Černobyl. Historie jaderné katastrofy

Černobyl. Historie jaderné katastrofy
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405558/bmid_cernobyl-historie-jedne-katastrofy-oIC-405558.jpg 4 409 409

O Černobylu komplexně a bez cenzury Tento hrubý nástin vystihuje, co se v dubnu 1986 odehrálo v Černobylské jaderné elektrárně. Autor vás seznámí s genezí sovětského jaderného výzkumu, konstrukcí dvou hlavních typů reaktorů užívaných v SSSR, s jejich přednostmi i chybami. Nastiňuje i výstavbu jaderné elektrárny u Černobylu, spojenou s problémy i proslulou sovětskou fušeřinou. Hlavní část knihy je zaměřena na události, které vedly k explozi reaktoru č. 4. Kniha ilustruje zmatek technického personálu elektrárny, který nebyl schopen zjistit, co se vlastně stalo, i velmi nepružnou reakci ze strany místních i celostátních orgánů. Popsáno je úsilí hasičů o zvládnutí požáru na vybuchlém bloku 4 i jejich v mnoha případech tragické osudy. Autor v knize odhaluje nedostatky sovětského způsobu zvládání této události, snahu sovětských úřadů všech úrovní o zatajení černobylské exploze, a to nejen před zahraničím, ale především před vlastními občany. Kniha dokládá, že tato snaha o utajování je nakonec korunována nezamýšleným a pro SSSR v podstatě fatálními vývojem v radioaktivitou postižených republikách.... celý text

Literatura faktu Historie
Vydáno: , Jota

Chernobyl. History of a Tragedy , 2018

veronika0382
05.08.2019 4 z 5

Na jedné straně byla úžasná obětavost obyčejných lidí, hasičů, vojáků, kteří dali poté všanc svůj život, aby zachránili zbytek planety, a lhostejnost, nedbalost a nezodpovědnost ze strany vlády, která brala vše na lehkou váhu a příliš si nedělala hlavu s následky či životy svých obyvatel. Strašné, šokující, hrůzu nahánějící! I přesto, že je kniha hodně psaná jako dokument, mě velmi zaujala. Dozvěděla jsem se mnoho nových informací, které v seriálu, ani jiných knihách nebyly. Rozhodně stojí za přečtení. Více v mojí recenzi zde v záložkách - Veru, Knihy na cestách

LadyCotton
04.08.2019 3 z 5

Z knihy mám rozporuplné pocity... Zpočátku to bylo fajn - styl autora je čtivý, rychle vás to vtáhne a jste dokonce i ochotni nakladatelství odpustit stylistické chyby. Velice čtivá, naučná literatura. Jenomže pak jsem dočetla k pasáži o třech potápěčích, kteří se vydali do útrob elektrárny zaplavených radioaktivní vodou otevřít ventily... autor tvrdí (je tam odkaz i na zdroj), že všichni 3 potápěči zemřeli... V seriálu HBO byla informace o tom, že přežili... Na internetu jsou snadno dohledatelné informace o tom, že dva z nich doposud žijí, třetí relativně nedávno zemřel... A v tu chvíli jsem knize (respektive autorovi) přestala věřit. I když jsem četla dál - se stejnou vervou jako předtím, pořád ve mě hlodal červíček - co je v knize ještě lež a co ne...

martinaandulka
03.08.2019 5 z 5

O Černobylu jsem věděla když se to stalo málo,byla jsem v 6 třídě a táta pracoval na hygieně kde se trochu více dozvěděl,protože měřili ovduší,tak jsi pamatuji jak mě bylo líto lidí,kteří v blízkosti bydleli a my jsme měli zakázáno sbírat houby atd.. .Jak se po letech uvolnovali informace,začali točit dokumenty a nyní seriál HBO,začalo mě to více zajímat.Seriál se moc povedl až na pár věcí co bylo jinak a tím pádem kniha je doplněk a vysvětlení seriálu.Hodně se dozvíme o jaderné energetice,o městu Pripjat,o pracovnících elektrárny a bohužel politika v tom hodně zahrála tak své.Je mi líto,že kniha není napínavý příběh,ale je to skutečnost,která se stala,umřelo mnoho lidí,někteří mají následky dodnes.Čest jejich památce a mé přání je at nic podobného se už nestane.

