Cesta na Jávu

Cesta na Jávu https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141012/cesta-na-javu-141012.peg 4 15 3

Dochovaný výbor z próz K. Biebla o cestě na Jávu, již básník podnikl na podzim roku 1926. Základem knížky jsou fejetony otiskované v Lidových novinách od března do června 1927. Biebl v nich zachycuje působivou básnickou zkratkou nejen exotické ovzduší daleké země, ale všímá si především života domorodců, i když mu to způsobuje četná nepříjemná střetnutí s holandskými úřady, neboť na Jávě vypuklo právě v roce 1926 povstání proti kolonisátorům. Protiimperialistické hnutí bylo potlačeno, v básníkovi však zanechalo hluboký dojem, jehož nejednu stopu nacházíme i v Bieblově poesii. V roce 1929, po téměř dvouletém odstupu, vrací se básník ke svým zážitkům z javanské cesty, avšak z téměř 50 próz tehdy napsaných dochoval se jen zlomek, přetištěný v závěru výboru.... celý text

R47
01.02.2021 5 z 5

Pro mě jedna z osudových knížek. Úžasné vidění světa. Dneska už bohužel cestopisy nepíšou básníci, ale bloggeři.

los
06.01.2020 5 z 5

doporučuji především Plancius, Biebl měl rád ještěrky

valda
21.04.2012 3 z 5

Konstantin Biebl se rozhodl vydat na dlouhou cestu parníkem na Jávu. První text, Cesta na Jávu, obsahuje několik fejetonů o zážitcích na cestě lodí. Tahle část mě bavila asi nejvíc. Je to takový klasický cestopis. Ale je vidět, že Biebl je básník, má romantickou duši, ale zároveň píše čtivě a zábavně. Druhá, S lodí jež dováží čaj a kávu, je soubor básní většinou inspirovaných cestami, tahle část mě nějak zvlášť nezaujala, ale je to asi tím, že nejsem nějaký velký fanda poezie. V třetí části, Plancius, je ještě pár textů, většinou o zážitcích z docela krátkého pobytu na Jávě. Kniha obsahuje navíc několik fotografií. Celkově se jedná ale o docela krátký soubor spíše takových postřehů z cest. Pokud by byla delší a popisovala zážitky stylem první části, tak bych asi hvězdičku přidal.