Cesty stavitelů pyramid

Cesty stavitelů pyramid https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93134/bmid_cesty-stavitelu-pyramid-VCp-93134.jpg 4 5 1

Od konce čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem do dobytí Peru a Mexika Španěly v šestnáctém století našeho letopočtu stavěli lidé po celém světě pyramidy. Téměř v každém období této čtyřapůltisícileté epochy se na zeměkouli vyskytla kultura, která s obrovským úsilím a zanícením budovala gigantické monumenty pyramidálního tvaru, jež měly ve své době hluboký náboženský a rituální význam.Snad každého, kdo se o starověké civilizace zajímá, napadne otázka, zda staří Egypťané, první buddhisté, Mayové, Inkové, Toltékové a Aztékové ve Střední a Jižní Americe, Keltové na britských ostrovech, a dokonce mississippští Indiáni na území předkolumbovského Illinois - všichni tito příslušníci kultur, jež existovaly v tak obrovském geografickém a časové prostoru - pouze snili tytéž sny a myšlenku staveb, které se tak vzájemně podobají, zplodila nezávisle na sobě jejich fantazie. Anebo je v této podobnosti obsažen příběh, jehož obrysy teprve začínáme rozpoznávat? Vědec a univerzitní profesor Robert M. Schoch - jeden z vynikajících světových geologů, kteří se zabývají studiem Velké sfingy v egyptské Gíze - se v této knize snaží dokázat, že egyptské pyramidy, mezopotamské zikkuraty, buddhistické stúpy a další monumentální stavby na Dálném východě, na amerických kontinentech a v ostatních částech světa jsou něčím víc než jen náhodnými napodobeninami jedněch druhými...... celý text

Literatura naučná Historie Záhady
Vydáno: , Oldag

Voyages of the Pyramid Builders: The True Origins of the Pyramids from Lost Egypt to Ancient America , 2003

Adapa
30.09.2023 4 z 5

Velice zajímavá knížka, která se mi ale hůře četla, protože je naplněna spoustou podrobností, dat a zajímavých faktů o myšlence raných plaveb před několika tisíciletími až do připlutí Španělů do Ameriky.

Hlavní roli zde sice hrají pyramidy, ale zároveň také ustupují do pozadí. Autoři se snaží dokázat, že myšlenka stavění pyramid má jeden společný základ, kteří starodávní mořeplavci roznášeli nahodile i cíleně do celého světa. Nikde zde nehledejme návštěvy mimozemšťanů a tajuplných bohů. Autoři vše vidí podle souhvězdí a komet.

Základní myšlenkou je, že v minulosti se do Ameriky mohli dostat jak Egypťané tak třeba Kartaginci, ale hlavně se tam plavili Číňané.

Autoři nehledají žádnou Atlantidu apod., ale dospívají k myšlence, že zrod civilizace mohl být v oblasti dnešní Indonésie, odkud se šířila všemi směry.

Velice zajímavý je také dodatek, který vysvětluje stáří sfingy.

Je škoda, že tato kniha je přehlížená, sám jsem ji koupil už před lety v Levných knihách za směšnou cenu a dostal jsem se k ní až po delší době. Rozhodně se k ní ještě někdy vrátím a rád si ji přečtu znovu.