Cestovanie z Petrohradu do Moskvy

Cestovanie z Petrohradu do Moskvy https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383821/bmid_cestovanie-z-petrohradu-do-moskvy-3ie-383821.jpg 4 7 2

Svojrázny cestopis vyšiel v Rusku roku 1790. Postrehy o neprávostiach a útlaku aj v súvislosti s aktuálnymi udalosťami vo Francúzsku zapôsobili ako bomba. Radiščev bol kvôli publikovaniu diela, ktoré je ovplyvnené skvelým románom Lawrenca Sterna Život a názory Tristrama Shandyho, uväznený a odsúdený na smrť. Rozsudok bol zmiernený na desaťročné vyhnanstvo. Pohľad na reálie súdobého Ruska konca osemnásteho storočia môže byť aktuálny aj dnes. Radiščevova cesta nie je len nemilosrdnou analýzou a kritikou, ale tiež mučivým sebaspytovaním a spoveďou ruského intelektuála vracajúceho sa z Európy do vlasti. Cesta je zobrazením vonkajšieho sveta a súčasne hľadaním energie na zmenu, ktorá musí prísť zvnútra. Obrazy zvole, násilia, zaostalosti, útlaku šľachty dnes čítame s odstupom - poučení scestnosťou rýchlych riešení. Radiščevova dobovými ideami osvietenstva živená viera v pokrok môže pripadať trochu naivná, avšak úprimná. Prenikavý pohľad nadpriemerne vzdelaného človeka, svieži štýl, pôsobivé obrazy iste zaujmú i dnes tak záujemcov o dejiny, ako i milovníkov dôvtipne stvárneného slova.... celý text

Literatura světová Romány Cestopisy a místopisy
Vydáno: , SVKL - Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry

Путешествие из Петербурга в Москву , 1790

los
22.02.2021 3 z 5

autor nepracuje s motivem cesty tradičně jako s žánrem místopisu, nýbrž cestování je mu průvodní osnovou pro volné navazování vždy nových, samostatných témat na jednotlivých zastávkách, což je typická kompozice děl osvícenské literatury

kniha už asi dnes neuspokojí běžného čtenáře, je ji třeba přijímat s ohledem na dobu a místo vzniku (cca 1790) - a vynechat předmluvu k českému vydání

také mě zaujaly zvláště kapitoly o cenzuře a svědectví o poddanství a nevolnictví v Rusku

eraserhead
11.06.2020 4 z 5

Nejen díky obsahu ale i díky době jeho vzniku místy velmi zajémavé čtení. Obzvláště pasáže o censuře mě hodně zaujaly. Části o nuceném manželství a v podstatě otroctví z dnešního pohledu až šílené. Jedna z knih této výborné edice, kde i přes propagandistický a ideologicky směřovanou předmluvu a oddatkové poznámky, jejich obsah stále přináší zajímavé informace. Autorův život i pohledy byly opravdu neobyčejné a zajímavé, což knize kontextově a podtextově jen a jen přidává. Krásné na knize je také to, že umožňuje nahlédnout z dneška do minulosti a porovnat, co se za tu dobu změnilo, kam se pohnulo lidské myšlení, vnímání a kam se lidstvo vyvinulo ve vztahu k sobě samotnému. Z některých informací v knize opravdu až zatrne a člověk je rád, že, i když si moc velké ulize nedělá, alespoń někam se to za ten čas pohnulo.