Československé četnictvo (1918-1929)

Československé četnictvo (1918-1929) https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425684/bmid_ceskoslovenske-cetnictvo-1918-1929-2Ii-425684.jpg 5 4 4

Československé četnictvo je dodnes vnímáno jako jeden z nejvýkonnějších, nejdisciplinovanějších a nejrespektovanějších bezpečnostních sborů. K dosažení této pověsti však muselo ujít velký kus cesty. Kniha se zabývá vývojem četnictva v letech 1918–1929, avšak pro úplné pochopení jeho složitosti a historické kontinuity je jedna z úvodních kapitol věnována i období 1850–1918. Dále se zaměřuje na organizaci, výzbroj a výstroj, ale i systém vzdělávání, hodnocení, na kázeňské řízení a další aspekty služby. I. díl je zakončen rokem 1929, který lze v organizaci a vývoji četnictva považovat za jeden z významných milníků. Kniha je navíc doplněna desítkami dobových fotografií, z nichž mnohé jsou jedinečné a unikátní.... celý text

Dant76
26.01.2021 5 z 5

Kniha o československém četnictvu. Popisuje historii četnictva od jeho vzniku ještě za Rakouska-Uherska. Věnuje se každodennímu životu četníků, vývoji předpisů, zabývá se jejich povinnostmi, popisuje jejich výstroj a označování. Taktéž nechybí zmínka o četnících, kteří padli ve službě. Kniha obsahuje spoustu zajímavých skutečností. Jediné co bych vytkl, je měkká vazba knihy, ale to je věcí nakladatele nikoli autora.

Kirvin
27.03.2020 5 z 5

Kniha je pojata poněkud jinak, než dosud vydané knihy. Skvěle doplňuje memoárovou literaturu.

jakub87
18.02.2020 4 z 5

Tento první díl o historii četnictva první republiky z rukou pana Galaše je velmi dobrým počinem. Skvěle doplňuje již vydané Dějiny policie a četnictva I-II a oslovuje čtenáře i z řad široké veřejnosti, neboť je psána pro laika velice stravitelně. Popisuje těžké začátky sboru po vzniku republiky, neopomíjí vývoj organizace, stejnokrojů, ale i ducha četnictva. Podává náhled jak řadových četníků, tak důstojnictva. Oceňuji barevné přílohy vývoje hodnostního označení. Dal bych plný počet hvězdiček, ale trošku mi vadila nepřehlednost odrážek v textu, překlepy a mylná informace o hodnosti u fotografie strážmistra (počet pecek na náramenících dle odsloužených let nekoresponduje s popiskem fotografie popř. se vzorem v barevné příloze). Knihu ale přes tyto drobné chybičky hodnotím velmi kladně.

hoesch
09.01.2020 5 z 5

To nejmenší co se dalo pro naše prvorepublikové četnictvo udělat bylo napsat o nich knihu. Vlastním knihy o četnictvu od JUDr. Dlouhého ty jsou skvělé , knížka od Františka Fáry taky skvělá. Tohle je ale jiné a dost dobré.

četnictvo

Radek Galaš
česká, 1967
2023  73%Skutečné zločiny po Česku
2019  95%Československé četnictvo (1918-1929)
2024  95%Otilie Vranská - Jak to bylo doopravdy s její vraždou?

Kniha Československé četnictvo (1918-1929) je v