České a moravské pohádky

České a moravské pohádky https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77926/ceske-a-moravske-poh-77926.jpg 4 8 8

Výběr „Českých a moravských pohádek" je stejně jako jejich výtvarný doprovod dílem národního umělce Adolfa Zábranského. Malíře, který značnou část svého díla po řadu let věnuje dětem a mládeži a vytvořil pro ně více než čtyři desítky knih, jež už vyšly ve dvanácti jazycích. Citlivý znalec dětského světa malíř Zábranský si tentokrát vybral šestnáct pohádek mistrných vypravěčů — V. Beneše Třebízského, B. M. Kukly, K. J. Erbena a J. Š. Kubína, a doplnil je řadou barevných ilustrací, jejichž umělecká hodnota se přinejmenším vyrovná ušlechtilé řeči našich předních pohádkářů. Stejně jako krása pohádek pramení z hlubin lidové fantazie a snů o vítězství spravedlnosti, dobra a krásy nad zlem a temnými silami, tak i Zábranského ilustrace dovedou se vzácnou citlivostí vycházet z krásy a moudrosti národní tradice a vytvářejí sledováním pohádkového děje barvou a linií současný a zcela původní přínos dneška k její samotné podstatě. Jeho umění stejně jako prostý půvab lidového vyprávění nás zavádí do světa neuvěřitelných dobrodružství s bezpečnou jistotou jejich dobrého konce, do světa, kde svítí ohnivější slunce, kde jsou barvy zářivější, kde sice číhají draci sršící oheň, o němž však víme, že se v něm určitě najde kouzelná síla, jak je zkrotit a překonat — do světa úsměvné krásy, kde i zlí a chlupatí čerti jsou tak nějak přihlouple bezbranní před pohádkovou chytrostí svých přemožitelů. Spojení vyprávěných příběhů a jejich výtvarné paralely v jediný celek, v němž malíř vědomě nenadřazuje výtvarnou stránku díla, patří k Zábranského přínosům k dnešní knižní kultuře. Malíř Zábranský nepotřebuje unikat k chtěné naivitě napodobování dětského výtvarného projevu ani k převaze zdobnosti na úkor srozumitelnosti. Zobecněním dějové složky v ilustračním sledu vytváří typy nejen účastníků pohádkového příběhu, typizuje současně i děj sám a povyšuje jej ve svých ilustracích českých a moravských pohádek k nadčasové univerzálnosti. Té pak slouží znásobený účinek všech použitých výtvarných výrazových prostředků. Jeho realistický výtvarný názor a jednoznačně kladný vztah k světu a životu a jejich nekonečné kráse pomáhají utvářet svět dětských představ a zvýrazňují ethos pohádkových příběhů, které podtrhuje půvab souběžného výtvarného díla k nezapomenutí. Pohádky této knihy ani jejich ilustrace nepromlouvají jen k dětem. Jistě je třeba, aby si i dospělí uvědomili ve shonu každodenního života a ve svém technikou zašpiněném světě, že i na ně skromně a tiše na každém kroku čeká prostá krása prostých skutečností, které nevšímavě a unaveně míjíme a které jsou s to prozářit náš život poznáním pravdy a krásy jako v pohádce. Jiří M. Boháč OBSAH Skoropohádka o pohádce ( Karel Michl) (V. Beneš Třebkský ) Krejčí králem O divotvorném ubrousku, klobouku a střevících O třech synech králových O havířově dcerušce Jak začala robota (B. M. Kulda) Čertův mlýn Hloupý Jan O kolářovi (K. J. Erben) Dlouhý, Široký, Bystrozraký (J. S. Kubín) Každý má svého koníčka Jelínek Soliman Každé slovo lež Hastrman na trhu Dva zámky Podivná nevěsta Tambor králem... celý text

draka
24.07.2020 5 z 5

Koupil jsem sám sobě, abych měl co číst svým dětem, až je budu mít, a čtu je dodnes.
Od několika vypravěčů autorem vybrané známé i méně známé pohádky. Líbili se mně i méně známá zakončení vyprávění.
… z toho vyplývá, že jsem vám o tom pověděl.
… tatínek pil nejvíce. Vypil celé štěně. No, a byla tam papírová zem, já sem propad a spadl sem a sem
… jenom jsem si oblízl, a ještě dnes mi tancují sliny po jazyku