Costanzo
01.08.2019 5 z 5

Líbilo se mi grafické zpracování knihy, kdy na počátku můžeme vidět mapu postižených oblastí včetně České republiky, kde byla taky velmi vysoká radiace a dále skutečné fotografie, kdy se okolní svět naprosto změnil.. Srdcervoucím obrazem této knihy je úsilí hasičů a dobrovolníků zamezit požáru reaktoru. Sledujeme jejich dojemné příběhy, kdy nasadili vlastní životy. Když zjistili, že jsou ozářeni (zvraceli, ztráceli vědomí a na kůži se jim objevily obrovské popáleniny), prosili v nemocnicích, kde umírali, své blízké, aby okamžitě opustili Ukrajinu. Kniha byla velice pěkně a čtivě zpracována, občas jsem se sice ztrácela v přemíře politiky, ale ta k tomu neoddělitelně patřila. Z mého pohledu hodnotím tuto knihu jako dokumentaristický skvost.

ApolenkaS
30.07.2019 4 z 5

Jednu hvězdu ubírám za překlad, ten je fakt tristní. Ale jinak obsahově zajímavé. Ta politická demagogie... nemůžu uvěřit, že to byli opravdu takový sebestředný prasata!!! Prostě hnus! Je mi líto těch lidí, kterých se katastrofa dotkla.

Ronnie68
15.07.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila obsahově (jen ta malá písmena byla obtížnější na čtení) ... ale líbilo se mi celé to pojetí ...

iceVS
15.07.2019 5 z 5

Laxnost, obětavost, bezmoc...

Černobyl = Pelyněk

Zjevení Janovo 8-9
...Když zazněla třetí polnice, spadla z nebe veliká hvězda sršící jako vržená pochodeň. Padla na třetinu řek a pramenů a zamořila třetinu vod svou jedovatou hořkostí; mnoho lidí v důsledku toho zemřelo. Ta hvězda byla nazvána Pelyněk...

Jak s tím naložit, nevím...

JanaDor
14.07.2019 5 z 5

Kniha je skvělá jak v podání formy literatury faktu (opravdu se dobře čte), tak sdělením, kde je vše do detailu popsáno. Opravdu jsem místy nevěřícně zírala, co vše je možné.
Kniha mapuje krátce období před výbuchem, co se stalo při nehodě a věnuje se událostem kolem elektrárny až do současnosti.
Celkově kniha obsahuje spoustu zajímavých údajů a přibližuje fanatismus a diktátorství komunismu. Je dobré znát dějiny a uvědomovat si chyby. I když si zcela nejsem jista, zdali svět pochopil rozsáhle důsledky havárie. Vždy tu budou jedinci, kteří budou upředňostňovat peníze a moc. Proto je musí ti druzí zadržet a k tomu musejí znát historii.

aleza1
13.07.2019 5 z 5

Po Modlitbě za Černobyl jsem hned navázala touto doporučenou. Kniha je hodně dokumentární a dozvěděla jsem se toho ještě více než jsem věděla. Druhá půlka knihy je hodně politická, ale i tak velmi zajímavé.

