Černooká

Černooká https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375927/bmid_cernooka-EpD-375927.jpg 4 559 175

Temný thriller o pozvolném propadu do deprese vyvolané dávným traumatem. Viktorie je osmnáctiletá studentka, která žije zdánlivě normální život. Chodí na střední školu, řeší rozpory s kamarádkou a právě prožívá první lásku. Skutečnost je však jiná, než se na první pohled zdá. Před lety zemřela Viktorii matka a ona se s tím dosud nevyrovnala. Jednoho dne spatří v zrcadle záhadnou dívku – přízrak s černýma očima, který jí začne podsouvat zvrácené myšlenky. Kdo je tahle nevypočitatelná Černooká? A dokáže ji Viktorie porazit?... celý text

adevis
13.07.2018 3 z 5

První polovina knihy mě uchvátila. Především personifikací a metaforami. Příběh knihomolky Viktorie mě bavil. Ovšem druhá polovina knihy plná deprese a stesku mě bavit přestala. I přesto jsem ráda, že jsem si knihu přečetla. Poprvé a bohužel i naposledy...

knimoholka
13.07.2018 1 z 5

Psycho thrilery mě baví, ale tahle knížka k nim podle mě nepatří. Byla celá o ňoupání ve vlastních smutkách a konec to chtěl trochu zachránit do toho psycho thrileru. Ale podle mě to už nestačilo.

Lucifer.CK
08.07.2018 3 z 5

Kdyby kniha nebyla onálepkovaná jako "psycho thriller" hodnotila bych lépe. Působila spíš jako hluboké utápění v melancholii kvůli úmrtí matky. Občas té deprese bylo moc a některé dlouhé vylivání pocitů jsem musela přeskakovat. Chápu, že všechny traumata vzešly právě z úmrtí matky, ale kdyby autorka věnovala více energie samotné Černooké kniha by nabrala hned lepší atmosféru tíživého psychického stavu.
Název byl vybrán taky poněkud nešťastně jelikož příběh nebyl o ní, nýbrž o traumatu z úmrtí matky.
Zvolené téma chválím moc toho o psych. problémech psané není, ale čekala jsen něco jiného.

caroline.aiko
08.07.2018 4 z 5

Na knížku jsem narazila tady na databázi v kategorii “Thriller” a zaujala mě hlavně obálka, ale když jsem si přečetla o čem příběh je, tak jsem v nejbližším volném dnu zašla do knihkupectví. Je možné, že jsem od knížky čekala trochu víc, přišlo mi, že se tam “Černooká” nacházela jenom krátce, ale jinak jsem neměla příběhu co vytknout a chvílema mi vážně běhal mráz po zádech. Nepovažovala bych to zrovna za thriller, jelikož pod tímhle titulem si představím něco jiného, ale mělo to k tomu blízko. Podle mě stojí za přečtení, jelikož je to jedna z knih co lidem přiblíží život s psychickými nemocemi.

Hania932
30.06.2018 5 z 5

Když jsem poprvé viděla tuhle knížku tak jsem si řekla "Páni, to je krásná obálka." a když jsem si přečetla že je od české autorky a má to být český psychothriller, tak jsem neodolala a knížku se hned koupila. Byla jsem taky hodně zvědavá, protože jsem ještě českou knížku s tímhle žánrem nečetla, ale musím říct že mě knížka ohromila. Je to naprosto skvělá kniha! Je to napínavé od začátku až do konce a nikdy nevíte kdy se Černooká objeví, a co Viktorie udělá. Už od začátku jsem se do knihy dostala. Doslava jsem jí hltala jak byla zajímavá. Hned na začátku se mi chtělo brečet protože jak autorka popsala ztrátu matky mě vzala za srdce. Postupně jsem se doknížky víc a víc zabrala. Najednou se objevila Černooká a mě šel mráz po zádech. Za mě skvělá a strašidelná knížka. Velmi dobře propracovaná a velice čtivá. Jsem ráda že jsem si knihu přečetla a určitě se znovu ke knize vrátím, protože tohle bylo opravdu něco! Rozhodně stojí za přečtení a já jí můžu všem doporučit!

