Černý krasavec

V románě líčí A. Sewell pohnutý osud čilého, odvážného a přitom ukázněného koně, který dovede chápat a potěšit nejen své druhy, ale i své pány, a který dovede ocenit hodného a pozorného člověka a vidí kolem sebe též hodně lidské nedbalosti a bezcitnosti. Posláním knihy, jež je nejoblíbenější dětskou četbou nejen v anglosaském světě, ale i jinde, je podle autorky "vzbuzovat v lidech laskavost, soucit a porozumění, jak zacházet s koňmi". Kniha je doplněna překrásnými malbami od Erica Rowe a byla i úspěšně zfilmována pod názvem Krasavec Beauty (1994)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16952/big_cerny-krasavec-oPT-16952.jpg 4.6132
Literatura světová, Pro děti a mládež

Vydáno: , Junior (ČR)

Black Beauty, 1877

Kniha Černý krasavec

Josh

Je znát, že tuto knihu napsal nejen znalec koní a všeho kolem nich, od krmení přes výstroj po jejich vlastnosti, ale především ten, kdo je miloval. Jak to vím? Protože napsat knihu o koních umí kdekdo, jenže napsat knihu za koně - tedy ten kdo vypráví svůj životní příběh TO umí málokdo. Je neuvěřitelné, kdo ji přečte uvěří, že ji milují děti i dospělí už 144 let... Někdy stačí napsat 1 knihu :o)

Naty878

Knihu jsem četla před třemi lety, je to krásný příběh u kterého jsem si i pobrečela. Moc pěkně ilistrovaná. A hodí se jak pro děti tak i pro dospělé. Doporučuji!!!

Artep071
04.08.2020

Krásně emotivní .... moc pěkně se čte .

barbora5337
08.12.2019

Nesmrtelný příběh, nesmrtelný kůň. Nádherně ilustrovaná kniha pro děti. Krásný příběh podtrhují doplňující poznámky o světě koní, péči o koně a i historii vztahující se k příběhu. Za mě super. Jedna z mých knih, kterých se nevzdám.

JulianaH.
25.04.2019

Překrásná knížka, klasika dětské literatury, která je navíc historickým dokumentem o vztahu člověka ke koni v Anglii 19. století. Dostala jsem ji jako malá od tety, ale probírali jsme ji také na universitě v rámci předmětu antrozoologie (animal studies), což dokonale vystihuje, jak mnohostranné dílo to je. Konečně mi dochází, co Anna Sewellová pro koně udělala, když přiměla svoje současníky uvědomit si, jaké je mít udidlo v ústech.
Teď už s koňmi naštěstí zacházíme lépe. Kéž by se jednou našli i lidé, kteří uvidí osobnosti v kravách a prasatech.

Mohu doporučit také film.

ivzu77
21.03.2019

Knihu jsme četli se synem v rámci povinné dobrovolné četby. Klasický příběh osudu hříběte, jeho cesty životem od majitele k majiteli, příběh z anglického venkova i Londýna v době 19. stol. , kdy koňská síla byla ještě jediným pohonem...

GraceC
10.03.2019

Moje první knížka v angličtině, hurá! (Ano, mám z toho vážně takovou radost.) Ráda bych ještě dodala, že pro začátečníky v anglické četbě je tato kniha ideální.

Jinak k hodnocení celku jako takového musím říct "nad očekávání". Už jako malá jsem milovala film o Krasavci, ale samozřejmě knize se nemůže rovnat... Do vyprávění jsem se vžila prakticky okamžitě a nechala se unášet příběhem, který byl drsný, krutý, smutný, ale na druhou stranu krásný, veselý a plný malých radostí.

Anna byla ve své době jedna z opravdu mála uvědomělých lidí, kteří se dokázali vcítit do kůže těžce pracujících zvířat a vidět jejich utrpení. Pro ni koně nebyli jen stroje, ale bytosti, které mají citlivou duši.

Na příběhu se mi moc líbilo to, že jsem opravdu měla pocit, jako by ho vyprávěl kůň. Způsob myšlení a vyhodnocení situací byl opravdu podobný tomu koňskému. Nebo aspoň nějak tak by to teoreticky mohlo být.

Posledních několik kapitol jsem měla slzy v očích. A to je umění, které vládne skvělým knihám. Popadnou vaše emoce a vypustí je ven, aniž jste schopni tomu vzdorovat...

Téhle milé četbě dávám 9/10 (tak vysoké hodnocení už tu dlouho nebylo!), rozhodně doporučuji všem (ať už milovníkům zvířat, nebo jenom těm, kteří hledají oddechovou četbu) a myslím, že za pár let si ji s chutí zopakuji.

Poslední věta: My troubles are all over, and I am at home; and often before I am quite awake, I fancy I am still in the orchard at Birtwick, standing with my old friends under the apple trees.

Nellys88
29.01.2018

Tak tohle byla kniha mého dětství! Jako dítě od koní jsem ji četla mnohokrát. Doufám, _e mé děti si ji jednou přečtou s takovou chutí jako já