně.

Charlie
18.08.2012 2 z 5

Trvalo mi, než jsem se dostatečně vžila do děje. Pasáže s Velkou sestrou byly nejlepší. Kvůli tomu, že jsem to četla opravdu hodně krátce před ústní, tak jsem knížku kombinovala s filmem. Posledních 40 stran jsem jen přelétla očima. Nakonec jsem si ji stejně u maturity nevytáhla

Christo
14.07.2012 4 z 5

Kdo navštěvuje tyto stránky, tak asi pojme za povinnost si tuto knížku přečíst (tak jako já), když vévodí na trůnu nejoblíbenějších knih. Je to výborná kniha, ale mě tak nenadchla, jako většinu. Možná proto, že neholduji stylu Beat Generation, nemusím rádoby slengovou mluvu (snad v originále by byla přirozenější) a možná jen nemám rád prostředí z věznic, koncentráků či blázinců.(i když Kral krysa se stejným lait motivem a myšlenkou se mi líbila daleko víc)...

kellishova
14.06.2012 5 z 5

úžasná kniha a film také super

white
23.05.2012 5 z 5

dvě reakce....první...jsem rád, že jsem tuto knihu četl až po mém propuštění z obdobného ustavu...:) a druhá....u filmu Formana jsem byl sklamán a málem na protest odešel z kina...už jsem vlastně odcházel....ale byl jsem uprostřed řady....:(

nauseo
15.04.2012 5 z 5

K čertu s celým Formanem.

monula101
29.03.2012

Videla jsem film a ten byl skvely.

Calwen306
08.03.2012 5 z 5

Jedna z najlepších kníh aké som v živote čítala. Je to kniha, ktorá Vás prinúti o nej premýšľať i po dočítaní. Jednoznačne každému foporučujem

Jack Bauer
07.03.2012 5 z 5

Výborná kniha výborně zfilmovaná se skvělým Jackem Nicholsonem.

houston
22.02.2012 5 z 5

Fantastické. Mnohem lepší než filmová adaptace. Toho, kdo nejprve viděl filmovou adaptaci určitě překvapí, že hlavním hrdinou knížky je náčelník Bromden.

kniholka
07.12.2011 5 z 5

Billy Bibbit patří dodnes k mým nejoblíbenějším hrdinům. Skvělá kniha, stejně tak film.

Renava
02.12.2011 5 z 5

Pridávať ďalšie pozitívne referencie je možno ako nosenie dreva do lesa, pretože povedané tu bolo všetko. Môj celkový dojem by som vystihla výrazom "smiech cez slzy", človek sa smeje a má chuť plakať zároveň... Svojská, energická, neopakovateľná postavička McMurphyho musí imponovať snáď každému, rovnako ako zrejme každého bude šokovať nečakaný záver.
No v tomto prípade prvýkrát dávam viac bodov filmu ako samotnej knižnej predlohe, ktorý naozaj stojí za to si pozrieť, najlepšie niektoľkokrát :-). Btw. skutočne si neviem predstaviť lepšieho týpka na stvárnenie hlavnej postavy, ako práve Jacka Nicholsona, ktorý bol jednoducho skvelý.

Tak ešte aspoň jeden citát McMurphyho po absolvovaní šokovej terapie, ktorý ma dostal na kolená:
"Až stadeto vypadnem, prvá ženská, čo si narazí desaťtisícwattového psychopata, starého ryšavca McMurphyho, zasvieti ako Tivoli a vysypú sa znej strieborné doláre! Nie, vôbec sa tej nabíjačky nebojím."

zdencaaa
14.10.2011 5 z 5

Budeš mi chybět McMurphy...

panjan
07.10.2011 5 z 5

Asi jako nikde se právě zde nabízí srovnání knihy a filmu. Většinou upředňostnuji knihu před filmem a toto není výjimka. Obě díla jsou výtečná, ale ve filmu chybí výklad náčelníka Bromdena a jeho představy, které příběh dokreslují. Knihu jsem přečetl až po zhlédnutí filmu, který si určitě oskara zasloužil. Pod postavou rebela McMurphyho jsem si snad díky jeho výtečnému výkonu, nedovedl představit nikoho jiného než Jacka Nicholsona.

Violetti
29.09.2011 5 z 5

Ten, ten nebo ten, vyhoďme ho z kola ven...
Nevím co si myslet. Nechápala jsem ten humbuk kolem této knížky i filmu. Většinu knížky jsem to stále nechápala a vnímala jsem toto dílo především jako skvěle napsanou věc. Posledních 60 stránek mě ale odrovnalo, nemohla jsem usnout.
Teď se chystám na film, ale trochu se bojím Macka v hlavní roli, pro mě je totiž nejklíčovější postavou náčelník Bromden.

SuzukiZ
11.09.2011 5 z 5

Viděla jsem i divadelní zpracování-stejně jako knižní verze naprosto perfektní!