kristyna0336
30.06.2018 4 z 5

Zajímavá kniha a rozhodně skvělá prvotina - doufám, že Anna Musilová ještě "nevyplácala" nápady a ukáže nám toho víc! :)
Kniha mě bavila, ale taky děsila... na pět hvězd, ale hvězdičku ubírám za to, že mě trochu otravovaly opakované "rezedové oči" a někdy až moc vyspělý styl psaní, takže jsem se do knihy tu a tam nemohla pořádně začíst.

Pokud vás zajímá psychologická tématika, ale nechcete nic naučného, tohle je dobrá volba :)

Mayya
30.06.2018 2 z 5

Nová recenze, první varianta nevystihovala přesně to, co jsem chtěla říct. Vlastně byla úplně jinde.

Je rozhodně super, že takovéhle knížky vznikají a doufám, že budou vznikat dál, protože o mentálních nemocech se pořád ještě nemluví dost. Hrozně moc se mi líbil sloh autorky, ač bylo pár věcí, kde bych vyměnila slovíčko nebo dvě a její zpracování postav je naprosto skvělé. Moc se těším na další díla.

Ale celkově jsem očekávala víc. Na mě osobně to z podání působilo, jakože hrdinka si prostě smutky a neštěstí užívá a neumí je nechat jít. Vím, že takhle deprese nefunguje, ale Viky na mě právě téměř nepůsobila, že má deprese. Jsem si vědoma toho, že je každý prožívá jinak, přesto bych čekala víc toho "depresivního." Tím, že se to neustále točilo kolem téměř deset let staré události, na mě osobně popis prostě neměl kýžený účinek a spousta věcí na mě působila jako z čistého nebe, což u knihy psané z pohledu depresivního člověka, není úplně ono.
Věřím ale, že jsou lidé, kteří v tom najdou a knížka pro ně bude přínosná. Pevně doufám, že se k nim dostane v čas a oni dokážou to, co spousta lidí neumí: říct si o pomoc.

Sabča92
29.06.2018 5 z 5

Knihu jsem slupla jako malinu protože Černooká je nesmírně čtivá kniha která mě nedokázala pustit. Hlavní hrdinky Viktorie mi bylo líto, její osud nebyl vůbec růžový. Autorka neskutečně barvitě popsala depresi hlavní hrdinky a ukázala, kam dlouhodobá deprese může přivést člověka.
Po dočtení mi dlouze bušelo srdce a nedokázala jsem se přenést přes velké množství emocí, které ve mně kniha vyvolala.
První půlka byla skvělá ale to co přišlo potom bylo ještě větší!
Knihu moc doporučuji. Na autorce je znát, že je sečtělá a její styl vyjadřování je skvělý. více v recenzi, ale za sebe obrovské DOPORUČENÍ!

MilenneWaver
28.06.2018 4 z 5

Krátká, přesto působivá jednohubka, u které s radostí strávíte pár hodin. Ač je zde pár chyb, čtení si budete užívat a do příběhu Viktorie budete pohlceni. Za sebe doporučuji, rozhodně nepatří mezi nejhorší knihy, spíše lehký nadprůměr.

leny.wood
28.06.2018 5 z 5

Černooká mě vtáhla do sebe a pustila mě až po přečtení poslední řádky textu. Pro mě jako pro laika bylo téma deprese po traumatizujícím zážitku zpracováno skvěle. Každý se se vzniklými situacemi vyrovnáváme po svém a já jsem jen ráda, že žádná Černooká ke mně nikdy nepřišla.

