Červený Benčat

Červený Benčat https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/189161/cerveny-bencat-189161.jpg 4 1 1

Dvě novely (Pach, Červený Benčat), vybrané z knihy Tatarkových próz V úzkosti hľadania (1963). Se sugestivní naléhavostí vyprávějí o tom, jak válka a vojna poznamenávají člověka a rozvracejí i otročí jeho já v samé podstatě.

Novely Válečné Literatura slovenská
Vydáno: , Naše vojsko

Červený Benčat, Pach

novecento
02.07.2017 4 z 5

Útlá knižečka Červený Benčat je výběr z cyklu próz v knize ,,V úzkosti hľadania,, napsané autorem v roce 1942. Je to moje první seznámení s tvorbou tohoto známého slovenského spisovatele a publicisty. Obsahem jsou dvě povídky, ve kterých se Dominik Tatarka vrací ke svým vzpomínkách na válečné období. První povídka Pach je vrstevnatý příběh, kdy mladý důstojník se svojí milovanou novomanželkou přijíždí do Teplických lázní, aby si v klidu užil své líbánky. Stále ho ale provázejí vzpomínky na prožité hrůzy a mrtvolný pach krve a smrti. Druhý příběh Červený Benčat je místy až tragikomický příběh vojáka Benčata, pro kterého je vojenský výcvik jen série šikanující trestů za jeho osobní nešikovnost. O to více v příběhu vyniká jeho hrdinství ve skutečném boji. Jedná se pravděpodobně o osobní Tatarkův válečný zážitek. Přečíst si dobře napsaný příběh o zrzavém Benčatovi doporučuji zejména všem mladým hochům, kteří znají válku jen s televizních obrazovek a herních konzolí.

Kniha Červený Benčat je v