Černobílý svět

Černobílý svět
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/519813/bmid_cernobily-svet-7Qj-519813.jpeg 5 2494 2494

V šedesátých letech na americkém Jihu dělí svět černých a bílých hluboká propast. Barevní a bílí žijí v oddělených čtvrtích, nakupují v oddělených samoobsluhách a jejich děti nikdy nezasednou do školních lavic vedle sebe. Černé hospodyně vychovávají děti svých zaměstnavatelek, ale nemohou nakupovat ve stejném obchodě, jako ony. Ačkoliv od rána do večera uklízejí každý kout bílých domácností a znají všechna jejich tajemství, považují je jejich zaměstnavatelé za jiný živočišný druh – podřadný a nebezpečný. Vůdkyně ženské ligy Hilly chce dokonce prosadit oddělenou toaletu pro černé v každé domácnosti ve městě. Právě v tomto okamžiku si jedna z „bílých paniček“, paní Skeeter, uvědomí, jak ponižující a nespravedlivý je způsob, jakým většina bílých žen jedná se svými hospodyněmi. Rozhodne se sepsat vyprávění černošských hospodyň o jejich práci pro „bílé dámy“ a napsat o tom knihu... Román se stal předlohou k natočení stejnojmenného filmu, který byl oceněný Oscarem a řadou dalších cen.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Levné knihy

The help , 2009

Adelica-Opica
28.03.2013 5 z 5

To opravdu dokáže chytnout za srdce...

Stanenka
15.03.2013 5 z 5

Naprosto úžasná kniha (a film právě tak). Doporučuju, ať si každý přečte sám a užije si tento neuvěřitelný příběh.

modranka
13.03.2013 4 z 5

Perfektný námet, kniha ma prinútila premýšľať. Prišla som až tak ďaleko, že som si položila otázku: Ako by som sa správala ja, keby namiesto Černochov boli Rómovia? Čo by som tolerovala, ako by som sa v niektorých situáciách zachovala sama? Áno, hodnotenia knihy sú vzletné, každý si počas čítania pripadal, že musí byť lepší než hrdinovia knihy. Ale je to skutočne tak? "Kto si bez viny, hoď kameňom", píše sa v knihe kníh.... Ja by som určite nehodila. Jednu hviezdičku som stiahla za preklad a výber štýlu písania. Rozprávanie v 1. osobe mi v tejto knihe akosi nesedel. Chvíľu mi trvalo kým som pochopila, ktorá z literárnych postáv práve rozpráva.

Leenah
06.03.2013 5 z 5

Úžasná kniha, ve které jsou pohledy a pocity žen z různých společenských vrstev a která poukazuje na vážné společenské problémy. Donutí člověka k zamyšlení a k tomu, že si váží, v jaké době a společnosti žije.

Delen
05.03.2013 5 z 5

Nejdřív jsem viděla film (skvělý) a teprve následně jsem četla knížku, ale vůbec to nevadilo, knížka je úžasná, přečetla jsem jí jedním dechem a můžu všem jen doporučit.

Johanka 13
04.03.2013

Můj nejlepší vánoční dárek.Lehce a velmi čtivě napsaná kniha na velmi těžké a složité téma.Nemohla jsem přestat číst.Je poznat,že autorka věděla o čem píše.Doufám,že to nebyla její poslední kniha.Doporučuji k přečtení.

zuzca.h
21.02.2013 5 z 5

Nádherná knížka od které se nelze jen tak odtrhnout. V knížce je krásně zpracované ožehavé "černo bílé "téma. Všem vřele doporučuji.

kattyV
15.02.2013 5 z 5

Výborná kniha, která nás nutí přemýšlet nad svými vlastními předsudky - i nad těmi, o kterých si myslíme, že je nemáme. Líbilo se mi i její filmové zpracování.

dalimoni
24.01.2013 5 z 5

Přidávám se k pozitivním komentářům, tato kniha je výborně napsaná, téma ožehavé a myslím, že i po 50 letech od té krušné doby rasové segregace má kniha stále co říct. Autorka to napsala jako svou prvotinu a částečně čerpala ze svých zkušeností z dětství a hlavně z Jacksonu ve státu Mississipi. V 60. letech by toto dílo prakticky nemohlo být vydáno. V současnosti je v čele USA prezident Obama , takže je vidět mírný posun v této ožehavé společenské otázce :-)