DennisMoore
01.07.2019 5 z 5

Síla téhle knihy není jen v tom mrazivém poznání, co se dělo a co by se zase mohlo dít, ale hlavně v zasazení černobylské katastrofy do historického kontextu, o něž autorovi šlo v první řadě, a ve čtivém dokumentaristickém stylu, kterým to podává. Ano, překlad není z nejlepších (je však pořád mnohem lepší než dejme tomu První muž, když si vzpomenu na knihy, které jsem v poslední době kritizoval), ale hodnota fascinujícím způsobem odpudivé výpovědi nakonec nad jejím mnohdy kostrbatým přetlumočením vítězí. Kromě toho, co všechno havárie přímo i nepřímo ovlivnila (a ještě ovlivní, protože její následky tady s námi budou ještě dlouho a dlouho), je z Černobylu: Historie jaderné katastrofy dobře vidět, jak se stále objevují nová a nová fakta, jak se ani po více než třiceti letech nepřestalo tak úplně mlžit, jak je důležité pořád se ptát a chtít vědět víc. Tak třeba v téhle knize se dočteme o třech potápěčích, kteří se vydali do útrob elektrárny zaplavených radioaktivní vodou otevřít ventily. Scéna je velmi sugestivně zpracovaná i v seriálu HBO. Nicméně v seriálu se dozvídáme, že potápěči přežili, zatímco v této (o necelé dva roky mladší) knize jsou jasnými obětmi, bezprostředně mrtvými. Není to chyba autora, je to jen důkaz toho, že Černobyl stále není uzavřená kapitola a zdaleka ne na všechny otázky máme uspokojivé odpovědi.

zipporah
25.06.2019 5 z 5

Máme radi vymyslené príbehy. Príbehy na základe skutočností prezdobené pomôckami beletrie. Rozmýšľam, či sa táto kniha vôbec má alebo dá hodnotiť. Ja ju hodnotiť v skutočnosti nechcem, ale dám jej hodnotenie pre ten význam odporúčania, aby po nej človek siahol. Je pre mňa čímsi viac než Biblia. Možno preto, že je zo života ľudí. Čo veta, to skutočnosť. Pociťujem čosi ako smútok a vďačnosť pri čítaní a čím ďalej čítam, tým som smutnejšia a vďačnejšia. Nebudem tu nič písať k obsahu, nechám si to na blog, riešiť preklad je smiešne, keď človek vníma len obsah a na nejaké preklady kašle. Chcem však napísať toto: ďakujem Brjuchanovovi, Ďatlovovi, Akimovovi, Pravykovi a ďalším ľuďom, ktorí nezdupkali, zostali tam po celý čas a prijali zodpovednosť za to, čo spôsobil zložitý reťazec množstva chýb a bola to smola, že sa to stalo práve tam. Pretože to, aký mal Černobyľ priebeh, ako sa ľudia správali, režim, takto to funguje stále, perfektne do bodky, len s inými názvami a končí to katastrofou pre pár vyvolených obetí. Tieto situácie sú bežné a preto je to Biblia. Pracovať na niečom dlhé roky pod tlakom a dostať za odmenu smrť, svedomie (lebo ja verím tomu, že to tisíckrát oľutovali), hanbu, to je veľmi zlý príbeh. Ďakujem „biorobotom“ za spratanie následkov, vďaka všetkým, ktorí „upratovali“, aby som mohla žiť, písať tieto riadky a ty si si ich mohol/mohla čítať... Lebo až sem mohla doviať táto katastrofa. Veľká škoda, že to, čo si prečítate, nebolo vymyslené a každý po zavretí knihy asi túži po jedinom: prosím, nech to nie je pravda, nech je to vymyslené.

Alvari
20.06.2019 4 z 5

Pokud budu na knížku nahlížet ze stránky informační, nemám jí co vytknout, byla velice zajímavá a poučná. Ovšem v knížce se vyskytovaly chyby a některé věty byly přeloženy (nejspíše, nečetl jsem originál) a poskládány tak nešťastným způsobem, že jsem se musel vracet na jejich začátek a přečíst si je znovu. Z toho důvodu jen 4 hvězdičky.

