Ofenziva českých zemí

Ofenziva českých zemí https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/358796/bmid_ofenziva-ceskych-zemi-6ZS-358796.jpg 4 168 28

Pokračování bestselleru Nad českými zeměmi slunce nezapadá. V polovině 20. století je z království námořní velmoc s koloniemi a državami po celém světě. Nedávno se Čechům podařilo uštědřit porážku rozpínavému carskému Rusku, když česko-slovenské námořní letectvo se střemhlavými a torpédovými bombardéry potopilo pět ruských bitevních lodí u pobřeží Madagaskaru. Nyní se naplno rozhořela válka mezi oběma mocnostmi. Česko-slovenské království má za první cíl osvobození Švédského království, které je už léta v carově područí. Ruští stratégové ovšem chystají vlastní plány, které mají Čechy připravit o životně důležité zdroje ropy v severním Atlantiku. Ruským cílem se stává neutrální a až dodnes naprosto bezvýznamný ostrov Island.... celý text

Boby17
21.07.2019 5 z 5

Příjemná letní oddychová literatura. Pohádka (jak jinak nazývat fantasy alternativní historii?) nás zavedla do chladné Skandinávie a na Island a bylo zde pořádně horko. Nebyli to lstiví Afghánci, ale Rusáci, kteří našemu "království" uštědřili pár drtivých úderů a osud monarchie byl hodně na vážkách. Příběh se mi líbil, nebyl černobílý a tvrdé rány osudu dopadaly i na hlavní hrdiny. Nedostatek spatřuji ve slabých mapových přílohách, jak si autor představuje svět po Velké bouři. Jinak jsem naprosto spokojen a jako čtenář odkojený knihami Miloše Hubáčka (vzor pro autora je jistě nepopiratelný) dávám všechny hvězdy.
P.S. Kdyby kniha byla přeložena do švédštiny, třeba by se i v naší realitě mohli inspirovat dárkem švédského krále ...

hanak_v_exilu
13.07.2018 3 z 5

Neurazí, nenadchne. Druhý díl je mírně, ale opravdu jen mírně lepší než první. Autor si vzal moje výtky k srdci - přestože knihu napsal a vydal dřív, než jsem je stačil sesumírovat. Realita začíná váhavě připouštět, že v království nežijí jen Češi, a námořnictvo přestalo působit dojmem party neporazitelných géniů. Ději to prospělo a uvěřitelnosti taktéž. Přesto bych uvítal, kdyby námořních akcí bylo víc a špionážně romantických zápletek míň. Mapy mi pochopitelně taky chyběly. Bez nich je zážitek opravdu poloviční.

Steew
07.06.2018 5 z 5

Skutečně povedená kniha, příběh odsejpá, postavy jsou fajn i když těch šarvátek na moři by mohlo být více :D... jinak za mě lepší než první díl :)

Feryy
05.04.2018 5 z 5

Opravdu parádní kniha. Tenhle typ alternativní historie mě baví. Tentokrát mix námořních i pozemních bitev a špionáže. Takže moc pěkné.

Tazz1
11.02.2018 4 z 5

Příjemné čtení. Autor zapracoval od minulého dílu na některých detailech a je to znát. Ale přece jen některé věci mi trhaly oči Česko-slovenské království...politická korektnost i v literatuře? Buď České nebo max Československé...ale ta pomlčka je šílená. Pak některé výrazy...pane králi...to je jak z pohádky. Ale celkově hodnotím víc než kladně.

SONP
09.02.2018 3 z 5

Souhlasím s tím, co uvedl jeden z předchozích komentujících, tedy že bez detailnější mapy Islandu nebo Skandinávie (ideálně s naznačením směru pohybů jednotlivých flotil) je zážitek ze strategické linie knihy poloviční. Ale nevadí, ve válečných knihách je mi stejně vždycky bližší osobní zážitek vojáka než posunování pomyslných kamenů vůdčími postavami obou stran. A osobní linie Berga i agenta Tatrana pro mne fungovala, takže v tomto směru jsem byl spokojen. Bohužel těch popisných akčních pasáží bylo na mne až příliš a kolikrát jsem se jimi obtížně prokousával. Podobně jako už jsem psal v komentáři k předchozímu dílu mne zklamalo neprokreslené politické pozadí čs. království - i když pokrok, dostaneme se dokonce na lánský zámek! Z jednání krále Tomáše I. mi vyplynulo, že je zjevně víc než jen pouhý konstituční monarcha, na druhou stranu se zdá, že i vláda má nejen symbolickou úlohu - prostě bych ocenil to více politicky rozkrýt. Nevadí, i tak jsem se pobavil, i když jen na průměrné úrovni. 60%

HugoMilhaus
06.02.2018 4 z 5

Výborné pokračování, napínavé až do konce.. Ale opravdu by to chtělo více "zuvěřitelnit" alternativní svět ve kterém se román odehrává..Slouží sice jen jako kulisa pro probíhající válečné střetnutí Č-S království s Ruskou říši,ale možná by si zasloužil samostatný román, mimo válečnou řadu.. třeba pátrání ve vzniklých trhlinách, pokud je platná teorie o průniku paralelních vesmírů - co když se z jiného světa přeneslo víc než jen voda a td... Potěšilo mne, že i v tomto světě napsal K. Čapek RUR ;-)

tomas5037
08.12.2017 3 z 5

Jan Kotouč opět příjemně hraje na strunu všem vlastencům. Pokračování nezklamalo a kromě výborných námořních bitev skýtá i pozemní akci.

Bohužel i druhý díl série nedosáhl plného potenciálu. Knihu sráží absence map. Druhé pokračování obsahuje pouze jednu mapu, což vzhledem k rozsahu děje je dost na škodu. Stejně tak by kniha měla obsahovat víc replik ve slovenštině, když už se děj točí v prostředí Česko-slovenských ozbrojených sil, stejně tak jako by neuškodila občas nějaká replika polsky, když Česko-slovenské království absorbovalo část Polska.

Jedná se sice o detaily, ale detaily jsou často právě to, co čtenářovi zprostředkovává zážitek. Každopádně se těším na pokračování a, trochu ve skrytu duše, doufám že si autor některé recenze čte a zkusí příště přidat víc map.