Černý domeček

Černý domeček https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13210/cerny-domecek-13210.jpg 4 13 4

Ač obyvatelé černého domečku, který kdysi zakoupil krejčí Vodrážka, žijí v dramaticky proměnlivém dvacátém století, všemožné společenské zvraty se jich dotýkají jen okrajově. Domeček se jim po generace stává středem vesmíru, jako by nad nimi měl jakousi tajemnou moc… Hlavním tématem knihy však není ani tak rodina či společenský vývoj, ale především skryté aspekty každodennosti, způsob, jakým se navazují osudová vlákénka. I když se obyčejný život na malém jihočeském městečku během sta let vlastně téměř nezměnil, v autorově podání, obohaceném o historické a etymologické výklady či esejisticky laděné postřehy, se proměňuje v napínavý příběh, zajímavější než kdejaká událost „světová“. ... celý text

Přidat komentář

lencin
04.09.2020 4 z 5

Příběh rodu Stanislava Komárka - 20.století v kostce.
"Nebyli tak naivní, aby si mysleli,že teď černý domeček mají. Věděli, že černý doneček má je."
Kropáčova Blatnice - jihočeské maloměsto znapované skrze rodinnou historii.
Autorovo alter ego Tomáš.
(2009)

Tyet
06.01.2020 4 z 5

Tato část “Biologické trilogie” Stanislava Komárka se mi líbila ze všech nejméně. Ne snad proto, že by byla horší než Opšlstisova nadace nebo Mandaríni, ale protože jsem ji vzala do ruky ihned poté, co jsem dočetla jeho Města a městečka, kde je vlastně tentýž příběh, jen v beletrii jde o městečko Kropáčova Blatnice - jinak se zde opakují klidně i celé odstavce. Ale Komárek píše tak dobře, že jsem si to klidně zopákla a knížku neodložila. Autor nás provede životem rodiny Františka Vodrážky v Kropáčově Blatnici (jejímž předobrazem je Kardašova Řečice; i jména autorovy rodiny jsou změněna) na jihu Čech, a to už od dob císaře pána až po konec minulého století. Vtipné postřehy nechybí ani zde a knížku, jako ostatně všechna Komárkova díla, vřele doporučuji všem těm, kdo nečetli Města a městečka. Přemýšlím nad názvem, autor sám říká, že domeček, o kterém je řeč, byl ve skutečnosti žlutý. Půjde s největší pravděpodobností o symbol – černý domeček jako temný, skrytý, niterný svět jedné rodiny. Ale to je samozřejmě pouze spekulace :)


zanzara
03.09.2014 3 z 5

Hodně se mi líbilo pomále vypravování a úhel pohledu - jako by osud jedné české rodiny odrážel dějiny celé Evropy, a celé civilizace za poslední 200 let. Takové hezké připomínání, jak se někdy žilo, co bylo důležité atd. V normálních dějinách to nenajdete.
A spousta zajímavostí o Nizozemsku.

honajz
26.10.2012 2 z 5

Nesedí mi toto moderní opájení se sebevraždami, morbiditou, smrtí, jednostranně a prvoplánově. Ano, je zde hodně fakt, ale vybraných podobně jako zprávy na Nově a popsané spíše vědeckým, než beletristickým jazykem.