bejan
20.06.2019 5 z 5

Na to, že to je práce historická nebo alespoň publicistická, je autorův styl velmi čtivý. Pokud budete srovnávat knihu se seriálem HBO, nepřijde zklamání, spíš naopak. Tam kde hraný seriál zjednodušoval, kniha nabízí velmi detailní informace o tehdejších lidech a událostech. Kniha vás obohatí o přesné informace a zároveň vás bude čtenářsky bavit.
Bolestí nakladatelství Jota jsou mizerné korektury textu. V tomto Jota bohužel dlouhodobě patří k nejhorším nakladatelstvím na trhu. Už by s tím něco měli dělat. Čtenáři je sice jasné, že “jasná energie” je jaderná energie, ale zbytečně to kazí celkový dojem z knihy.

kutsua
16.06.2019 1 z 5

Redakci je třeba ocenit, že vybrala zajímavou a mimořádně dobře (v anglickém originále) napsanou knihu. Čtenářský zážitek z téhle knihy ale mít dost dobře nelze, protože ve snaze svézt se na vlně nové popularity Černobylu je překlad na knize uspěchaný a redakční práce odbyté. Běžné jsou chyby v čárkách, opakování slov, vyšinutí z vazby. Objevují se i překladatelské omyly, např. i středoškolák ví, že v elektrárnách neprobíhá jaderná fúze uranu, ale štěpení (fission, s. 18). Podivně působí, když se o ředitelích sovětských podniků mluví jako o manažerech. Největší hřích jsou ale věty, které nedávají smysl, a čtenář je musí číst opakovaně, aby pochopil, co vlastně se chce říct. Malá ukázka: "Straničtí a státní úředníci byli ke stíhání za opilství obzvláště náchylní." (s. 24) "Jaderné zbraně (...) hrozí, že mnohokrát zničí život na zemi" (destroy life on Earth many times over, s. 29) "Členové vědeckého establishmentu požadovali více peněz a pokračující spoléhání se na domácí know-how." (s. 29) "Málokdo pochyboval, že spojení vědy a technologie bude mít na celou zemi v důsledku správy jaderného průmyslu ze strany vojensko-průmyslového komplexu pozitivní vliv." (s. 33) "Chuť na jadernou energii byla obrovská" (s. 33) "Proč se i nyní požadavky na radikální reformu utápějí v inertní vrstvě oportunistů se stranickými legitimacemi?" (s. 34) "cihlový dům byl na pokraji zhroucení" (s. 38)

Illaa
14.06.2019 4 z 5

Knihu jsem četla v průběhu sledování brilantního seriálu Černobyl, kniha byla více detailní a odborná, ale stejně zdrcující, když si uvědomíme všechny důsledky této katastrofy. První půlka knihy byla hrozně zajímavá, druhá hodně politická, tam jsem se přistihla, že ne všechno mě tak úplně zajímá.

jiri77
10.06.2019 5 z 5

Zajímavé a poučné nahlédnutí pod pokličku Černobylské katastrofy.
Autor čtenáři popisuje vše co se událo před a po katastrofě,jaké to mělo následky a důsledky. Postupně zjišťujeme ,jaký měla vliv na událost politika ,vedení státu a neustále zatajování a lhaní,jak před tak i po katastrofě.

RH faktor
06.06.2019 1 z 5

Asi jsem četla jinou knihu než většina zde. Nevím, zda je to ztraceno v překladu /místy poměrně krkolomně přeloženo či stylizováno, místy až překotné hop sem hop tam, místy nesedí časové údaje. Některé věty musím číst několikrát za sebou, než mi dají jakýs takýs smysl...Nakonec jsem to nedočetla a šlo to z domu... Ta ocenění, co tato kniha získala mě varovala, ale protože mě toto téma nesmírně zajímá, vypnula jsem kontrolní mechanismy...