Lothorien
22.01.2013 5 z 5

kniha mě dostala, téma je neohrané, čte se svižně. Film už se mi tak nelíbil, jako ostatně vždy.

meinita
14.01.2013 5 z 5

Knihu jsem četla již v létě, absolutně jedním dechem. Velmi zajímavá kniha. Doporučuji rozhodně přečíst.

Miťuli
07.01.2013 5 z 5

Neskutečně poutavá kniha, naprosto doporučuji. Skvělé čtení..... Dlouho jsem nad jejím obsahem ještě po dočtení přemýšlela.

Aimee1
15.11.2012 5 z 5

Obdivuji autorku, s jakou odvahou a úctyhodnou přesností, dokázala uchopit tak ožehavé téma jako je právě segregace bílých s černými v 60. letech v Americe. Ke knize mě přivedl až film natočený podle ní a je to upřímná škoda, protože číst knihu s tím, že vím, jak to dopadne, už není takový začátek. Každopádně doporučuji každému, kterého zajímají příběhy "o dvou lidech, kteří k sobě hledají cestu", v tomto případě dvou lidí s jinou barvou kůže.

stanza
10.11.2012 5 z 5

Úžasné,strhující, dojemné, vřele doporučuji..

Ulrika
04.11.2012 5 z 5

Právě jsme ji dočetla a mám pro knihu jen samé superlativy. Už dlouho jsem se do knihy nezačetla takovým způsobem a musím kamarádce poděkovat, že se mi darovanou knihou opravdu trefila do noty:-) A teď hurá na film, i když nečekám, že by film mohl přebít můj knižní zážitek. NAPROSTO VŠEM DOPORUČUJU

SaDiablo
03.11.2012 5 z 5

Dočetla jsem předevčírem a jsem naprosto uchvácená... Poslední dobou čtu jen knihy, o kterých jsem si skoro jistá, že se mi budou líbit, nejinak to bylo i zde, ale nadchlo mě to ještě víc, než jsem očekávala. Musím teda říct, že jsem po knize sáhla kvůli filmu, velmi se mi líbil, skvělé obsazení a parádní výkony (např. Octavia Spencer, jíž bylo v knize děkováno, si Oscara za vedlejší roli jasně zasloužila). Jako ale u každého filmového zpracování podle knihy jsem byla trošku skeptická, říkala jsem si, že budu zase nasraná (pardon, ale vždycky jsem), protože bude polovina věcí jinak. A ono ne, z dobrých 80% děje byl film předloze věrný. A to mě těší ještě víc. Nikdy jsem nečetla knihu, která by byla vyprávěna nespisovnou češtinou (plus tedy i za překlad, hlavně teda v částech Aibee a Minny) a možná i proto se mi to četlo skoro samo - bylo to osvěžující, a já knihu rozhodně budu doporučovat, kudy půjdu. :-)

megi
28.10.2012 5 z 5

Dlouho se mi nestalo, že by mě kniha bavila od první stránky až do konce. Určitě to dám na svůj seznam "přečíst několikrát za život"

fons
21.10.2012 5 z 5

Nějak mi došla slova. Ale na pár se zmůžu - Dojemné. Dokonalé. DECHBEROUCÍ!

Ben Nevis
19.10.2012 5 z 5

Četla jsem v originále, a proto dodám, že překlad nás nejspíš ochudil o různorodost vyjádřování jednotlivých protagonistek. Aibileen mluví nejhůř, gramatika je strašná a slovní zásoba jednoduchá. Minnie mluví o něco lépe, ale stále černošským slangem a Skeeter (což není příjmení, ale přezdívka, v překladu komár) je stylisticky coby budoucí spisovatelka nejdokonalejší.

janabubu
17.10.2012 5 z 5

Jedna z nejlepsich knih, jake jsem kdy cetla! Doporucuji precist v originale..