České Budějovice - 2

České Budějovice - 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/118321/ceske-budejovice-2-118321.jpg 5 3 1

V tomto svazku edice Zmizelé Čechy Mgr. Daniel Kovář shromáždil a popsal fotografickou dokumentaci zaniklých nebo zásadně přestavěných nemovitostí v Českých Budějovicích. Druhý svazek obsahuje předměstí Českých Budějovic a přičleněné obce.

V_M
20.09.2021 5 z 5

Ve srovnání s prvním dílem autorových "Zmizelých Českých Budějovic" je úvodní studie v tomto svazku analytičtější, ještě mnohem intenzivněji nabitá informacemi, a tedy v dílčích výčtech sice poněkud suchopárnější, ale pro znalce a milovníky jihočeské metropole velice přínosná. Osobně si velice cením příkře - a brilantně - formulovaného apelu v závěru textu, kde autor nekompromisně popisuje neúctu k historickému dědictví, kvalitní architektuře, urbanismu a nekultivované tápání v otázkách estetiky veřejného prostoru, které se po roce 1989 paradoxně ještě prohloubily (a žádného výrazného zlepšení jsme se nedočkali dodnes). Výběr fotografií v obrazové části publikace je pak oproti prvnímu svazku k jednotlivým lokalitám střídmější, což přirozeně plyne z nutnosti obsáhnout mnohem širší území (které zároveň poutalo a poutá mnohem menší pozornost fotografů než historické jádro města), nicméně lze jej pokládat za vyvážený a opět obsahuje i řadu unikátních, známých a otiskovaných dosud málo nebo vůbec. Jednoznačně skvělý počin, jen škoda, že už (zvlášť jako dvousvazkový celek) jen těžko sehnatelný.