Černý román a jiné povídky

Černý román a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86813/bmid_cerny-roman-a-jine-povidky-bnw-86813.jpg 4 12 1

Brazilský prozaik a filmový scenárista Rubem Fonseca, někdejší policejní komisař, vypráví své tragikomické a parodické příběhy se značnou dávkou černého humoru a bizarní imaginace. Jeho tvorbu oceňuje americký spisovatel Thomas Pynchon slovy: „Nejlepší na díle Rubema Fonsecy je to, že nikdy nevíme, kam nás zavede.”

InaPražáková
06.02.2019 4 z 5

Ve výboru jsou povídky dvou typů, jednak pocta a zároveň jemná parodie na černé historky a brakové krváky, jednak stejně ironický posměch vztahům mezi spisovateli vzájemně (Plameny ve tmě) nebo mezi spisovateli a literaturou (Černý román).
Krví a násilím Fonseca nešetří a občas ho žene až do extrémů, při kterých by se decentně vzdálil i Jack Rozparovač. Porušuje desatero pátera Knoxe, s láskou znalce shazuje brakové ingredience, stupňuje dramatickou zápletku kam až to jde, aby hrdina na konci mávnul rukou - ále, vlastně nic. Přitom je vytrvale zábavný a suše humorný.
Vcelku výborná zábava, milovníci žánru by možná přidali i pátou hvězdu.

brazilská literatura výbor z díla černý humor Brazílie absurdní humor bizarro fiction

Část díla

všech 9 částí díla