Rawen616
04.06.2019 5 z 5

Vynikající a vyčerpávající záležitost, která se ale více než na samotnou záchrannou operaci zaměřuje na politické pozadí před a po výbuchu. Pro někoho to tak může být malé zklamání. Ale pokud vás zajímají příčiny, kdo, co, proč, kdy a kde řekl či udělal před tím než vůbec byla samotná elektrárna vystavěna a co se dělo v letech následujících, pak si přijdete na své. Co z celé knihy vyplývá je až absurdní konflikt mezi úžasně odvážnými lidmi co se snaží vše zachránit a naprosto selhávajícím,paranoidním a zvrhlým státem, jakým byl Sovětský svaz. Snaha vše utajit a vesele pořádat dětské prvomájové průvody, zatímco o pár kilometrů dál tryská jaderný vulkán o kterém už ví půlka světa by působila až komicky, kdyby to nebyla zdrcující pravda. Málokdo si dnes uvědomuje jak ohromný průser tenkrát hrozil minimálně celé východní Evropě a stačilo opravdu jen málo. Z knihy pak celkem jasně vyvodíme, že právě Černobyl je jednou ze zásadních věcí, která celému komunistickému režimu v SSSR zlomila vaz. Zajímavý je pak závěrečný popis událostí na Ukrajině. Pro každého, kdo se kdy byť jen trochu zajímal o události kolem Černobylu je kniha povinnou četbou. Oceňuji, že autor nijak nedémonizuje jadernou energii ale pouze varuje. Ale varování je to rozhodně mrazivé.

PS:Ohledně potápěčů - informace o tom, že všichni tři zemřeli se dá na internetu běžně dohledat v článcích z celého světa z let 2017,2016 a níže. Tudíž i autor knihy bohužel podlehl. To, že ve skutečnosti přežili bylo i pro mě překvapením, protože jsem tomu také dlouhá léta věřil.
***
V češtině se mimo jiné tato informace objevila i na silně proruském a silně dezinformačním webu AC24. Člověk by čekal, že tam aspoň o sobě budou psát pravdu, narozdíl od prohnilých západních webů. A ono ne:-)

lentolog
03.06.2019 5 z 5

Podrobný a až hrozivo pôsobivý pohľad na Černobyľskú katastrofu v kontexte a z odstupu.

Romcha
27.05.2019 5 z 5

O Černobylu bez obalu. I takto by se dal nazvat tento skutečně výborný velmi objektivní dokumentaristický počin, byť je spíš zbytečně až škatulkován jako literatura faktu.

Nebál bych se říct, že se jedná o 2. nejlepší dokumentární knihu, kterou jsem v životě četl.

Pravdou je, že o samotné nehodě (havárii chcete-li) toho v knize moc není. Z celkového obsahu asi cca 20%. Znalosti si však obohatíte nesmírnou měrou.

Výborně jsou popsané už příčiny od stavby elektrárny a důvody, které pak k havárii vedly.
Především vám bude velmi precizně vysvětleno, že nehody se zkrátka stávají, i když takového rozsahu by neměly a mělo by se udělat vše pro to, aby k ní nedošlo, že není tím největším problémem.

Největší zvěrstvo spočívá v tom, co se dělo potom až na samotné vrcholné politické scéně včetně utajování informací. To byly teprve zvěrstva a skutečný problém, co se dělo. V knize se to také popisuje jako hlavní důvod, který údajně vedl k rozpadu samotného SSSR. Je to jediná věc v knize se kterou jako historik a ekonom nesouhlasím. Určitě to přispělo značnou měrou k rozpadu, nicméně Černobyl nebyl hlavní důvod. Nic celý popis o Černobyl potom nevystihuje lépe, než slavných pět fází projektu:

1. Předprojektové nadšení
2. Realizační vystřízlivění.
3. Hledání viníků.
4. Potrestání nevinných.
5. Odměna nezúčastněných.

Co dodat na závěr? BRAVO Serhii Plokhy! Ukázková dokumentaristika.

atomová energie radiace Černobyl zamoření jaderná energetika katastrofy jaderné elektrárny

Serhii Plokhy
americká, 1957