Mandrejka
26.06.2018 2 z 5

Když jsem si do rukou brala tuhle knihu, měla jsem velká očekávání. Nadšení po chvíli ustalo. Do knihy jsem se dlouho nemohla začíst - možná za to mohla až už zmiňovaná přílišná jazyková vyspělost, až zbytečně dlouhé věty, zdlouhavé rozebírání pocitů hlavní hrdinky. Občas jsem se přistihla, že se do čtení nutím. Po sto stranách se to zlepšilo, příběh se rozjel. Kniha to není špatná. Jedná se o sondu do duše člověka trpícího depresí a psychickou poruchou. Své čtenáře si rozhodně najde, ale já cílová skupina asi nebudu. 3*

Sorrow
24.06.2018 3 z 5

Kniha velmi autenticky a citlivě zpracovává téma ztráty milované osoby a otevírá palčivou otázku následných depresí a vyrovnání/nevyrovnání se s nimi. Obsahuje několik skutečně silných momentů, kdy jsem ani já neměla daleko k slzám... Opravdu věřím, že dovede mnoha lidem pomoci a rozhodně by se měla dostat do rukou zejména mladistvým, kteří to potřebují. Dobře zpracované jsou i jisté filozofické pasáže a pochválit je zapotřebí zejména jazykovou vyspělost textu (napříště bych možná jen šetřila se slovním spojením "rezedové oči" :)). Černooká se čte doslova sama a konstrukce tíživé atmosféry graduje v zajímavé finále.
Třemi hvězdami tak boduji z velmi subjektivních důvodů - zejména už jsem trochu stará na tu linii o první růžové lásce, která navíc pro příběh ani není nosná, takže já bych se bez ní klidně obešla (na druhou stranu chápu, že kdyby chyběla, pro některé mladší ročníky by mohla být ta frustrující atmosféra až moc). Za druhé mi trochu chybělo větší spojení mezi Černookou a ještě jednou z postav (nechci příliš prozrazovat) a nezdálo se mi to na konci tak úplně dovysvětlené. A za třetí si myslím, že je v Anně skryto ještě víc a doufám, že nám to v další knize ukáže. Jsem přesvědčená, že po načerpání dalších životních i spisovatelských zkušeností u mě docílí naprostého rozkladu a těším se, až napíše knihu "pro dospělé". :)
Knihu bych ale rozhodně doporučila všem teenagerům (avšak není jen pro ně), obzvláště pak těm, kteří si něčím podobným prošli nebo prochází.

CatherineH.
21.06.2018 5 z 5

Nemám slov po dočtení téhle úžasné prvotiny od spisovatelky Anny Musilové.
Víří ve mně tolik emocí,že to nedokážu všechno sem uvést.Strašně moc jsem ráda,že se napsala první česká knížka o depresích pro young adult.Hodně lidí a mezi nimi patří i mladiství trpí depresemi.Někdy nedokážou říct jak se cítí,co prožívají...Protože si myslí,že je nikdo nepochopí a když to neřeknou může se stát to nejhorší.Tahle kniha ukazuje,že by člověk měl o tom mluvit ne naopak.Je super,že se někdo našel,kdo to ,,vykřičí"do světa.Anna Musilová nás určitě ještě překvapí a už se těším na její další díla.:-)

kristynao
15.06.2018 5 z 5

Originální zpracování slibného námětu, strhující gradace děje, vytvoření dechberoucí atmosféry, neuvěřitelná jazyková vyspělost textu... to jsou věci, které čtenáři mnohdy nenajdou ani u zavedených spisovatelů. Anna Musilová je všechny bravurně vtiskla do svojí prvotiny. Černookou chcete číst, a to i v případě, že se nepovažujete za cílovou skupinu young adult žánru (jako já). Tenhle thriller dalece překračuje hranice běžného čtení pro mladé.

Babouš
13.06.2018 5 z 5

Přečteno za jediný den (a noc). Úžasně vykreslený souboj s temnotou uvnitř každého z nás - a líbí se mi, že to můžete chápat jako depresi i jako jakéhosi démona, v tomhle autorka nechává rozuzlení na čtenáři. Krásný jazyk, hodně temná a pochmurná podzimní atmosféra a pár hodně silných momentů - to, co se stalo před koncem, mě totálně dostalo. Anna Musilová je talent, který stojí za to sledovat - a hlavně číst!