Cesta na Měsíc / Cesta do Sluneční říše

Cesta na Měsíc / Cesta do Sluneční říše https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40280/bmid_cesta-na-mesic-cesta-do-slunecni-ri-Udv-40280.jpg 4 16 5

Dva utopické cestopisy, v nichž poznáváme autora nejen jako vtipného vypravěče a satirika, ale i jako velmi vzdělaného člověka, který ovládal nejpokrokovější znalosti své doby. Svěží a pestré vyprávění o cestě na Měsíc (1655), stejně jako nedokončená "Cesta do Sluneční říše" (1662) poskytly Cyranovi jednak možnost, jak názorně a přitom zábavně demonstrovat objevy a dohady kosmologie v 17. stol. a jednak – a to bylo jeho hlavním – jak zesměšňovat biblické a křesťanské představy o geocentrickém vesmíru. Kromě toho v rámci obou hvězdných světů mohl Cyrano i satiricky útočit na svou současnou společnost.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

Histoire comique des États et Empires de la Lune / Histoire comique des États et Empires du Soleil

ArkAngel
28.11.2022 3 z 5

Po Lukiánových Pravdivých příbězích jsem si dal menší odstup, ale nakonec jsem se pustil do dalšího díla, které by se dalo označit za předmoderní sci-fi. Jak už to u takovýchto cestopisů bývá, autor je sám vypravěčem a vydává se na ve dvou příbězích do vesmíru. Na Měsíci se dozvídá, že je to vlastně biblický Ráj a Adam utekl na Zemi, kde se stal vlastně Prométheem. Cyrano s křesťanskými prvky pracuje opravdu zajímavě, ale bohužel dochází ve druhé a nedokončené části k poklesu kvality. Pořád je to ale zajímavé dílo, které dokresluje představu minulých generací o fungování vesmíru.

Hobo
05.03.2022 5 z 5

S jménem Cyrano jsem se samozřejmě setkal už v dětství u Nezvala, resp. Rostanda. Jako milovník sci-fi jsem ovšem nemohl pominout díla napsaná přímo Cyranem. A nezbývá než svůj klobouk s úctou odhoditi v dál...

Lischka
20.07.2020 5 z 5

Science fiction není jen moderní záležitost! Do Měsíce se cestuje už dávno! Tato kniha je jedna z mnoha veselých fantazií, které dokazují, že lidé se zase tolik nemění a že noční nebe v nás vyvolává stále tentýž úžas.

gersie
08.04.2014 5 z 5

Moc hezká kniha. Cyrano zde píše nejen svůj snový příběh o cestě a pobytu na měsíci a na slunci, nýbrž jej
prokládá filosofickými úvahami v nichž popisuje jak funguje náš svět.
Je velice poučné přečíst si jaké představy měli filosofové před zhruba 350ti lety. V některých ohledech
se naprosto rozcházeli s nynějšími představami vědců , ovšem některé pasáže by se klidně mohly použít
k vysvětlení jevů i v dnešní době. Opravdu zábavné čtení.

Ikkju
20.09.2011 4 z 5

Pro většinu lidí je Cyrano jenom ten snílek vrhající kloboukem v nejmenované divadelní hře.. přitom to byl výborný filosof a spisovatel science fiction !

francouzská literatura utopie

Savinien de Cyrano de Bergerac