Česká trilogie: Vězeňkyní Hitlera i Gottwalda

Česká trilogie: Vězeňkyní Hitlera i Gottwalda https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414225/bmid_ceska-trilogie-vezenkyni-hitlera-i--vOS-414225.jpg 5 3 3

První část knihy Česká trilogie líčí cestu M. Šeborové do protinacistického odboje, v němž úzce spolupracovala s dr. Vl. Krajinou, jedním z vedoucích činitelů odbojové organizace ÚVOD. V r. 1941 byla zatčena a zbytek války 1945 strávila v koncentračním táboře Ravensbrück. V době po osvobození, námětu druhé části, pracovala na sekretariátu strany národně socialistické. Byla znovu zatčena a v jednom z prvních politických procesů po únoru 1948 odsouzena na pět let, jejichž peripetie popisuje v druhé části. Poslední – nejkratší – část oživuje syrovou realitu života „třídních nepřátel“ v komunistickém Československu padesátých let, z nějž se Šeborové a jejímu manželovi podařilo v r. 1956 utéci na Západ.... celý text

Satieguy
22.01.2024 5 z 5

Velmi silné popisy zkušeností z pobytu v koncentračním táboře Ravensbruck.

tittanie
09.10.2022

Rozhodně zajímavá knížka o neuvěřitelném životě. Myslím, že nebylo neobvyklé, že ti, kteří seděli za nacistů, seděli i za komunistů. Musely to být velice silné osobnosti, které to nezlomilo.
Zaujalo mě jméno Andrého Regenermela, o které jsem četla, když jsem četla o Třech králích.

Lenka4
01.06.2020 4 z 5

Začínat nový život v zahraničí určitě pro Milenu Šeborovu nebylo snadné. Léta drsných zážitků a útrap věznění završená perspektivou existence v neutěšeném prostředí a pod psychickým nátlakem vlastně jiné východisko nenabídla. Škoda, že se nerozepsala více i o svých dalších osudech. Na knize působí rušivě předmluva uvádějící na pravou míru některé události. Vzbuzuje totiž alespoň zpočátku určitou předpojatost a zbytečnou ostražitost při četbě. Její zařazení na místo doslovu by bylo vhodnější.

koncentrační tábory vězení, věznice odboj 50. léta 20. století únor 1948 politická perzekuce političtí vězni emigrace protifašistický odboj Ravensbrück

Autorovy knížky

Milena Šeborová