Černobílý svět

Černobílý svět
https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101120/cernobily-svet-101120.jpg 5 2494 2494

Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. Hluboký a dojemný příběh zasazený do 60. let 20. století na americký Jih je vyprávěn očima tří výjimečných žen. V době panující rasové segregace se mladá běloška slečna Skeeter s pomocí moudré Aibileen a rázovité Minny rozhodne ukázat svět očima černých hospodyň, čímž převrátí vzhůru nohama město i způsob, jakým se na sebe dívají ženy – matky, dcery, pečovatelky, přítelkyně. Za otázkami rasismu i postavením ženy ve společnosti tkví hlubší poselství o hranicích, těch skutečných i těch, které existují v našich myslích.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The help , 2009

HanaNov
13.08.2013 5 z 5

..."Jsme jen dva lidé. Zas tolik nás neodděluje. Rozhodně ne tolik, jak jsem čekala."...
Úchvatné, strhující, poutavé a přitom tak citlivé, dojemné, živé, pravdivé. Černobílý svět je kniha, kterou stojí za to přečíst a hlavně o ní přemýšlet. Nádherně vykresluje niterné vztahy černých hospodyň a jejich bílých paniček, založených na předsudcích a rasové předurčenosti - odhaluje, trochu šokuje, ale zcela určitě překvapuje.
Černobílý svět je především silný příběh, u kterého se vám chce smát i brečet. Je to fascinující vyprávění, které snad ani nemůže být skutečné (Opravdu bychom se k sobě mohli chovat tak necitlivě?), i když všichni tušíme, že postavy jsou natolik reálné, až hmatatelně vystupují ze stránek. Ačkoli je Černobílý svět fikce, je založený na skutečných životech. A právě v tom se ukrývá jeho sdělení, obyčejné, ale přece tolik důležité.

pink_ivy
09.08.2013 5 z 5

“You is kind. You is smart. You is important.” Přečetla jsem si jí až potom, co jsem shlédla film, který se mi moc líbil a rozhodně doporučuju. Je to pěkná, zajímavá knížka s velmi závažným tématem. Místy směšná, místy dojemná, jak by každá dobrá knížka měla být. :)

Dáma s hrnstjm
16.07.2013 3 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou v žebříčku 100 nejlépe hodnocených knih, tak jsem byla zvědavá. Četla se snadno, ale ne proto, že by byla tak mistrně napsaná. Téma je hodně závažné, ale bylo zpracováno docela prostoduchým způsobem. Po celou dobu čtení jsem si říkala, čím si kniha zasloužila být bestsellerem a proč jsou zde tak nadšené komentáře - no, asi právě proto, že je napsána tak jednoduše, že ji přelouskají i osoby, kterým náročnější text třeba dělá problémy. Problematika samotná je zajímavá, je dobře, že byla kniha přeložena do češtiny. Je zvláštní si uvědomit, že v USA v 60. letech byly takové hluboké problémy, zatímco u nás v ČSR panoval relativně klidný socialismus. Líbilo se mi, že různé kapitoly byly psány z pohledu různých postav, to bylo celkem osvěžující. Jinak mě kniha moc nezaujala, doporučuji brát ji trochu s rezervou, přece jen podává jednostranný pohled a neobsahuje moc historických faktů, které by se minimálně k některým pasážím docela hodily (pro poučení a lepší pochopení událostí). Po přečtení jsem si pustila i film a musím říct, že už dlouho jsem neviděla nic tak naivního.
PS: Milý Knižní klube, ty překlepy a chyby v textu jsou fakt strašné, takhle odfláknutou práci jsem snad ještě neviděla, a to jsem četla kde co. Styď se!

Kamiiik
14.07.2013 5 z 5

Naprosto dokonalé. Miluju film a teď už i knihu. Spoustu částí ke smíchu, ale i k pláči. Určitě jí všem ráda doporučím :)

miseb
08.07.2013 5 z 5

Nádherná, úžasná kniha. Koupila jsem ji, protože měla hodně doporučujících a kladných komentářů. Splnila veškerá má očekávání. Četla se úplně sama. Nestalo se, že by mě nějaká část nudila, nebo že bych chtěla knížku odložit. Naopak, občas se k ní vracím a pokaždé jsem překvapená jak mě pořád baví.

Patw
02.07.2013 5 z 5

Knihu jsem četl až poté co jsem film znal vlastně zpaměti, a i přesto jsem byl překvapený tím, že kniha obsahuje jiné scény, jiné detaily a vlastně tím i jiné dění - i když hlavní děj je stejný. I přesto doporučuji knihu všem i těm, kteří viděli film - a hlavně jim. Perfektní kniha opravdu zajímavé a originální téma.

Pav.Hope
30.06.2013 4 z 5

Knihu doporučuji všem co mají rádi historii. Je zde dobře popsána segregace bílých a černých.
Některé věci které tou dobou procházeli bílým paničkám jsou šílené...

Atuin
30.06.2013 5 z 5

Kniha má samozřejmě díky svému námětu jasný a vytyčený cíl. Je přesvědčivá a sugestivně líčí události spojené s americkým Jihem v padesátých letech minulého století. Ovšem při hlubším pohledu, (nebo i při letmém) lze však zjistit ,že černobílým světem lze označit daleko více nežli jen barvu pleti a kniha sama si podle mého na tom ani tak nezakládá, kniha si zakládá na rozdílech a to je širokospektré slovo.
To je vždy na každé knize děsivé a smutné, když líčí něco co je aplikovatelné na mnoho jiných - i současných- situací. Na příběhu samotném je zajímavá celá škála profilů, které utvářejí určitý magnetismus mezi postavami čímž je příběh dobře rozpohybovaný.

LiLinka
29.06.2013 5 z 5

Úžasná kniha. Ačkoli byla poměrně dlouhá, četla se velmi dobře a stránky utíkaly jedna za druhou. Doporučuji. :)

kutikk
28.06.2013 5 z 5

Knihu můžu jen doporučit, čte se úplně sama. Kupovala jsem jí jako dárek k narozeninám pro kamarádku, ale nakonec zůstala v mé knihovně :)

misap
18.06.2013 5 z 5

Nejdřív jsem viděla film, o několik měsíců jsem sáhla po knize. Přestože jsem příběh i jeho závěr už znala, nemohla jsem se od knihy odtrhnout.

BooksLucyKing
16.06.2013 5 z 5

DOPORUČUJI VŠEMA DESETI!!!!
Nejlepší kniha, co jsem kdy četla. Hodně toho ve mě nechala. Četla jsem ji jedním dechem. Řekla bych, že jsem v životě takhle tlustou knížku nepřečetla tak rychle, ale opravdu jsem se od ní nemohla odtrhnout. Užasný příběh o tom, jaké to kdysi bylo pro černé lidi v Americe a co mě potěšilo, ukázalo to i, jak je to těžké i pro samotné bílé, které se byť jen trochu odlišují od zavedeného stereotipu a pravidel. A další věc, která mě potěšila je, že se tam nejen psalo o tom jak je to těžké a o hrozných věcech, kterých "bilé paničky" byly schopné, ale i o krásném vztahu mezi hospodyněmi a dětmi, které vychovávali. Milovala jsem místa, která se věnovali Aibeleen a Moe Mobley. A tak se ukázalo, že všechno má svou světlou a černou stránku. Je to první kniha, která mě dokázala rozplakat v jednom momentě smutkem i dojetím a radostí zároveň. Vlastně je to první kniha, která mě dohnala k slzám. Poslední dvě stránky příběhu mě naprosto dostali. Řekla, bych že tuhle knihu by si měli přičíst všichni povině! :)

studentice
15.06.2013 4 z 5

Mnohem, mnohem lepší než film. Nenechte se odradit filmem a přečtěte si knížkou a jestli se vám film líbil, tak knížka bude ještě víc.

JeKa
13.06.2013 5 z 5

Úžasná kniha! Musím přiznat, že nejdřív jsem viděla filmovou adaptaci a ta mě navnadila, že bych si to taky chtěla přečíst a rozhodně nelituju... ačkoliv děj jsem již znala, kniha mě vůbec nenudila a hrozně dobře se do ní začítalo. Příběh je vtipný a dojemný zároveň a hlavně hrozně lidský. Je vyprávěn třemi vypravěči, což četbu ještě více oživuje. Osobně musím říct, že mě téma boje proti segregaci hrozně zajímá a tohle byl hodně zajímavý pohled na věc z té běžné stránky normálních pracovitých lidí, kteří nejsou žádní vůdci, ale přesto dokážou dělat velké činy v rámci svých omezených možností. Zejména oceňuji, že kniha se nebála ukázat nejen hrozné podmínky, v kterých museli černé hospodyně žít, ale i kladné okamžiky. Navzdory názvu tedy není celkový obraz podáván pouze černobíle.

Honey19
27.05.2013 5 z 5

Velmi čtivá a napínavá kniha.

Arianne
25.05.2013 5 z 5

Čím dál příběh pokračoval, tím jsem byla zaujatější a zaujatější. Ačkoli vykresluje konkrétní situaci na konkrétním místě v kontkrétním čase, je až strašidelné, jak lze některé postřehy aplikovat na jisté situace i dnes. Aneb xenofobikem se člověk nestává, xenofobikem se člověk rodí. Rozhodně stojí za přečtení.

andream
07.05.2013 5 z 5

Skvělá kniha, čte se moc dobře, všem doporučuji

v.e.v.er.ka
02.05.2013 5 z 5

Hezky se četla, film jsem ještě neviděla tak jsem nevěděla jak knížka skončí ale čekala jsem nějaký monstróznější konec.

brabofka
18.04.2013 5 z 5

Zajímavá, čtivá kniha. Příběh zasazený do skutečných dějin Ameriky, je dojemný a strhující. Když se člověk, může nyní ohlednout zpátky a popřemýšlet jak velký kus cesty od té doby museli Američané urazit aby mohli mít svého prvního černošského prezidenta, nechce se mi až věřit, že se kniha odehrává jen pár let po válce. A hlavně se mi nechce věřit, že i ve 20. století mohli žít a žijí lidé podobní "bílým paničkám".

mischelinmisa
10.04.2013

Knížka je moc krásná, čtivá.